Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

Funbox 3.0 .

 

Teraz właśnie przetestowałem z VPN i kiedy na wifi domowym odpalam VPN to normalnie się łączę z serwerem, a po rozłączeniu już nie mam dostępu.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

*Funbox 2.0, sorry.

Zadzwoniłem wczoraj na infolinię Orange, żeby może ktoś coś podpowiedział, rozdzielono mi pasma wifi na 2.4 i 5 i poradzono, żeby serwer działał na tym 5 GHz. Po powrocie do domu się ogarnąłem, że przecież serwer mam wpięty po ethernecie, więc jak mam go ogarnąć po wifi...

Trochę mi się skończyły pomysły jak to ogarnąć i niestety jestem prawie pewien, że to musi być wina routera, skoro po VPN już mi wszystko normalnie działa.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@paczes 

FB2?? To jakie ty masz łącze?


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

Coś 80 mb/s ?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@paczes 

Czyli VDSL na miedzi? Jeśli tak, to co Cię powstrzymuje przed wymianą rutera na coś normalniejszego, co nie będzie sprawiać takich kłopotów?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7669
  • 31

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


@paczesnapisał(-a)

Zadzwoniłem wczoraj na infolinię Orange, żeby może ktoś coś podpowiedział, rozdzielono mi pasma wifi na 2.4 i 5 i poradzono, żeby serwer działał na tym 5 GHz. Po powrocie do domu się ogarnąłem, że przecież serwer mam wpięty po ethernecie, więc jak mam go ogarnąć po wifi...

ech, co za czasy przyszły, że router = wifi, nawet w pojęciu suportu ISP.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@j131Nie wiem co masz na myśli mówiąc "coś normalniejszego" - w czym inny router by mi pomógł?

 

Druga sprawa, chyba doszedłem do tego, dlaczego nie mogę z lokalnej sieci się dobić na mój serwer, znalazłem w dokumentacji to - https://yunohost.org/en/dns_local_network -


"After completing your server installation, it is possible that your domain will not be accessible through the local network. This is an issue known as hairpinning - a feature that is not well supported by some internet routers."

 

No i radzą tutaj, żeby ogarnąć przekierowanie DNS na routerze. Pytanie więc, czy da się to zrobić? Alternatywą jest edycja pliku hosts, co już robiłem, ale to trochę bez sensu, bo wtedy działa mi to tylko na danym urządzeniu..


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


@paczesnapisał(-a)

@j131Nie wiem co masz na myśli mówiąc "coś normalniejszego" - w czym inny router by mi pomógł?

 

Druga sprawa, chyba doszedłem do tego, dlaczego nie mogę z lokalnej sieci się dobić na mój serwer, znalazłem w dokumentacji to - https://yunohost.org/en/dns_local_network -


"After completing your server installation, it is possible that your domain will not be accessible through the local network. This is an issue known as hairpinning - a feature that is not well supported by some internet routers."

 

No i radzą tutaj, żeby ogarnąć przekierowanie DNS na routerze. Pytanie więc, czy da się to zrobić? Alternatywą jest edycja pliku hosts, co już robiłem, ale to trochę bez sensu, bo wtedy działa mi to tylko na danym urządzeniu..


Sam sobie odpowiadasz: "not well supported by some internet routers" - znaczy się FB2 do tych należy. Trzeba znaleźć taki ruter, który nie ma z tym problemu. Nie doradzę konkretnego modelu, ale na pewno są takie które to ogarniają.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@j131nie no, nie chce mi się wierzyć trochę w to, że jedyną opcją jest tutaj wymiana routera. Przecież ja nie robię nic hardcorowo skomplikowanego, postawiłem sobie tylko serwer domowy.

 

Kolega doradził postawienie sobie Adguard Home i przełączenie w ustawieniach sieci urządzenia DNS na IP serwera, ale też nie pomogło. Chyba że w jego ustawieniach jest jeszcze coś, co przeoczyłem.

 

Musi być jakiś dodatkowy sposób. Byłem na "technologii zaawansowanej" Orange infolinii, ale poradzili mi, żebym spytał na forum, bo oni nie są w stanie pomóc.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


@paczesnapisał(-a)

@j131nie no, nie chce mi się wierzyć trochę w to, że jedyną opcją jest tutaj wymiana routera. Przecież ja nie robię nic hardcorowo skomplikowanego, postawiłem sobie tylko serwer domowy.

 

Kolega doradził postawienie sobie Adguard Home i przełączenie w ustawieniach sieci urządzenia DNS na IP serwera, ale też nie pomogło. Chyba że w jego ustawieniach jest jeszcze coś, co przeoczyłem.

 

Musi być jakiś dodatkowy sposób. Byłem na "technologii zaawansowanej" Orange infolinii, ale poradzili mi, żebym spytał na forum, bo oni nie są w stanie pomóc.


😆To masz podobną historię jak ja: też trafiłem tu "z polecenia" wsparcia technicznego.

Co do meritum: to nie jest aż takie niewiarygodne, ten już leciwy Funbox 2 nigdy nie był jakimś topowym ruterem. Zresztą te które teraz Orange daje do FTTH też nie są. Nie mają nawet tak elementarnej funkcjonalności jak obsługa tras statycznych. Absolutnie nic dziwnego nie widzę w tym, że z przekierowaniami "tam-i-z-powrotem" sobie nie radzi. Tak że, IMHO, tylko wymiana na lepszy, radzący sobie.

 

Zabawy z DNS mogą faktycznie umożliwić obejście problemu, ale tylko wtedy jeśli w swojej sieci będziesz miał serwer DNS który dla tego konkretnie adresu nie będzie zapytań kierował "na zewnątrz" tylko zwróci lokalny, prywatny IP. Coś w rodzaju pliku hosts dla każdego w LAN.

 

Mnie osobiście bawi posiadanie własnego serwera DNS i nie widzę w tym nic specjalnie niezwykłego. Teraz, kiedy mam światłowód, nie jest to może tak istotne. Ale kiedy byłem na ADSL, to ten mój serwer DNS, razem z web-proxy (na squid), dawały znaczną poprawę komfortu w przeglądaniu stron. To była główna motywacja do jego postawienia, i tak już zostało.