Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

ROZWIĄZANE

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Smart WI-FI BOX i problem z VPN


@Dompaw13napisał(-a)
...

Moje IT coś tam sprawdziło i powiedzieli coś takiego:

"Widać, że łączysz się po porcie 500 (IKE), a wcześniej (kiedy działało) to łączyłeś się przez 4500 (IKE przez NAT). Wygląda jakby wzmacniacz powodował, że nie wykrywa, że jesteś za NATem i nie przełącza się na odpowiedni port"

 


Skoro tak, to w zasadzie problem musi leżeć po stronie konfiguracji tego komputera który nawiązuje połączenie VPN. Czyli (jeśli dobrze rozumiem) Twojego komputera.

Ponawiam pytanie: czy konfiguracja sieci na Twoim komputerze nie zmienia się kiedy przechodzisz na SWB? Możesz to zweryfikować?


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@j131 Ok, posprawdzam tylko powiedz proszę co sprawdzić? Oprócz adresu IP.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13czemu oprócz IP? Przede wszystkim IP, maska, serwery DNS... Nic się nie zmienia po przejściu na wzmaczniacz? Nie powinno.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

Sprawdziłem ustawienia przed i po połączeniu z SWB. Nic się nie zmienia oprócz częstotliwości. Przed jest 2.4GHz, po połączeniu z SWB jest 5GHz.

Próbowałem wymusić pracę na 2.4GHz, wyłączyłem w FB częstotliwość 5GHz i teraz SWB nie chce się w ogóle sparować. Czy SWB działa tylko na częstotliwości 5GHz?

Jak wymusić pracę SWB na 2.4GHz?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13Komunikacja pomiędzy SWB i FB odbywa się po 5GHz. tego nie zmienisz, bo to sprawa techniczna jest. Jeśli zaś skonfigurujesz 2,4 na modemie, takie same ustawienia skopiuje SWB, tyle, że dalej komunikacja między urządzeniami będzie po 5GHz. I tu pada pytanie: czy obie częstotliwości są transmitowane osobno, jak się układają pasma pomiędzy urządzeniami? Jeśli dochodzi jakaś modulacja dla 2,4, to jaki ma to wpływ na transmisję?


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

Wykonałem próbę jak niżej:

1. Rozdzielenie WI-FI na 2 nazwy - 2.4 i 5GHz

2. Sparowanie SWB - przeszło OK

3. Podłączenie komputera do wzmocnionej sieci 2.4Ghz - OK, w konfiguracji połączenia było widać, że jest połączony po 2.4GHz - OK

4. Próba połączenia z VPN - Kicha 😞

 

Na ten moment jedyny sposób połączenia z VPN to:

1. Wspólna konfiguracja na FB dla 2.4 i 5GHz

2. Wyłączenie SWB

3. Połączenie z VPN na słabiutkim zasięgu

4. Włączenie SWB i "wskoczenie" komputera na wzmocnioną sieć

5. VPN śmiga..

 

Nie czaję tego kompletnie 😞

 

Czy ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?
A co z tymi ustawieniami forwardowania portów itp. w konfiguracji FB? To by nie pomogło?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13jedyna słuszna sugestia to dać sobie spokój z VPN przez WiFi i podciągnąć kabelek eternetowy.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@j131 😟 To bardzo radykalna zmiana by była.

A może polecić ktoś jakiś wzmacniacz WI-FI, który będzie można konfigurować i będzie na nim działał VPN?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13Trudno polecić coś na 100% działającego. Samo to, że dedykowany sprzęt nie działa w pełni tej funkccjonalności jest dziwne. Może któryś z routerów z VPN w trybie retransmitera??


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Smart WI-FI BOX i problem z VPN


@Dompaw13napisał(-a)

@j131 😟 To bardzo radykalna zmiana by była.

A może polecić ktoś jakiś wzmacniacz WI-FI, który będzie można konfigurować i będzie na nim działał VPN?


Sęk w tym że nie rozumiemy dlaczego to nie działa. Powinno. Ale tak naprawdę każde takie połączenie jest jakoś tam skonfigurowane specyficznie - tylko osoba znająca szczególy konfiguracji może całą sprawę zdiagnozować. Ja nie rozumiem nawet dlaczego w ogóle coś przy FB trzeba było grzebać. U mnie działa bez tego. Ale oczywiście nasze przypadki są różne. Z tego co Ci powiedzieli w Twoim IT wnoszę że na ich głębszą pomoc też raczej liczyć nie możesz... No cóż, zależy do czego tego VPN używasz, osobiście sporo mam sesji na zoomie, teamsach itp., czasami nawet kilka osób w domu jednocześnie w różnych spotkaniach online uczestniczy więc połączenie WiFi byłoby dla mnie nie do przyjęcia ze względu na stabilność i przepustowość. Od początku wiedziałem że eternet musi być doprowadzony do każdego pokoju. Problemów z siecią nie mam żadnych więc nic dziwnego że wszystkim doradzam rozszerzenie okablowania. Ale oczywiście rozumiem że można też mieć wszystko na WiFi (i nie mieć problemów). Tyle że IMHO trudniej to osiągnąć.