Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router

Cześć wszystkim!

Chciałbym wymienić mojego Funboxa 3 na jakis inny router. Czy jest to możliwe? Czy ktoś mógłby mi podać listę urządzeń, które na które mógłbym go wymienić? Dziękuję z góry

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Własny router


@mat20061napisał(-a)

A powiedzcie mi jeszcze, czy Funbox 6 jest lepszy niż 3? Ma qos? Może lepiej i łatwiej po prostu podnieść prędkość zamiast bawić się we własne routery?


Nie mam FB6 więc nie odpowiem na 100% poprawnie, ale na podstawie tego co widzę na NO, to w zakresie software FB6 nie ma nic nowego w stosunku do FB3, ma natomiast kilka błędów które nie występują w FB3. Zaletą FB6 w stosunku do FB3 jest wyłącznie nowocześniejszy hardware, w szczególności wsparcie dla trybu WiFi6 i generalnie lepszy zasięg sieci bezprzewodowej.

Nie wiem o jakie wsparcie dla QoS pytasz, ale oczywiście obydwa rutery mają wewnętrznie wsparcie np. dla tagów 802.1p które służą utrzymaniu QoS w ramach sieci operatora. Natomiast po wpuszczeniu pakietów w LAN już się żaden z FB "nie przejmuje" QoS podłączonych tam urządzeń.

Za utrzymanie QoS w LAN odpowiadzasz sam. Tak że niestety, na dziś jeśli zależy Ci na zarządzaniu pasmem to tylko własny ruter.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

26 ODPOW. 26

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Własny router

@mat20061  przede wszystkim musisz postarać się o zewnętrzny ONT od Orange, a jak już go będziesz miał (lub masz) to zależy czy potrzebujesz routera do samego neta czy do neta i tv (w drugim przypadku -  usługa tv to będzie problem, jest o tym sporo tematów na forum). Jeśli do samego neta to na forum też masz sporo tematów czym zastąpić FB 3.0, na przykład ten Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange. - Nasz Orange

Anonim

Nie dotyczy

Własny router


@mat20061napisał(-a)

Cześć wszystkim!

Chciałbym wymienić mojego Funboxa 3 na jakis inny router. Czy jest to możliwe? Czy ktoś mógłby mi podać listę urządzeń, które na które mógłbym go wymienić? Dziękuję z góry


Jeśli masz Orange TV (telewizję od Orange), to odpuść zmianę routera, jeśli tylko net masz, to ONT (konwerter światłowód/ LAN potrzebujesz), trzeba zgłosić potrzebę modernizacji sieci w domu i dostaniesz ONT od Orange. 

Kupujesz ASUS czy TP-Link z IPTV (VLAN), gro routerów ma to w specyfikacji.

Taki w miarę sensowny i umiarkowana cena > ASUS RT-AC59U V2 lub https://www.x-kom.pl/p/595844-router-tp-link-archer-ax1500-1500mb-s-a-b-g-n-ac-ax.html , droższy https://www.x-kom.pl/p/588019-router-asus-rt-ax55-1800mb-s-a-b-g-n-ac-ax-4xlan.html 😎


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router

To ja jeszcze dodam, jeżeli @mat20061 nie miałeś do czynienia z ustawianiem routerów, to z własnym routerem zamiast FunBox-a będziesz miał trudności, ale jest to do ogarnięcia. FunBox instaluje się z automatu, w przypadku konfiguracji własnego routera, jesteś zdany tylko na siebie i ewentualną pomoc na forum NO. Na infolinii nie podejmuję się pomocy przy konfiguracji własnego routera.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router

Mam tylko internet, bez telewizji. O własnym routerze myślę z uwagi na gry, funbox się po prostu nie nadaje, nie ma nawet qos.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router

@mat20061 nawet jak nie masz doświadczenia, to warto się pokusić o własny router, tym bardziej, że potrzebny jest Tobie sam internet, bez dodatków typu TV oraz VoIP, gdzie te usługi na własnym routerze są trudne w konfiguracji, a czasem nawet niewykonalne.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Własny router

@mat20061 jak do samego neta to tak jak piszemy wyżej jest tego sporo, z różnymi cenami. Najważniejszą jednak rzeczą jest też to o czym wspominamy, mianowicie zewnętrzny ONT o który to musisz się postarać w Orange i który musi być zainstalowany u Ciebie z asystą technika (taki wymóg operatora i koszt 129 zł jednorazowo za asystę, wypożyczenie ONT jest bezpłatne, tak jak w przypadku FunBoxa ). Jak już będziesz miał ONT i zaopatrzysz się we własny router, a będziesz miał problemy z konfiguracją lub pytania to zapraszamy na forum i postaramy się pomóc. 

O zewnętrznych ONT od Orange (uprzedzając ewentualne pytanie - muszą być od operatora) możesz poczytać tu ONT w Orange - Nasz Orange


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router

@mat20061 zdobycie ONT to podstawa. Bez ONT nic nie ruszysz z netem na własnym routerze.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router

Czyli Orange nie robi problemów w przypadku zamówienia ONT?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router

@mat20061 trzeba udowodnić, że niezbędny jest ONT. Wyjaśnij, że światłowód kończy się w innym miejscu niż będzie stał router. Nie ma możliwości doprowadzenia światłowodu, a jest poprowadzona skrętka. Do ONT podłączysz światłowód, i z ONT do routera doprowadzasz sygnał do routera nakrętką. Może być konieczność poniesienia opłaty, jak wspomniał @slav72.