Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Jeżeli kojarzę temat, to pewnie piszesz o artykule o UPC, który był pisany na kolanie. Typ miał awarię routera, zgłosił problemy do UPC, technik mu wymienił router na sprawny, on przestawił ten router w bridge i podłączył TP-LINK'a, wniosek jaki wyciągnął, to że TP-Link nie jest awaryjny i w końcu mu nie rozłącza internetu, jaka była w tym artykule logika, jak miał awarię routera, po wymianie nawet nie przetestował jego działania w trybie routera, tylko przełączył w bridge? Nie wiem 🙂


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 4
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Od wczoraj mam Orange światłowód na Fritz Boxie 7590. Ponieważ światłowód dochodzi do budynku, więc potrzebny był zewnętrzny ONT (mimo Funboxa 3) i do mieszkania Ethernetem (kablem). Kabel wpinasz do portu WAN. Ustawienia tak jak masz wyżej (przy czym dziwna rzecz bo jak wpisywałem ID VLAN 35 to część urządzeń nie miała połączenia z Internetem, ale jak wpisałem 035 to zaczęło działać idealnie - ale wyświetla mi 35 jak u Ciebie).

Ważne jeszcze są serwery DNS:

194.204.157.1

194.204.152.34

w zakładce IPv6 mam ustawione jak poniżej

ipv6.jpg

 

Mam światłowód 300/50 i robiłem speedtest i wyszło mi ok 302 - 312 download i między 47 a 52 upload oraz 3ms latency - przez WiFi (5GHz)


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 73
  • 1

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Adam_ nie wiem co dają te ustawienia w każdym razie ipv6 z tymi ustawieniami nie jest aktywny (załączony zrzut). No i chyba wymagane jest jeszcze dopisanie na końcu loginu neostrady /ipv6 czyli moj_login@neostrada.pl/ipv6 tyle tylko, że z takim loginem połączenie nie wstaje.

neo.jpg


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 410
  • 1055
  • 7

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


@Adam_ Ważne jeszcze są serwery DNS:

194.204.157.1

194.204.152.34

 

chyba 194.204.159.1  a nie 194.204.157.1


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 73
  • 1

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@jaryn z loginem bez /ipv6 i z ww. DNSami przydziela adresacje ipv4, a po dopisaniu na końcu loginu /ipv6 połączenie nie wstaje.

W sumie nie wiem do czego mi to potrzebne ale powalczyć mogę 😉 

 

Ok pobawiłem się, udało się 😛 Login z dopiskiem /ipv6, DNSy domyślne. Pozostałe ustwienia dla potomnych 😉

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Zaciekawiły mnie te sprzęty Fritz!box'a. Czy ktoś może potwierdzić gdzie są produkowane? Wygooglowałem, że to niemiecka firma, ale za pewne sprzęt produkowany w Chinach?

Czy aktualizacje softu są częste i czy producent udostępnia sumy kontrolne plików z aktualizacjami?

 

Ciekawy jestem.

Anonim

Nie dotyczy

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Piotrek94  Fritz!box'a w Chinach produkują, może tylko składają w Niemczech i soft wgrywają, albo i nie, tego producent nie zdradza, routery porządne mają, co do udostępnia sumy kontrolne plików z aktualizacjami, to już musisz sam sprawdzić lub dopytać, bo raczej tu odpowiedzi nie uzyskasz 😉


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2080
  • 7653
  • 31

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Piotrek94, powinieneś zainteresować się openwrt. Obsługuje masę sprzętu, więc na pewno znajdziesz niechiński i wgrasz firmware sam, jak nie ufasz Chińczykowi, czy Niemcowi. Wydania są częste i okraszone sumami kontrolnymi sha256, więc powinieneś być zadowolony. Nawet ściągnąłem jedną paczkę instalacyjną i sprawdziłem sha256 i zgadzało się. Nie byłem jedynie pewien, czy ktoś mi nie podstawił złośliwej strony openwrt.org, z której pobrałem i paczkę, i sumę 😁.

 

openwrt to jest naprawdę dobra opcja, jeżeli chcesz mieć kontrolę nad swoim routerem i nie wtopić kasy w sprzęt, z którego nie będziesz zadowolony. Co do sprzętu, FritzBoksy, jak widać, też są obsługiwane, z tym że ten, o którym piszesz wyżej, jest dopiero w planach. Możesz poeksperymentować z jakimś starszym używanym routerem. Może znajdziesz pasujący na strychu, lub pozyskasz coś niedrogo. Ja uważam, że lepiej zainwestować w uniwersalną platformę. Dużo jest wzmianek na forum o mikrotikach. Jest też opcja płytek apu2 od PC Engines. Są do kupienia od polskich sprzedawców.

 

W innym wątku "odgrażałem się", że na apu2 postawię pfSense. Okazuje się jednak, że pfSense, bazując na BSD, nie uciągnie 1Gb na PPPoE.Stąd, będę musiał się zaprzyjaźnić z openwrt i zakamarkami linuksowego /etc/, choć bardzo nie chciałem.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Krótka historia z infolinii:

2020: odbijanie piłeczki z działu do działu, podobno da się włączyć brige. Jednak nie da się, ale da się własny ONT. Albo jednak się nie da.

Grudzeń: Wyślemy nasz ONT. (super, w końcu po problemie)
2021: mam dość czekania, zadzwonię dopytać o numer przesyłki.

- no ja tu nic nie widzę, kolejny dział: no jest anulowane xd, to pan idzie do działu technicznego, oni tam coś ogarną. Dział techniczny odsyła znów do działu zamówień, żeby ponowić bo on nie może, dział zamówień ponownie odsyła do technicznego bo to nie jego działka, techniczny rozkłada ręce i nie wie co zrobić, oferują technika co przyjdzie i pokiwa głową za 120 zł 

 

IKS DE

 

mam nagrane pół tego cyrku czyli jakieś 10-20 minut rozmów chyba, całość trwała niespełna 40 minut. 

Jeśli ktoś jest w stanie powiedzieć jakiego hasła trzeba użyć albo gdzie zadzwonić czy się przejść po ONT/włączenie bridge na FB3 to będę wdzięczny, bo ludziom z infolinii już nie zaufam. Zgłosiłem reklamację oraz napisałem na pw do kogoś z Orange, kto udzielał się w tym wątku. Proszę o jakąkolwiek rzetelną pomoc


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12944
  • 53193
  • 617

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Behosotn tylko ONT bo FB3 nie ma opcji bridge