Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telefon Stacjonarny RJ-45

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Telefon Stacjonarny RJ-45

Cześć,

 

Mam od Orange usługę internetu 600 Mbps po FO oraz telefonię stacjonarną i dostałem FunBoxa 6.0. Mam ze sobą połączone dwa budynki (jeden to dom a drugi firmowy) skrętką z zakończeniem RJ-45. FunBox 6.0 jest zamontowany w domu a w firmie posiadam switcha, który jest wpięty do portu LANowego FunBoxa (odległość między FunBoxem a switchem to jakieś 60m). Wcześniej korzystaliśmy z telefonu stacjonarnego w domu i podłączaliśmy telefon do RJ11, natomiast teraz chciałbym żeby telefon był wpięty po RJ45 do switcha w firmie a nie w domu. Czy jest taka możliwość żeby podpiąć telefon po RJ45 i zachować stary numer telefoniczny ?

 

Obecnie:

FunBox6.0 LAN1 - KOMPUTER

FunBox6.0 TEL - TELEFON

 

Docelowo:

FunBox6.0 LAN1 - SWITCH - Komputer + telefon

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Telefon Stacjonarny RJ-45


@mum_mumnapisał(-a)

Wow, dzięki za odpowiedź! Właśnie przetestowałem dzisiaj z DECT i jest ok. A jeżeli chodzi o bramkę VoIP to nie ma żadnych darmowych programowych opcji na komputer żeby mieć taki wirtualny telefon na PC? I zakładając, że miałbym naraz takie 3 urządzenia VoIP tj. DECT, telefon z androidem oraz bramkę VoIP to jak to będzie działać? Bo obecnie mam 1 numer stacjonarny i jak rozumiem on zostanie, tak? Jeżeli będę dzwonił na ten numer to wszystkie urządzenia równocześnie będą mogły odebrać transmisję? 


Na wszystkie te pytania odpowiedź jest pozytywna. 😊 Klucz to SIP - są programy darmowe także na PC które mogą za klienta SIP robić. Jeden taki mało znany mi przychodzi do głowy, nazywało się to Ekiga i działało. Ale na pewno są i inne. Tytułowego "neofonu" już niestety nie ma.

Reszta jak najbardziej: jeden numer, kilka (trzy to sprawdziłem więc na pewno, ważne żeby maiły te nieco inne loginy bo jeśli będą miały ten sam to ostatnie zalogowane urządzenie wyloguje poprzednie) urządzeń i wszystkie dzwonią jednocześnie (no prawie jednocześnie). Pierwsze które odbierze utrzymuje połączenie, pozostałe są "wolne" i mogą odbierać (lub nawiązywać) kolejne połączenia. Nie ma możliwości nawiązywania połączeń pomiędzy urządzeniami ani przerzucania połączenia między nimi (a w każdym razie ja nie znam takiej możliwości).

 

PS. Szybkie pytanko do wujka Googla podpowiada że na PC jest w czym wybierać: jest nawet Zoiper którego zwykle rekomendują na androidzie (bo ma znacznie więcej możliwości niż systemowa apka telefoniczna). Jako pierwsze wyskoczyło mi to:

https://www.microsip.org/

Nie sprawdzałem akurat tych programów bo nie miałem potrzeby, ale nie widzę powodu dla którego miałyby nie działać. Z danymi z podlinkowanego wcześniej wątlku-tutoriala na androida, nie powinno być problemu z konfiguracją tych programów. Najlepiej sprawdź i koniecznie się podziel.

PS2: podobno w androidzie 12 funkcjonalność SIP została usunięta. Jeśli to się potwierdzi, to i tam trzeba by korzystać z samodzielnych klientów SIP.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Telefon Stacjonarny RJ-45

@mum_mum  Bezpośrednio nie, bo nie wepniesz sygnału telefonicznego do aktywnej  sieci LAN.  Jeśli kupisz dodatkową bramkę VoIp i podłączysz ją po RJ45, to tam gdzie ją ustawisz w sieci LAN, tam będziesz miał telefon

Ustawienia możesz otrzymać SMS-em  robiąc zgłoszenie  na czacie lub infolinii

Drugim rozwiązaniem będzie telefon DECT, ale on ma ograniczony zasieg. Bazę  ustawiasz przy modemie, a drugą  część kompletu z dodatkową  słuchawką w drugim domu. 

Nie znamy rozkładu domów, więc trudno doradzić, xzy to drugie będzie działać 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Telefon Stacjonarny RJ-45

Czyli w moim przypadku jakby to konkretnie miało wyglądać? Niewiele wiem o telefonii, ale z punktu widzenia sieciowego tak to widzę :

 

Port 1 LAN w Funbox ustawiony w trybie trunk i np. 1 vlan internet a 2 vlan VoIP. Wpięty będzie ze switchem np. Port 1, który również będzie w trunku i przepuszczał vlan 1 oraz 2. Następnie port 2 switcha np. access na vlan 1 a port 3 access na vlan 2. I jak rozumiem teraz do tego portu 3 switcha miałbym podpiąć tą kupioną bramkę, odpowiednio ją skonfigurować po danych z infolinii i zachowam stary numer? Jest wgl. możliwość skonfigurowania tak portu na Funbox w trunk i żeby Orange wysyłał mi na nim tagowany ruch tych 2 usług?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Telefon Stacjonarny RJ-45

@mum_mum  nie ma potrzeby bawić się VLAN.  Bramka zewnętrzna ma wejście LAN ( obojętnie gdzie wpinasz w sieci LAN) I wyjście RJ11, gdzie wpinasz telefon. I po problemie. 

Kwestia wpisania loginu i hasła do VoIP  w bramkę 

Bramkę VoIP we funboxie traktuj jak urządzenie końcowe- nie sda rady go przenieść czy przetransferować z niej sygnału po LAN.  Bo i na czym byś odbierał  po IP na koncu w miejscu docelowym? To właśnie robi dodatkową  bramka 

No, możesz jeszcze zainwestować w specjalny aparat VoIP,  i to załatwi też temat, bo w aparacie jest bramka i też wymaga loginu i hasła,  ale kosztuje więcej 

20220623_191353.jpg

 przykładowa bramka VoIP 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Telefon Stacjonarny RJ-45

No tak, masz rację. Musimy po prostu postawić dodatkową bramkę. Dziękuję za odpowiedź


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Telefon Stacjonarny RJ-45

@mum_mum  czwartym rozwiązaniem  jest konfiguracja SIP na telefonie mobilnym. Tu podpowiedzi https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Orange-VoIP-przez-klienta-SIP-na-androidzie/m-p/262709


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Telefon Stacjonarny RJ-45

@mum_mum można jeszcz pociągnąc z FunBox-a kabelek z gniazda RJ-11 do telefonu. 60 m to nie jest duża odległość, jak jest moźliwość pociągnięcia kabelka, to można używać obecnych urządzeń, bez wpisywania loginów i haseł.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Telefon Stacjonarny RJ-45

@mum_mum 

Dodam, że wszystkie sugerowane rozwiązania mogą współistnieć: można mieć jednocześnie podłaczony telefon analogowy do RJ11 w FB6 (na rozsądnie długim kablu telefonicznym, może być też z DECT - mam w ten sposób pięc stacji w całym domu skomunikowane i działa bez najmniejszego problemu), dodatkową bramkę lub telefon VoIP (skonfigurowaną loginem i hasłem uzyskanym SMSem z BOK) na RJ45 z FB6 (to wydaje się najbardziej oczywistą odpowiedzią na Twoje pytanie, ale wymaga dodatkowych inwestycji w sprzęt), oraz smartfon (dowolnie podłaczony do internetu, może być przez WiFi FB6 ale nie musi, może być nawet podłaczony do Aero2), w którym te same dane posłużą do skonfigurowania konta SIP.

Korzystając z wariacji loginu (literki a,b,c po numerze przed "@" w loginie) można jednocześnie zalogować kilka (podobno nawet pięć) urządzeń które będą dzwoniły jednocześnie. Można prowadzić z nich trzy niezależne rozmowy (sprawdzone), więc nie jest to tak całkiem abstrakcyjne rozwiązanie bo skonfigurowanie przynajmniej dwóch zapobiega blokowaniu linii.

I to wszystko na jednym, niedocenianym numerze stacjonarnym.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Telefon Stacjonarny RJ-45

Wow, dzięki za odpowiedź! Właśnie przetestowałem dzisiaj z DECT i jest ok. A jeżeli chodzi o bramkę VoIP to nie ma żadnych darmowych programowych opcji na komputer żeby mieć taki wirtualny telefon na PC? I zakładając, że miałbym naraz takie 3 urządzenia VoIP tj. DECT, telefon z androidem oraz bramkę VoIP to jak to będzie działać? Bo obecnie mam 1 numer stacjonarny i jak rozumiem on zostanie, tak? Jeżeli będę dzwonił na ten numer to wszystkie urządzenia równocześnie będą mogły odebrać transmisję? 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

Telefon Stacjonarny RJ-45


@mum_mumnapisał(-a)

Wow, dzięki za odpowiedź! Właśnie przetestowałem dzisiaj z DECT i jest ok. A jeżeli chodzi o bramkę VoIP to nie ma żadnych darmowych programowych opcji na komputer żeby mieć taki wirtualny telefon na PC? I zakładając, że miałbym naraz takie 3 urządzenia VoIP tj. DECT, telefon z androidem oraz bramkę VoIP to jak to będzie działać? Bo obecnie mam 1 numer stacjonarny i jak rozumiem on zostanie, tak? Jeżeli będę dzwonił na ten numer to wszystkie urządzenia równocześnie będą mogły odebrać transmisję? 


Na wszystkie te pytania odpowiedź jest pozytywna. 😊 Klucz to SIP - są programy darmowe także na PC które mogą za klienta SIP robić. Jeden taki mało znany mi przychodzi do głowy, nazywało się to Ekiga i działało. Ale na pewno są i inne. Tytułowego "neofonu" już niestety nie ma.

Reszta jak najbardziej: jeden numer, kilka (trzy to sprawdziłem więc na pewno, ważne żeby maiły te nieco inne loginy bo jeśli będą miały ten sam to ostatnie zalogowane urządzenie wyloguje poprzednie) urządzeń i wszystkie dzwonią jednocześnie (no prawie jednocześnie). Pierwsze które odbierze utrzymuje połączenie, pozostałe są "wolne" i mogą odbierać (lub nawiązywać) kolejne połączenia. Nie ma możliwości nawiązywania połączeń pomiędzy urządzeniami ani przerzucania połączenia między nimi (a w każdym razie ja nie znam takiej możliwości).

 

PS. Szybkie pytanko do wujka Googla podpowiada że na PC jest w czym wybierać: jest nawet Zoiper którego zwykle rekomendują na androidzie (bo ma znacznie więcej możliwości niż systemowa apka telefoniczna). Jako pierwsze wyskoczyło mi to:

https://www.microsip.org/

Nie sprawdzałem akurat tych programów bo nie miałem potrzeby, ale nie widzę powodu dla którego miałyby nie działać. Z danymi z podlinkowanego wcześniej wątlku-tutoriala na androida, nie powinno być problemu z konfiguracją tych programów. Najlepiej sprawdź i koniecznie się podziel.

PS2: podobno w androidzie 12 funkcjonalność SIP została usunięta. Jeśli to się potwierdzi, to i tam trzeba by korzystać z samodzielnych klientów SIP.