Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1 Problem nie leży po stronie wifi funboxa. Nadajnik nadaje z max prędkością dla danej usługi. Tu odbiorniki nie są w stanie odebrać więcej (czyli tyle ile max nadaje nadajnik)


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1 

Jak masz umowę na 600/100 i po kablu jest 600/100 to wszystko jest OK.

WiFi to WiFi, rządzi się swoimi prawami. Reklamowane osiągi to osiągi maksymalne możliwe, w praktyce nie do uzyskania, przynajmniej nie w trybie ciągłym. Plus oczywiście kwestia standardu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi

Przy wyłączonym WiFi 6 aka 802.11ax, FB próbuje się dogadać po 802.11ac (5GHz) albo 802.11n (2,4 GHz), przy czym sygnał na 2,4GHz będzie pewnie silniejszy (a wiele odbiorników w ogóle nie ma 5GHz) więc to będzie częściej używane. W tym standardzie osiągi na poziomie 150Mbps są dobre. Zresztą telefon w normalnych warunkach nie potrzebuje więcej.

 

PS. @Emill1 , gratulacje!


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

Wiem że reklamować nie mam co wiem że wifi będzie słabiej. Ale standard ac pozwala na osiągnięcie więcej niż 350 więc spodziewałem się raczej coś ponad 400 a nie tylko 330-350. Na telefonie po nic ale akurat mam laptopa w innym pokoju i nie mam jak w tej chwili tam pociągnąć kabla będzie kiedy indziej robione. Szukałem też jakiejś ciekawej karty wifi na ax ale na alledrogo same Chinole więc nie widziałem żadnej nadającej się. A sieci oczywiście są rozdzielone więc z pasma 5Ghz mnie nie zrzuca do 2,4

 

PS. Po kablu to jest nawet więcej niż 600/100 więc jest nawet lepiej. Jednak jest to różnica zwłaszcza w uploadzie. Najpierw miałem 0,5 potem 5 a teraz nawet 150. Upload czegos czy nawet rozmowa przez komunikator to bajka. Tak samo najpierw 4mb download potem prawie 40 zwykle dostępne koło 20 a etteraz ponad 600 w tym ponad 300na wifi. Przypomniało mi się coś jeszcze. Ping na wifi 5Ghz jest prawie 10 cały czas na 2,4 na granicy 7-8. To już na tej radiowce miale 5-9. Więc tam ping był jednak lepszy spodziewałem się że jednak na światłowodzie będzie lepiej. Ta radiówka ma w szkielecie sieć światłowodowa ale jednak dalej to radio. Atu jest sam światłowód więc powinnien ping być dużo niższy. Mam dostęp do innej sieci światłowodowej kilka km od ldalonej i tam sprawdzałem ping jest niższy a u mnie jak na światłowód to wysoki. Wie ktoś czemu?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1  prędkość wifi jest uzależniona od ilości anten w odbiorniku ( w uproszczeniu). Zrób aktualizację  sterowników  kart wifi na sprzęcie stacjonarmym ( czytaj laptop) lub spróbuj  dokupis kartę wifi pod USB.  Ja bym się dla samych osiągów nie szarpał...dla gier wiadomo, że eth jest najlepsze, a reszta  i przy 150Mb/sek będzie działać ok...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

Wiem na czym to polega. I tak właśnie kartę wifi mam na usb bo wbudowana jest dużo słabsza. Eth jest najlepsze dla każdego działania ie tylko do gier. Gdzie się da to się daje kable i podłączą urządzenia. Wifi to ostatecznośc gdzie się nie da


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1 

"Ping" to tylko narzędzie diagnostyczne, nie ma co dać mu się zwariować. Pojedyncze milisekundy nie mają absolutnie żadnego znaczenia. Dociekanie przyczyn takich różnic to czysto akademickie zajęcie: pewnie, można się nad tym zastanawiać tylko nie za bardzo wiadomo po co. Serwer zza oceanu i tak nie odpowie szybciej niż w trzycyfrowych milisekundach, ograniczeń fizycznych się nie przeskoczy. A reszta to już jak wiatr w sieci zawieje.

Grunt, że z takim łączem komfort używania sieci jest nieporównywalny z czymkolwiek innym.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1 Pewnie po WiFi nie wyciągasz więcej jak nieco ponad 300 Mb/s bo twoje urządzenia mają jedną antenę. Jak miałem przez kilka tygodni pakiet 600 Mb/s to w tym samym pomieszczeniu gdzie stoi Funbox 6 na WiFi AC normalnie wyciągałem pełną prędkość 600 Mb/s, na kablu było nieznacznie więcej, z tym, że mam w laptopie kartę WiFi z dwiema antenami i synchronizacja z routerem była na prędkość 867 Mb/s, a jak masz jedną antenę to max prędkość połączenia z routerem to 433 Mb/s przy szerokości kanału 80 MHz, także do pakietu 600 Mb/s, nie jest konieczne WiFi AX, to przydaje się zdecydowanie przy pakiecie 1 Gb/s.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1 no i gitara. Ważne że jest światłowód i wszystko działa. Doktoryzowanie się dlaczego mam 10ms a nie 6 nie ma sensu.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@marderzgadza się ważne, że jest i działa. A odnośnie pingu spytałem bo mam dostęp do różnych sieci światłowodowych w różnych miejscach i zawsze spotykam się z tym, że jednak jest niższy. Poza tym na wielu testach przy światłowodach na różnych forach też jednak ten ping jest niższy więc mnie zastanowiło skąd może wynikać ten wyższy ping akurat u mnie. Dla przykładu dodałem też radiówkę, którą mam i tam jest też niższy ping niż z samego światłowodu orange. Oczywiście w szkielecie radiówki jest światłowód ale radiolinie i potem router zazwyczaj dodają trochę ms więc spodziewałem się jednak że z samego światłowodu będzie niższy ping niż z radiówki. Na światłowodzie po kablu waha się 9/10ms na wifi 2,4 9ms a na wifi5 10ms prawie zawsze. Mi tam żadnej różnicy nie robi, nawet jak miałem w poprzedniej jeszcze radiówce ping na poziomie 30msnie przeszkadzało mi to. Po prostu zwyczajnie mnie zaciekawiło skąd akurat u mnie ping na światłowodzie wyższy niż na innych sieciach światłowodowych.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Światłowód podłączą sąsiadce ze słupa znajdującego się u nas, a nas nie. Da się coś z tym zrobić?

@Emill1 

Przez jedną milisekundę światło w próżni pokonuje:

3E8 m/s razy 1E-3 s daje 3E5 m, czyli 3E2 km.

To tylko trzysta kilometrów, zakładając że w światłowodzie prędkość jest taka sama jak w próżni (w tym zaokrągleniu raczej to nie problem). Każdy ruter po drodze oczywiście dodaje trochę od siebie. Fizyki nie przeskoczysz.