Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO


Zespół Nasz Orange
  • 1130
  • 8324
  • 23

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

A`propos wymiany zdań w ostatnich postach odniosę się do tego, jak to wygląda z naszej perspektywy. Otóż, nie ma nic złego w potwierdzeniu, że dany użytkownik zgadza się z tym, co zostało napisane wcześniej. Wręcz przeciwnie - naszym zdaniem wzmacnia to i dodaje wiarygodności wcześniejszej odpowiedzi. Chyba każdy tak ma, że widząc tylko jedną odpowiedź zastanawia się nad tym, czy na pewno jest poprawna, a mając potwierdzenie od kolejnych osób nabiera pewności, że tak jest.

Nie mamy wątpliwości, że takie działanie nie jest w żaden sposób nadużyciem - wręcz przeciwnie - pomaga autorowi wątku 🙂

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

@j131 , jeżeli uważasz własne rozwiązania jako "walutę", to skłaniam się ku temu, że nie może to być autor tematu i jednocześnie 'zaklepujący" sobie wiedzę, którą posiada, by w ten sposób zyskać w rywalizacji. Czym innym jest pomoc w stworzeniu artykułu z bazy wiedzy, którego autorem może być forumowicz, np. @Misiek62 . Rozwiązanie tak, ale pomocne komuś i wyrażone decyzją autora prośby o pomoc, albo w ostateczności oznaczenie przez moderatora.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

@bronzub 

Przepraszam, ale jakoś mi się wymyka sens Twojego ostatniego przekazu. Coś mi imputujesz? Że niby to ja uważam "rozwiązania" za walutę, a tak nie jest? Ale to jest przecież tylko taki skrót myślowy*. Czy też chodzi Ci  o to, że nie widzisz nic nagannego w oznaczaniu własnych rozwiązań, jednak tylko w niektórych przypadkach? Sądzisz, że ja uważam inaczej? Czy coś pokręciłem?

 

Moim zdaniem zespół NO ma pełne prawo kształtować ten "gamingowy", jak go nazywają, system rang według własnego uznania. Doceniam, że starają się skonstruować go w sposób możliwie atrakcyjny i niebanalny. Nie roszczę sobie pretensji do decydowania o kształcie tego systemu. Własne zdanie w tej sprawie wyrażam wyłącznie na wyraźną prośbę zainteresowanych. Ostatecznie każdy uczestnik NO może zasady zaakceptować i uczestniczyć, albo nie zaakceptować i nie uczestniczyć. Albo może ten system kompletnie zignorować, jak zdecydowana większość ludzi którzy po prostu szukają tu pomocy.

 

Jeśli tu o coś pytałem, to tylko z czystej ciekawości. Nikomu niczego nie zarzucam ani nie narzucam. Jeśli mój post kogoś uraził lub sprowokował to przepraszam, nie miałem takich intencji.

 

*Kolejne rangi są konsekwencją uzyskania odpowiedniej liczby rozwiązań. Czyli rangi kupuje się za rozwiązania. Czyli rozwiązania to rodzaj waluty.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1609
  • 12988
  • 2

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

@j131 , zwracam honor do kieszeni. Drobny druczek na końcu posta zmienia optykę postrzegania rozwiązań. Jest, jak mówisz, że to waluta, albo paszport z wizą do lepszego świata😀 Ty tego nie wymyśliłeś, więc czuj się zwolnionym z powściągliwości😊


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO


@Aśka_Mnapisał(-a)

A`propos wymiany zdań w ostatnich postach odniosę się do tego, jak to wygląda z naszej perspektywy. Otóż, nie ma nic złego w potwierdzeniu, że dany użytkownik zgadza się z tym, co zostało napisane wcześniej. Wręcz przeciwnie - naszym zdaniem wzmacnia to i dodaje wiarygodności wcześniejszej odpowiedzi. Chyba każdy tak ma, że widząc tylko jedną odpowiedź zastanawia się nad tym, czy na pewno jest poprawna, a mając potwierdzenie od kolejnych osób nabiera pewności, że tak jest.

Nie mamy wątpliwości, że takie działanie nie jest w żaden sposób nadużyciem - wręcz przeciwnie - pomaga autorowi wątku 🙂

 


Ha, no właśnie, tak to wygląda z waszej perspektywy. I tak by to wyglądało także w toku każdej normalnej rozmowy.

Ale jeśli celem uczestnika rozmowy jest uzyskanie korzyści w postaci uznania jego wypowiedzi za najbardziej pomocną to, z jego perspektywy wygląda to mniej jednoznacznie. Taki, całkowicie hipotetyczny, uczestnik rozmowy może w niej wziąć udział przede wszystkim po to, żeby taką korzyść uzyskać. Sytuacja robi się ciekawa, kiedy uczestników rozmowy chcących tę korzyść uzyskać jest więcej. Ten, który pierwszy udzielił (według swojej najlepszej wiedzy) wyczerpującej odpowiedzi może nie być zachwycony, jeśli nie uzyska nagrody. Nazwijmy go uczestnikiem A. Nadmieńmy, że A wcześniej przeprowadził całą serię kosztownych eksperymentów i, gdyby tylko chciał, to za publikację tych badań w periodyku naukowym, A niewątpliwie dostałby nagrodę Nobla. Ta jednak go nie kusi tak bardzo, jak perspektywa docenienia przez OP (i system "gaminowy" NO, oczywiście). Wobec tego, jeśli OP (lub zespół NO, choć to się raczej, przyznajmy, nie zdarza) ostatecznie przyzna nagrodę komu innemu, nazwijmy go B,  to A może czuć się zawiedziony. Jeżeli w dodatku wypowiedź B była wyłącznie wypowiedzią potwierdzającą to, co wcześniej napisał A, to może się w umyśle A zrodzić podejrzenie, że B w gruncie rzeczy został nagrodzony za plagiat, i to plagiat popełniony w pełni świadomie i z premedytacją. Co więcej, także inni uczestnicy rozmowy (nawet jako bierni słuchacze), świadomi stawki, mogą odnieść takie wrażenie. A to wywołuje irytację. "Anger leads to hate. Hate leads to suffering." Mam cytować dalej?

 

No nie wiem, może gdyby OP był w pełni świadomy tego, że zaznaczanie rozwiązania jest aż tak obciążone, to by nie ryzykował że przeciągnie kogoś na ciemną stronę... W tej chwili większość OP zaznaczanie rozwiązań traktuje jak praktycznie neutralne "zamykanie tematu". Może jakiś link do zasad NO powinien się pojawić w kontekście zielonego przycisku? Przynajmniej przy pierwszym użyciu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

@j131  oznaczanie rozwiązań to loteria i to zależna od osądu tematodawcy 

Czasem wystarczy jedno zdanie i temat zamknięty, a czasem  wymiana jest kilkustronicowa, a i tak oznaczona jest przypadkowa odpowiedź, nawet czasem nie na temat posta...

Przestałem ma to zwracać uwagę. Staram się odpowiedzieć jak najlepiej umiem i rozgryźć problem pytającego. 

Raz mi się trafi rozwiązanie jak ślepej kurze ziarno, a czasem ktoś właśnie uzupełniając moje wcześniejsze objaśnienia, albo je tylko sumując  w jednej odpowiedzi wzorującej się lub nawet prawie identycznej jak suma moich rozdzielonych postów, zostanie oznaczony. Nie budzi to we mnie emocji, chyba, że takie oznaczenie tyczy abstrakcyjnej odpowiedzi, nic to tematu pytania nie wnoszącej.  

Nigdy nie spowodujemy tego, aby było poprawnie i po myśli w 100%, więc po co się szarpać? 

Żeby było sprawiedliwie musiałaby  się zbierać komisja techniczna oceniająca propozycję prawidłowej odpowiedzi. To nierealne...

Z drugiej strony pamietajmy, że nasze wpisy są wieczne i podlegają osądowi przyszłych czytających, więc nie wypada pisać byle czego i byle jak..

Anonim

Nie dotyczy

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

@j131  i @agat13  oznaczanie rozwiązań to śliski temat, skoro kolejne poziomy wymagają rozwiązań, to wyścig trwa 😁

Z tego co widzę, to wiedzą nie trzeba brylowac, wystarczy spryt 😃


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

@Anonim  dlatego właśnie rozwiązania wypracowane wynikające ze znajomości tematu, drążenia problemu najbardziej cieszą. Statystyki zaś  mówią o zaangażowaniu ale są czasem wynikiem losowania i szczęścia,  dlatego nie przywiązuje do nich wagi..

Anonim

Nie dotyczy

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

Nie trzeba mieć szczęścia 😆

Spryt wystarczy i prośba o oznaczenie rozwiązania na PW 😎

Cóż pisać, kiedyś było inaczej, ale czasy się zmieniają 😎


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

📊 Propozycja zmiany gamifikacji na NO

Dlatego najlepiej skończyć z całą tą śmieszną gamifikacją.

Poproszę o oznaczenie mojej propozycji jako rozwiązania.