Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 56
  • 0

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem

Wczoraj odkryłem, że Orange udostępnia mój numer telefonu stronom trzecim, w dodatku takim z szemranymi subskrybcjami. Słuchając radia online, ku mojemu zaskoczeniu otrzymałem PIN do płatnej subskrybcji, która kosztuje 22 zł tygodniowo. Szukając w googlach po nanzwie serwisu, znalazłem  różne doświadczenia użytkowników, którzy rzekomo byli zapewniani, że Orange nie ma z tymi "oszustwami" nic wspólnego.  Początkowo podejrzewałem jakąś dziurę w systemie mojego urządzenia. Deaktywowałem przeglądarkę, z której wcześniej korzystałęm, zainstalowałem nową, sprawdziłem jej uprawnienia i przetestowałem flow z szemraną stroną - znów dostałem SMS z PINem na mój numer. Chcąc wykluczyć kwestię ewentualnego powiązania wycieku numeru z systemem urządzenia, udostępniłem internet z tej karty SIM przez router mobilny na inne urządzenie - takie, które w żaden sposób nie było powiązane z numerem - powtórzyłem test i znów dostałem SMS z szemranego serwisu na numer z którego udostępniłem internet. Wniosek, ponad wszelką wątpliwość, jest taki, że serwis na którego stronę wchodzę, pozyskuje informację o moim numerze od Orange - wszyskie inne możliwości wykluczyłem metodą dedukcji. Jestem zszokowany taką praktyką i zastanawiam się, czy Orange robi to świadomie, czy jest to jakiś boczny interes podwykonawcy, świadczącego usługi techniczne na rzecz Orange.  

Pierwszy problem jest taki, że to jest wyłudzanie płatności - bezwartościowy serwis, zakrojony na pobranie środków od użytkownika, zanim ten się zorientuje, że aktywował taką subskrybcję. Drugi to fakt udostępniania mojego numeru bez mojej zgody.

 

 

 

____________________

*Doprecyzowana nazwa tematu - moderator Wojciech.

48 ODPOW. 48

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Udostępnianie numeru przez Orange stronm trzecim

@saddamus  tak dla pewności czy sprawdziłeś Swoje zgody na udostępnianie danych chociażby w apce Mój Orange? Jeśli masz wszystkie zgody nie wyrażone warto składać oficjalną skargę na działanie do Skierniewic na adres do korespondencji z żądaniem wyjaśnienia sprawy 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

Tzn chodzi o to że działa to w taki sposób że wchodząc na daną stronę internetową z internetu udostępnionego przez Twoją kartę SIM dostajesz na tę kartę SIM SMSa o subskrybcji? Ogólnie to strona może widzieć Twój IP a nie numer, ale wiążąc IP z numerem telefonu jest to już możliwe...  


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 56
  • 0

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@tolek  jestem informatykiem i wiem, co może widzieć serwis, a co może być mu udostępnione przez np ekstra nagłówki, albo API i nie mam wątpliwości, że w tym przypadku mechanizm musiał być zaimplementowany po stronie Orange - wykluczyłem wszystkie inne możliwości tj. użyłem routera i innego urządzenia, które w żaden sposób nie mogły wiedzieć na jakim MSISDN jest świadczony dostęp do internetu, a SMS i tak przyszedł na ten numer.

 

@agat13  sprawdziłem i faktycznie to była jedyna zgoda (udostępnianie partnerom handlowym), która była zaznaczona, chociaż sam nie pamiętam jej udzielenia. Myślę jednak, że to jest kwestia drugorzędna, gdyż mechanizm, który wykorzystuje tą ewentualną zgodę, jest drastycznym pogwałceniem zasad prywatności i bezpieczeństwa. Ponad to sam serwis, który miał bym subskrybować, jest raczej targetowany na wyłudzenie - nie ma tam żadnych treści, za które ktokolwiek chciałby płacić, chodzi raczej o nieświadome zasubskrybowanie i ściągnięcie środków, zanim użytkownik zorientuje się, że coś włączył. 

 

 

 

________________________

*Scalenie wpisów - moderator Wojciech.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@saddamus 

A o jaki serwis chodzi? Tzn. na jaką stronę wchodzisz żeby dostać tego SMSa? Chciałbym sprawdzić czy u mnie też tak będzie się działo.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

Dokładnie tak. Wystarczy że Orange dostaje informacje o adreach IP należąych do Orange jakie są obecnie na stronie i wtedy po stronie operatora serwis wysyła SMS pod numer powiązany z przesłanym IP.

Możesz ten mechanizm sprawdzić poprzez połączenie VPN albo proxy.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 56
  • 0

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

https://promo.vodonline4u.pl - trzeba wejść z przeglądarki mobilnej.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim


@saddamusnapisał(-a)

https://promo.vodonline4u.pl - trzeba wejść z przeglądarki mobilnej.


Virus Total nie zgłasza podejrzanej strony. Ale to nie oznacza że jest to tricky. Zabezpieczeniem jest też zablokowanie SMS premium na takie "okazje".


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@saddamus 

No nie wiem. Pierwsza rzecz której ta strona się ode mnie domaga to podanie numeru telefonu.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 56
  • 0

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@tolek tu nie chodzi o to, że strona infekuje, tylko że

- udostępnianie danych w taki sposób, że ktoś widzi z jakiego numeru MSISDN odwiedzam jego serwis to gwałt na prywatności i bezpieczeństwie

- strona nie świadczy żadnego wartościowego serwisu, chodzi raczej o ten promil userów, którzy zasubskrybują go nieświadomie

 

@j131 internet z orange czy po wifi od innego operatora ?

 

 

 

____________________

*Scalenie wpisów - moderator Wojciech.