Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Koniec darmowych pakietów u operatorów?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

Wpadłem sobie na taką publikację: 

Koniec darmowych pakietów u operatorów

wprawdzie, nie jest to zapowiedź, że już zaraz... ale uzasadnienie, wskazujące na przykład na dyskryminację dostawców nie objętych jakimś pakietem (darmowych transferów itd.),  brzmi racjonalnie.

 

źródło: www.telepolis.pl

15 ODPOW. 15

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

Czytałem dziś rano ten artykuł. Dla mnie to i tak bez różnicy, bo z Pass-ów nie korzystam. Jeżeli nawet jest Social Pass darmowy, czy w cenie abonamentu, to uważam, że zużycie transferu danych przy obecnych pakietach GB jest niewielkie.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

Temat nie jest nowy i był już dość szeroko poruszany w 2020 roku.
Słowami klucz są tutaj "(...) pozwalające korzystać z niektórych serwisów internetowych (...)" i mają na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk polegających na preferencyjnym traktowaniu usług określonych firm. Wystarczy, że operator obejmie takim pakietem np. wszystkie dostępne komunikatory lub serwisy społecznościowe (np sam Orange we Flex daje dość szeroki dostęp do większości komunikatorów) co wyczerpie kwestię braku neutralności sieci.

Nie zamierzam pochylać się dalej nad wyrokami TSUE, ale kwestią istotną są tu dokładne zapisy zarówno danego wyroku, jak i umowy o świadczenie usług.

Rozróżnić należy dwie sytuacje - zaszyte na sztywno warunki dostępu do określonych platform vs opcję pakietową, z której klient może, a nie musi korzystać.
Dodatkowo - nikt nie zmusza świadomego klienta do podpisywania umowy z danym operatorem, który w swojej umowie zastrzega preferencyjne warunki świadczenia usług do takiej czy innej usługi świadczonej przez zewnętrznego dostawcę. Ponieważ polskie prawo pozwala dowolnie kształtować warunki umowne (poza oczywiście stosowaniem klauzul abuzywnych) operatorzy mogą np. przy podpisywaniu umowy o świadczenie usług komunikacyjnych oferować GRATIS dostęp do wybranych usług jako pakiet dodatkowy, włączany na życzenie klienta.
Jeśli danemu klientowi nie są potrzebne usługi dostępowe do takich, a nie innych platform, to może nie włączać pakietu albo skorzystać z usług innego operatora.

Należy też domniemać, że skoro zmiana ta nie wynika wprost z żadnego przepisu (nie są zakazane pakiety 0 dla wszystkich usług danego typu, a jedynie preferujące wybrane usługi) to jeśli dany pakiet wchodzi dziś w zakres "abonamentu" i jest wpisany w umowę, taka jednostronna zmiana warunków umownych wydaje się pozwolić abonentom, posiadającym umowy tzw "zobowiązaniowe", na ich bezkosztowe rozwiązanie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

@Morciak  nie po to założyłem temat, żeby polemizować z treścią artykułu. Ani nie twierdzę, że sprawa jest nowa. Jednocześnie nie zamierzam przekonywać nikogo, że zawarte w nim rozważania to np. machanie szabelką na wietrze. 

Bardziej chodziło mi o zainteresowanie użytkowników forum, a w konsekwencji o to by wyrazili swoją opinię na ten temat. 

Skoro jednak napisałeś dość szeroką analizę, to może odniesiesz się do małego fragmentu, dotyczącego socialmediów - Social Pass - czy w ramach tego Passu, nie wybieralnego, tylko dodanego do każdego Planu, są wszystkie media, czy jednak którychś, z dość popularnych, brakuje? 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

@Misiek62- nie bardzo rozumiem cel Twoich personalnych wycieczek w moim kierunku 🤔 (zakładam, że nie zamierzasz prowokować żadnej dwustronnej dyskusji w temacie, w którym na dyskusje nie znajduję za bardzo miejsca (dywagacje na temat tego co może zrobić operator są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami) i odnośnik do mnie wkleiłeś przypadkiem 😉 ).

Mój wpis w pierwszej części ma charakter informacyjny, w drugiej - zawiera moją opinię na ten temat, której rzekomo oczekiwałeś.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

@Morciak  jeżeli mój wpis odbierasz jako wycieczkę ... to przepraszam.

Moją intencją było jedynie nawiązanie do Twojego posta, w kontekście informacji z artykułu, że w warunkach gdy nie wszystkie podmioty świadczące jakąś usługę, są w takich ofertach, o których jest temat, uwzględnione jako objęte "szczególnym traktowaniem" - tu wyłączenie z uwzględniania zużycia transferu - to można mówić o braku neutralności. Zwłaszcza w formule dotyczącej Social Pass, z automatu uwzględnionej w każdym Planie Flexa, gdzie chyba nie wszystkie popularne media zostały tym podejściem objęte. Tezy iż nie każdy musi korzystać z tej czy innej oferty, w tym operatora, są oczywiste, ale nie wnoszą nic do kwestii, czy usługodawcy danego rodzaju medium są równo traktowani przez operatora. 


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 300
  • 802
  • 8

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

Jeżeli Orange zlikwiduje passy to oczekuję wprowadzenia oferty z nielimitowanym internetem, nawet w wyższej cenie i może nawet z ograniczoną prędkością. Coś takiego ma już TM, a ja sobie bardzo cenię możliwość np. obejrzenia YT czy Netflixa poza domem.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

Orange od kilku lat likwiduje a po miesiącu przywraca pasy. Na razie nie ma co się przejmować.

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 300
  • 802
  • 8

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

O czym Ty mówisz? We Flexie nigdy nic nie było likwidowane i przywracane.

A dodatkowo właśnie teraz trzeba się tym przejmować ponieważ wyroki sądów są takie, że we Flexie passy znikną pewnie bardzo szybko.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Koniec darmowych pakietów u operatorów?

Ale w samym Orange tak. Był Orange music, teraz music pass. Orange Social teraz social pass. Wszystko z cichą zmianą oferty.