Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
 • Nasz Orange
 • /
 • Pomysły
 • /
 • Wprowadzenie obsługi opcji "static route" do oprogramowania modemów FunBox
Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

Wprowadzenie obsługi opcji "static route" do oprogramowania modemów FunBox

Modemy oferowane przez operatora nie oferują wielu opcji których co bardziej wymagający użytkownicy od nich oczekują. Są już liczne pomysły i tematy pytań na forum dotyczące różnych aspektów tej tematyki.

W tym miejscu zgłaszam formalnie pomysł wprowadzenia do wszystkich wspieranych modemów FunBox obsługi "static route". Brak tej opcji stanowi istotną komplikację dla osób pragnących lepiej odseparować swoją sieć lokalną od urządzenia operatora (które jest wszak dzierżawione i pozostaje w praktyce bardziej pod kontrolą operatora niż użytkownika). W dodatku jest to opcja dość powszechna nawet w najtańszych ruterach xDSL, jej brak w modemach FunBox wydaje się kompletnie nieuzasadniony.

02-05-2021 w Pomysły

 • 1

  Otwarty

 • 2

  Realizowany

 • 3

  Zrealizowany

Komentarze
Poziom 45, Pionier Misji

Pomysł jak pomysł, ale uzasadnienie chyba nie przekona kto zna się elementarnie na działaniu telekomunikacji pod kątem usług masowych. Większość klientów chce mieć proste, najlepiej jednoguzikowe urządzenia. I tyle.

 

Za zaawansowane opcje się płaci. Niestety klienci w Polsce nie chcą płacić extra za rozbudowane funkcjonalności. I tak kółko się zamyka.

 

02-05-2021

Nie dotyczy

@j131 pomysł ciekawy i wielu by się ucieszyło, ale wszystkie FB tak aktualizować, to sporo pracy i koszty, na pierwszym planie są błędy w oprogramowaniu, więc sporo czasu upłynie zanim nowe funkcje Orange doda, szybciej to 2 router postawić za FB i lokalną sień LAN w nim mieć, FB tylko dla usług Orange.

02-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@Anonim: tak mam zrobione. Ale konieczność drugiego NAT w tej konfiguracji jednak trochę życie komplikuje.

@Piotrekk85: chyba nie piszesz poważnie - to nie jest żadna "zaawansowana opcja", nie widziałaem żadnego rutera który by jej nie miał. Od strony programistycznej jest to drobiazg - w systemie musi wszak być tablica routingu, dopisanie do niej jednej arbitralnej linijki nie wymaga gruntownego przebudowania kodu. Co więcej, dla tej procedury są już w oprogramowaniu FB napisane placeholdery w javie więc ktoś nad tym musiał już pracować albo przynajmniej brać taką możliwość pod uwagę.

Jeśli Twoim zdaniem trzeba lepszego uzasadnienia, to jako osoba która zna się elementarnie na działaniu telekomunikacji pod kątem usług masowych może byś coś pozytywnego zasugerował? Proponowana opcja niczego masowemu odbiorcy nie psuje i w niczym nie przeszkadza (w przeciwieństwie do niektórych opcji już obecnych w oprogramowaniu tych modemów).

02-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

Dodam, że jeśli z przyczyn "ekonomiczno-logistycznych" pomysł nie wydaje się realistyczny dla wszystkich modeli FB to może chociaż w ramach regularnego wsparcia niech wprowadzą to do najnowszego modelu czyli FB6. Aktualizacje oprogramowania dla tego modelu są konieczne bo nawet na NO widać że ma więcej błędów niż starsze - co do jakiegoś stopnia jest logiczne. Dodatkowo możnaby taką funkcjonalność zareklamować jako wyjscie naprzeciw głosom i usługę niemal premium. Biorąc pod uwagę presję na upgrade umowy pzry wymianie sprzętu, taka promocja powinna zwiększyć sprzedaż. Sam bym się zastanawiał nad upgradem opcji z 300 na 600 gdyby ta opcja była tylko w FB6.

02-05-2021

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny

Tak jak mówi @Anonim pomysł ciekawy, lecz biorąc pod uwagę błędy w sofcie to w pierwszej kolejności te będą usuwane a nowych funkcji możemy oczekiwać (jeśli w ogóle) dopiero w 2022 (zresztą o tym wspominał @Bartłomiej). Niemniej głosuję za pomysłem.

02-05-2021

Poziom 45, Pionier Misji

Orange celowo ogranicza kolejnych funboxów. Mają być proste. 

 

Może pojawią się inne routery (innej marki) ale to muszą pewnie kalkulować cenę. Bo widać że wifi extendery słabo się sprzedają. Więc za inny router też mało kto będzie chciał płacić.

02-05-2021

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny

To modem dla Kowalskiego z cyklu " Plug &Play"...poza tym restart do fabryki czy zdalny dostęp techniczny by generowały dodatkowe kłopoty z ponowną konfiguracją. Im mniej własnych autorskich ustawień, tym prościej dla operatora

02-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@agat13restart do fabryki niczego by nie psuł Kowalskiemu bo Kowalski by tego ustawienia nie zmieniał ergo w domyślnej konfiguracji byłoby takie samo jak po restarcie... Wybacz ale Twojemu argumentowi brak logiki.

02-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@Piotrekk85: co masz na myśli pisząc: "Orange celowo ogranicza kolejnych funboxów"? Tej funkcji o którą postuluję nie ma w żadnym z nich... WiFi extendery się nie sprzedają pewnie dlatego że FB6 jest znacznie lepszy po WiFi niż FB3... Zresztą po co ja to piszę, przecież to nie ma nic do rzeczy z tym pomysłem. Podobnie jak spekulacje na temat wprowadzenia do oferty innych urządzeń.

02-05-2021

Poziom 45, Pionier Misji

Seria Funbox jak sama nazwa wskazuje - ma to być box do zabawy (fun).

 

Orange ma w ofercie (nie dla klientów indywidualnych) inne serie sprzętów np od zyxel i chyba one pożądaną funkcjonalność mają. 

02-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@Piotrekk85tu się z Tobą nie zgodzę. Nazwa nie ma nic do rzeczy. Poprzednie nazywały się "Livebox" i nie służyły do "życia". A dla indywidualnych klientów Orange nie daje wyboru: dzierżawa FunBoxa jest obligatoryjna, jego instalacja jest warunkiem świadczenia usługi. I nie jest to usługa której istotą jest "fun", przynajmniej nie według oficjalnej polityki informacyjnej firmy.

02-05-2021

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny

@j131 o ile dobrze myślę, to ten SR byłby ustawiany na FB? 

03-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@agat13jeśli oczywiście komuś byłoby to potrzebne to tak, na FB. Taka jest istota pomysłu: żeby FB mógł ją mieć, podkreślam "mógł", ta opcja domyślnie musiałaby i tak być wyłączona, bo nie ma jak zgadnąć sensownej wartości domyślnej. W interface FB jest pełno ustawień których nierozsądne użycie powoduje poważne problemy z dostępem do usług - pytania ilustrujące tę tezę reglarnie się na NO pojawiają. Wobec tego twierdzę, że nie jest to jednak sprzęt kompletnie PnP i idiotoodporny, nie dający użytkownikowi dostępu do ustawień które mogą mu zrobić krzywdę. Jednakże mechanizm pozwalający operatorowi na zdalne odtworzenie działającej konfiguracji po factory reset jest, IMHO, wystarczający. Zwróć uwagę, że to jest to dość autorski pomysł operatora, żaden modem/ruter z wolnego rynku nie ustawi się sam po resecie do ustawień fabrycznych. A FB się ustawi.

Niezależnie od tego jak oceniamy opcje i funkcje dostępne aktualnie w FB, to proponowane ustawienie do kategorii "robiących krzywdę"  nie należy, ponieważ nawet błędne ustawienie wartości niczego nie psuje. Oczywiście błędnie zdefiniowany routing do podsieci nie zadziała, ale on i tak nie działa więc nie da się go jeszcze bardziej "zepsuć", nawet dodając opcję która pozwala go włączyć. Zakładam, że jeśli ktoś będzie tego potrzebował, to będzie również na tyle świadomy, że będzie wiedział co ustawić po ewentualnym resecie. Nie kupuję argumentu jakoby potencjalni użytkownicy tej opcji mieli przeciążać kanały wsparcia oferowane przez operatora.

Jedynie nieco defetystyczne argumenty typu "lepiej niech nic nie zmieniają bo popsują", które zawsze przytacza w takich kontekstach @pirenej są, do jakiegoś stopnia, logicznie uzasadnione. W tym jednak wypadku proponowana zmiana jest tak minimalna, że uważam ryzyko błędów za znikome. W końcu FB jest już dość skomplikowanym ruterem, wiadomo że wewnętrznie musi radzić sobie ze znacznie większymi wyzwaniami niż "static route" (jeden dodatkowy wiersz w tablicy rutingu) takimi jak np. niestandartowa obsługa VLAN, routing niestandartowych (bo idących z adresów nierutowalnych) multikastów, zarządzanie pasmem... Przecież nie postuluję żeby jakiekolwiek ustawienia dotyczące tego zaawansowanego routingu eksponować w postaci opcji dla użytkownika. Postuluję w sumie jeden drobiazg, który jednak byłby bardzo pomocny.

03-05-2021

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny

@j131 trudno się nie zgodzić, ale przy usłudze dla Kowalskiego nawet oczywiste ustawienia autorskie w wielu przypadkach są ustawiane przez Serwisantów sieci wewnętrznej ( drukarki, NAS itp).. Już to generuje problemy przy wymianie sprzętu ( który jak wiemy nie jest ani idealny, ani niezawodny), bo monter tego nie zrobi, a abonent tym bardziej..Tylko ten aspekt mnie niepokoi. Poza tym każdą opcja dodatkowa w routerze generuje koszty jej wprowadzenia, a to jak wiemy spędza sen z powiek Operatora

03-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@agat13: monter nie zmieni też zakresu IP dla DHCP a przecież taka zmiana jest dostępna w FB.

03-05-2021

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny

@j131 tylko to ja jestem w stanie przez telefon załatwić, konsultant u monter również jak się ułożysz z nimi i poprosisz...co do zagadnień sieciowych- podtrzymuje swoje zdanie

03-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@agat13nie rozumiem Twojego stanowiska. Z jednej strony popierasz pomysł wprowadzenia dodatkowej sieci prywatnej:

https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/Sie%C4%87-Wi-Fi-typu-go%C5%9B%C4%87-guest-network-czyli-odseparowanie-sieci-w/idc-p/265025#M10357

który wymaga dużo więcej zachodu tak przy wprowadzeniu jak i przy obsłudze, a z drugiej widzisz w tej prostej opcji jakiś problem nie do przejścia. Konfiguracja w ruterach to obsługujących jest prostsza niż konfiguracja DHCP, po prostu jeszcze jedna zakładka z kilkoma polami do wpisania adresów.

Tak to np. wygląda w modemie zyxel vmg8324-b10a od Orange:

j131_0-1620088196106.png

To trzy pola adresowe do wpisania. W konfiguracji DHCP FB są cztery...

 

 

04-05-2021

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

Wy tu sobie argumentujecie, a oni i tak nie wdrożą tych pomysłów. I wielu innych. Bo nie.

04-05-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@pirenejparadoksalnie się z Tobą całkowicie zgadzam. Ale kto mi zabroni argumentować? Na razie cenzorzy, przepraszam, moderatorzy (bez urazy) tolerują tego typu polemiki więc sobie polemizuję... Moze trochę w duchu "wyszalni" Stanisława Lema ...

04-05-2021

Poziom 27, Znawca Przestworzy

Każda dodatkowa linijka softu to koszt. Niestandardowe wymagania wymagają niestandardowego sprzętu. Oczywiście najlepiej aby taka opcja była dostępna lub aby soft można było konfigurować w trybie podstawowym i zaawansowanym z całą gamą ustawień.

03-06-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@tolek: oczywiście że nic nie jest za darmo. A, przepraszam, moje pomysły są oferowane za darmo. Mój czas na NO też jest za darmo oferowany innym klientom Orange więc pośrednio także i samej firmie. Tak że coś tam jednak jest za darmo.🙂

Jedyne czego w zamian oczekuję to poważnego potraktowania. Co do meritum, to nie są wymagania niestandardowe i na 100% do ogarnięcia przez ten konkretnie sprzęt - tak jak argumentowałem powyżej. Cały czas mam nadzieję że ten konkretny pomysł zostanie kiedyś zrealizowany.

04-06-2021

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

Ciekawe czy jeszcze się tej opcji kiedyś doczekam... Pewnie nie, bo umowa mi się zbliża do końca. Łącze jest już dostępne dla konkurencji. Chyba wybiorę ofertę która będzie eksponowała tę opcję.

16-01-2023

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

postaw sobie własny router. Dasz radę. No chyba, że nie masz ONT.

16-01-2023

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

😉Dałbym radę, ale ONT nie mam a poza tym musiałbym jeszcze bramkę VoIP wtedy nabyć. Za dużo zachodu.

16-01-2023

Ekspert AMA

Dzień dobry,

Sprawdzimy na ile ta opcja byłaby popularna i wykorzystywana przez Klientów, co będzie kluczowe w podjęciu decyzji do udostępnienia.

Pozdrawiam,

Orange Ekspert

 

kwiecień

Poziom 29, Znawca Przestworzy

@Darek_SBWiFi6Możliwość dopisania trasy umożliwiłaby mi wyjście bez NAT z serwera VPN działającego wewnątrz sieci lokalnej.

miesiąc temu

Ekspert AMA

A co myślicie o serwerze VPN w Funbox?

miesiąc temu

Poziom 29, Znawca Przestworzy

@Darek_SBWiFi6 OpenVPN, Wireguard? Obawiałbym się, że udostępnicie tylko podzbiór możliwości konfiguracji takiego oprogramowania.

miesiąc temu

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny

@Darek_SBWiFi6 

Myślę że serwer VPN w FB nie jest tożsamy z opcją obsługi tras statycznych. Można nad tym się zastanawiać, ale trasy statyczne są potrzebne bardziej i znacznie mniej z tym zachodu. Po co komplikować?

miesiąc temu

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

@Darek_SBWiFi6 , a co myślisz o bridge mode?

miesiąc temu

Ekspert AMA

@j131 , tak zgadzam się odnośnie static route, że nie jest to tożsame z VPNem, gdyż może to być wykorzystywane na inne potrzeby ale rzuciłem hasło, czy byłoby zainteresowanie taką funkcjonalnością. IPsec VPN.

@pirenej , bridge mode jest już obecny w FB6 i dostępny, ale dla usługi Internet Firmowy w Paczce L + VAS (4x lub 8x adresów publicznych IP), po kontakcie z Infolinią (link poniżej).

https://www.orange.pl/view/internet-firmowy-ze-wsparciem

 

Pozdrawiam,

Ekspert Orange

 

miesiąc temu

Poziom 29, Znawca Przestworzy

IPSeca moglibyście dodać, o ile nie zablokujecie możliwości wyjścia przez tunel do Internetu.

miesiąc temu

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy

@Darek_SBWiFi6, to co mam założyć firmę, specjalnie po to żeby mieć bridge?

miesiąc temu