Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

Cześć

Używam Funboxa 2.0 i kilka dni temu postawiłem serwer domowy (Yunohost). Trochę męczyłem się z konfiguracją, musiałem przekierować kilka portów, pan na infolinii Orange otworzył mi zdalnie porty, także wszystko powinno śmigać. 

 

Problem pojawia się, kiedy próbuję, będąc wpiętym w domowe wifi, zalogować się do domeny serwera - przekierowuje mnie wtedy do interfejsu funboxa. Już tłumaczę jak to działa: 

IP funboxa: 192.168.1.1

IP serwera: 192.168.1.47

domena serwera: mojserwer.hosting.pl

Po wpisaniu w pasek przeglądarki 192.168.1.1 otwiera się interfejst funboxa. Po wpisaniu 192.168.1.47 otwiera się panel administracyjny serwera. Natomiast po wpisaniu mojserwer.hosting.pl otwiera się... interfejs funboxa. Kiedy się do niego zaloguję, w pasku adresu widnieje wtedy np. http://mojserwer.hosting.pl/advConfigNetworkDhcp.html i jestem na ekranie konfigurowania IP w funboksie. 

Kiedy rozłączam się z domowym wifi i wbijam na mojserwer.hosting.pl wszystko działa jak należy... 

Z góry dzięki za pomoc, dziwna sprawa. 

paczes

20 ODPOW. 20

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@paczes 

No cóż, nie jest to aż takie dziwne... DNS rozwiązuje nazwę na adres publiczny Funboxa, więc kiedy tenże dostanie prośbę z LAN o stronę spod tego adresu, to wyświetla swoją... bez przekierowań, bo te stosuje tylko do zapytań z internetu... Taka sobie malutka pluskwa (aka bug). Można z tym żyć, jeśli cię to drażni to zmodyfikuj DNS w LAN tak, żeby Ci rozwiązywał ten adres na prywatny w LAN, a nie publiczny FB i będzie działało. Jeśli nie chcesz się bawić w modyfikacje DNS to pozostaje żyć z tym co masz.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

Dzięki wielkie za odpowiedź @j131 . A jesteś w stanie trochę dokładniej powiedzieć jak ten DNS zmodyfikować i czy czymś to grozi?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@paczes 

Jest na to pewnie kilka sposobów. Znam dwa ekstremalne.

Najprostszy to "na żywca" dopisanie do pliku "hosts" lub jego odpowiednika w systemie którego używasz. Mało praktyczne jeśli trzeba kilka urządzeń skonfigurować. Na podobnej zasadzie działa np. androidowy AdAway.

Jak to zrobić szczegółowo:

https://www.manageengine.com/network-monitoring/how-to/how-to-add-static-entry.html

 

Najelastyczniejszy to uruchomienie własnego serwera DNS obsługującego cały LAN. W tym scenariuszu obsługa tego jednego adresu to tylko nieistotny szczegół. Skoro postawiłeś serwer httpd to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie żeby i DNS postawić. Poradników na ten temat jest mnóstwo, przykładowy:

https://serverspace.io/support/help/configure-bind9-dns-server-on-ubuntu/

 

PS. A jeszcze: czym to grozi?... No w zasadzie tylko tym że jeszcze więcej się nauczysz.

Przy własnym serwerze DNS (jeśli nie skorzystasz z "forwarderów" operatora) dodatkowo ominiesz manipulacje CERT. Więcej o tym:

https://cert.orange.pl/cybertarcza

 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@j131Dzięki za odpowiedź. To trochę skomplikuję temat (może dla siebie).

Ogarnąłem ddns od No-IP pod domenę, którą wykupiłem. Czy to może mi jakoś pomóc skonfigurować o czym mówisz, czy to absolutnie inny temat?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


@paczesnapisał(-a)

@j131Dzięki za odpowiedź. To trochę skomplikuję temat (może dla siebie).

Ogarnąłem ddns od No-IP pod domenę, którą wykupiłem. Czy to może mi jakoś pomóc skonfigurować o czym mówisz, czy to absolutnie inny temat?


To co innego, choć tematycznie pokrewne. Nie pomoże, bo żaden publiczny serwer DNS nie może rozwiązywać nazw na adresy prywatne, a na tym polega proponowane obejście tego błędu w oprogramowaniu FB.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

Dobra, trochę pokminiłem i na obecną chwilę sprawa wygląda tak.

nie mam dostępu do mojego serwera lokalnego z żadnego urządzenia, którym łączę się będąc na sieci lokalnej (wifi). Kiedy rozłączam się z wifi, wszystko działa ok.
Na kompie mam dostęp do serwera, kiedy w pliku hosts wpiszę adres z domeną - wtedy łączy się dobrze. Co prowadzi mnie do tego, że coś muszę mieć nie tak z ustawieniami routera...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

@paczes 

Zgadza się, ale nic z tym nie zrobisz, to raczej "bug" niż "ficzer".

A skoro w innym wątku drążysz tematykę DNS, to i proponowane tu rozwiązanie z własnym DNS w LAN staje się bardziej skomplikowane (bo serwer DNS powinien co innego odpowiadać w LAN a co innego do internetu - problem z konfiguracją pojawi się jeśli oba będą pod jednym adresem).


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa

Ale to musi być ewidentnie coś z moją siecią/routerem, wiem, że u innych ten sam setup działa.Bo to by oznaczało, że nie będę mógł w domu będąc obsługiwać urządzeń, które mam wpięte w Home Assistanta, którego mam na swoim serwerze... 😉


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

domowy serwer - przekierowanie z adresu domeny do adresu Funboxa


@paczesnapisał(-a)

Ale to musi być ewidentnie coś z moją siecią/routerem, wiem, że u innych ten sam setup działa.Bo to by oznaczało, że nie będę mógł w domu będąc obsługiwać urządzeń, które mam wpięte w Home Assistanta, którego mam na swoim serwerze... 😉


Jesteś pewien że u kogoś to działa z FB6? Jeśli tak, to trzeba porównać konfiguracje. Mogę ewentualnie sprawdzić na FB3, choć nie wiem do jakiego stopnia takie testy coś udowodnią.

W każdym razie (przynajmniej bez definiowania przekierowań na FB3), jeśli w LAN wpisze się jego adres zewnętrzny do przeglądarki, to nie wyświetli się strona administracyjna FB.