Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
 • Nasz Orange
 • /
 • Pomysły
 • /
 • Wprowadzenie obsługi opcji "static route" do oprogramowania modemów FunBox
Poziom 22, Pasjonat

Wprowadzenie obsługi opcji "static route" do oprogramowania modemów FunBox

Modemy oferowane przez operatora nie oferują wielu opcji których co bardziej wymagający użytkownicy od nich oczekują. Są już liczne pomysły i tematy pytań na forum dotyczące różnych aspektów tej tematyki.

W tym miejscu zgłaszam formalnie pomysł wprowadzenia do wszystkich wspieranych modemów FunBox obsługi "static route". Brak tej opcji stanowi istotną komplikację dla osób pragnących lepiej odseparować swoją sieć lokalną od urządzenia operatora (które jest wszak dzierżawione i pozostaje w praktyce bardziej pod kontrolą operatora niż użytkownika). W dodatku jest to opcja dość powszechna nawet w najtańszych ruterach xDSL, jej brak w modemach FunBox wydaje się kompletnie nieuzasadniony.

tydzień temu w Pomysły

 • 1

  Otwarty

 • 2

  Realizowany

 • 3

  Zrealizowany

Komentarze
Poziom 40, Guru *****

Pomysł jak pomysł, ale uzasadnienie chyba nie przekona kto zna się elementarnie na działaniu telekomunikacji pod kątem usług masowych. Większość klientów chce mieć proste, najlepiej jednoguzikowe urządzenia. I tyle.

 

Za zaawansowane opcje się płaci. Niestety klienci w Polsce nie chcą płacić extra za rozbudowane funkcjonalności. I tak kółko się zamyka.

 

tydzień temu

Poziom 36, Guru *

@j131 pomysł ciekawy i wielu by się ucieszyło, ale wszystkie FB tak aktualizować, to sporo pracy i koszty, na pierwszym planie są błędy w oprogramowaniu, więc sporo czasu upłynie zanim nowe funkcje Orange doda, szybciej to 2 router postawić za FB i lokalną sień LAN w nim mieć, FB tylko dla usług Orange.

tydzień temu

Poziom 22, Pasjonat

@irek6311: tak mam zrobione. Ale konieczność drugiego NAT w tej konfiguracji jednak trochę życie komplikuje.

@Piotrekk85: chyba nie piszesz poważnie - to nie jest żadna "zaawansowana opcja", nie widziałaem żadnego rutera który by jej nie miał. Od strony programistycznej jest to drobiazg - w systemie musi wszak być tablica routingu, dopisanie do niej jednej arbitralnej linijki nie wymaga gruntownego przebudowania kodu. Co więcej, dla tej procedury są już w oprogramowaniu FB napisane placeholdery w javie więc ktoś nad tym musiał już pracować albo przynajmniej brać taką możliwość pod uwagę.

Jeśli Twoim zdaniem trzeba lepszego uzasadnienia, to jako osoba która zna się elementarnie na działaniu telekomunikacji pod kątem usług masowych może byś coś pozytywnego zasugerował? Proponowana opcja niczego masowemu odbiorcy nie psuje i w niczym nie przeszkadza (w przeciwieństwie do niektórych opcji już obecnych w oprogramowaniu tych modemów).

tydzień temu

Poziom 22, Pasjonat

Dodam, że jeśli z przyczyn "ekonomiczno-logistycznych" pomysł nie wydaje się realistyczny dla wszystkich modeli FB to może chociaż w ramach regularnego wsparcia niech wprowadzą to do najnowszego modelu czyli FB6. Aktualizacje oprogramowania dla tego modelu są konieczne bo nawet na NO widać że ma więcej błędów niż starsze - co do jakiegoś stopnia jest logiczne. Dodatkowo możnaby taką funkcjonalność zareklamować jako wyjscie naprzeciw głosom i usługę niemal premium. Biorąc pod uwagę presję na upgrade umowy pzry wymianie sprzętu, taka promocja powinna zwiększyć sprzedaż. Sam bym się zastanawiał nad upgradem opcji z 300 na 600 gdyby ta opcja była tylko w FB6.

tydzień temu

Poziom 27, Specjalista

Tak jak mówi @irek6311 pomysł ciekawy, lecz biorąc pod uwagę błędy w sofcie to w pierwszej kolejności te będą usuwane a nowych funkcji możemy oczekiwać (jeśli w ogóle) dopiero w 2022 (zresztą o tym wspominał @Bartłomiej). Niemniej głosuję za pomysłem.

tydzień temu

Poziom 40, Guru *****

Orange celowo ogranicza kolejnych funboxów. Mają być proste. 

 

Może pojawią się inne routery (innej marki) ale to muszą pewnie kalkulować cenę. Bo widać że wifi extendery słabo się sprzedają. Więc za inny router też mało kto będzie chciał płacić.

tydzień temu

Poziom 35, Ekspert

To modem dla Kowalskiego z cyklu " Plug &Play"...poza tym restart do fabryki czy zdalny dostęp techniczny by generowały dodatkowe kłopoty z ponowną konfiguracją. Im mniej własnych autorskich ustawień, tym prościej dla operatora

tydzień temu

Poziom 22, Pasjonat

@agat13restart do fabryki niczego by nie psuł Kowalskiemu bo Kowalski by tego ustawienia nie zmieniał ergo w domyślnej konfiguracji byłoby takie samo jak po restarcie... Wybacz ale Twojemu argumentowi brak logiki.

tydzień temu

Poziom 22, Pasjonat

@Piotrekk85: co masz na myśli pisząc: "Orange celowo ogranicza kolejnych funboxów"? Tej funkcji o którą postuluję nie ma w żadnym z nich... WiFi extendery się nie sprzedają pewnie dlatego że FB6 jest znacznie lepszy po WiFi niż FB3... Zresztą po co ja to piszę, przecież to nie ma nic do rzeczy z tym pomysłem. Podobnie jak spekulacje na temat wprowadzenia do oferty innych urządzeń.

tydzień temu

Poziom 40, Guru *****

Seria Funbox jak sama nazwa wskazuje - ma to być box do zabawy (fun).

 

Orange ma w ofercie (nie dla klientów indywidualnych) inne serie sprzętów np od zyxel i chyba one pożądaną funkcjonalność mają. 

tydzień temu

Poziom 22, Pasjonat

@Piotrekk85tu się z Tobą nie zgodzę. Nazwa nie ma nic do rzeczy. Poprzednie nazywały się "Livebox" i nie służyły do "życia". A dla indywidualnych klientów Orange nie daje wyboru: dzierżawa FunBoxa jest obligatoryjna, jego instalacja jest warunkiem świadczenia usługi. I nie jest to usługa której istotą jest "fun", przynajmniej nie według oficjalnej polityki informacyjnej firmy.

tydzień temu

Poziom 35, Ekspert

@j131 o ile dobrze myślę, to ten SR byłby ustawiany na FB? 

tydzień temu

Poziom 22, Pasjonat

@agat13jeśli oczywiście komuś byłoby to potrzebne to tak, na FB. Taka jest istota pomysłu: żeby FB mógł ją mieć, podkreślam "mógł", ta opcja domyślnie musiałaby i tak być wyłączona, bo nie ma jak zgadnąć sensownej wartości domyślnej. W interface FB jest pełno ustawień których nierozsądne użycie powoduje poważne problemy z dostępem do usług - pytania ilustrujące tę tezę reglarnie się na NO pojawiają. Wobec tego twierdzę, że nie jest to jednak sprzęt kompletnie PnP i idiotoodporny, nie dający użytkownikowi dostępu do ustawień które mogą mu zrobić krzywdę. Jednakże mechanizm pozwalający operatorowi na zdalne odtworzenie działającej konfiguracji po factory reset jest, IMHO, wystarczający. Zwróć uwagę, że to jest to dość autorski pomysł operatora, żaden modem/ruter z wolnego rynku nie ustawi się sam po resecie do ustawień fabrycznych. A FB się ustawi.

Niezależnie od tego jak oceniamy opcje i funkcje dostępne aktualnie w FB, to proponowane ustawienie do kategorii "robiących krzywdę"  nie należy, ponieważ nawet błędne ustawienie wartości niczego nie psuje. Oczywiście błędnie zdefiniowany routing do podsieci nie zadziała, ale on i tak nie działa więc nie da się go jeszcze bardziej "zepsuć", nawet dodając opcję która pozwala go włączyć. Zakładam, że jeśli ktoś będzie tego potrzebował, to będzie również na tyle świadomy, że będzie wiedział co ustawić po ewentualnym resecie. Nie kupuję argumentu jakoby potencjalni użytkownicy tej opcji mieli przeciążać kanały wsparcia oferowane przez operatora.

Jedynie nieco defetystyczne argumenty typu "lepiej niech nic nie zmieniają bo popsują", które zawsze przytacza w takich kontekstach @pirenej są, do jakiegoś stopnia, logicznie uzasadnione. W tym jednak wypadku proponowana zmiana jest tak minimalna, że uważam ryzyko błędów za znikome. W końcu FB jest już dość skomplikowanym ruterem, wiadomo że wewnętrznie musi radzić sobie ze znacznie większymi wyzwaniami niż "static route" (jeden dodatkowy wiersz w tablicy rutingu) takimi jak np. niestandartowa obsługa VLAN, routing niestandartowych (bo idących z adresów nierutowalnych) multikastów, zarządzanie pasmem... Przecież nie postuluję żeby jakiekolwiek ustawienia dotyczące tego zaawansowanego routingu eksponować w postaci opcji dla użytkownika. Postuluję w sumie jeden drobiazg, który jednak byłby bardzo pomocny.

poniedziałek

Poziom 35, Ekspert

@j131 trudno się nie zgodzić, ale przy usłudze dla Kowalskiego nawet oczywiste ustawienia autorskie w wielu przypadkach są ustawiane przez Serwisantów sieci wewnętrznej ( drukarki, NAS itp).. Już to generuje problemy przy wymianie sprzętu ( który jak wiemy nie jest ani idealny, ani niezawodny), bo monter tego nie zrobi, a abonent tym bardziej..Tylko ten aspekt mnie niepokoi. Poza tym każdą opcja dodatkowa w routerze generuje koszty jej wprowadzenia, a to jak wiemy spędza sen z powiek Operatora

poniedziałek

Poziom 22, Pasjonat

@agat13: monter nie zmieni też zakresu IP dla DHCP a przecież taka zmiana jest dostępna w FB.

poniedziałek

Poziom 35, Ekspert

@j131 tylko to ja jestem w stanie przez telefon załatwić, konsultant u monter również jak się ułożysz z nimi i poprosisz...co do zagadnień sieciowych- podtrzymuje swoje zdanie

poniedziałek

Poziom 22, Pasjonat

@agat13nie rozumiem Twojego stanowiska. Z jednej strony popierasz pomysł wprowadzenia dodatkowej sieci prywatnej:

https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/Sie%C4%87-Wi-Fi-typu-go%C5%9B%C4%87-guest-network-czyli-odseparowanie-sieci-w/idc-p/265025#M10357

który wymaga dużo więcej zachodu tak przy wprowadzeniu jak i przy obsłudze, a z drugiej widzisz w tej prostej opcji jakiś problem nie do przejścia. Konfiguracja w ruterach to obsługujących jest prostsza niż konfiguracja DHCP, po prostu jeszcze jedna zakładka z kilkoma polami do wpisania adresów.

Tak to np. wygląda w modemie zyxel vmg8324-b10a od Orange:

j131_0-1620088196106.png

To trzy pola adresowe do wpisania. W konfiguracji DHCP FB są cztery...

 

 

wtorek

Poziom 22, Pasjonat

Wy tu sobie argumentujecie, a oni i tak nie wdrożą tych pomysłów. I wielu innych. Bo nie.

wtorek

Poziom 22, Pasjonat

@pirenejparadoksalnie się z Tobą całkowicie zgadzam. Ale kto mi zabroni argumentować? Na razie cenzorzy, przepraszam, moderatorzy (bez urazy) tolerują tego typu polemiki więc sobie polemizuję... Moze trochę w duchu "wyszalni" Stanisława Lema ...

wtorek