Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sieć LAN w domu jednorodzinnym


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 44
  • 213
  • 0

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

Dzień dobry.

Muszę zbudować infrastrukturę w budynku jednorodzinnym tak aby na każdej kondygnacji była odrębna sieć LAN bez możliwości komunikacji pomiędzy sobą. Poniżej schemat o co się rozchodzi:

LAN.jpg

Od routera zostaną przeciągnięte trzy skrętki na każdą kondygnację (w zasadzie to już są) i cała trudność polega na tym aby to były całkowicie odrębne sieci LAN bez możliwości komunikacji pomiędzy sobą. Moje pytanie jest takie:

1. Czy można to wstępnie skonfigurować na Funboxie i podłączyć dowolny sprzęt na każdej kondygnacji?

2. Jeśli nie ma możliwości konfiguracji na Funboxie to jaki sprzęt należy zakupić i zamontować?

 

Posiadam dodatkowo router TP-Link Archer C1200

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c1200/

https://emulator.tp-link.com/1200(us)2.0_webpages-get/index.html

 

Nasuwają mi się dwa pomysły:

1. Użyć posiadany router i wyłączyć w nim DHCP, pozostawić włączone wi-fi (które powinno działać) i założenia zostaną spełnione. Jednak po zamontowaniu trzech sztuk na każdej kondygnacji będzie komunikacja pomiędzy nimi i raczej nie da się tego zablokować.

2. Myślałem też nad użyciem switcha zarządzalnego + i AP podłączyć do niego (wspomniany router) a następnie konfiguracji VLAN-ów. Jednak podejrzewam że wbudowany w Funbox switch będzie przepuszczał pakiety i wracamy do początku.

 

Na koniec dodam że w każdej sieci LAN działać ma tylko internet, bo telewizja raczej będzie nie do ogarnięcia. Zależy mi na takim doborze sprzętu lub/i konfiguracji aby sieci LAN były całkowicie odizolowane od siebie. A jeśli to nie możliwe to komunikacja tak utrudniona że polegnie nie jeden informatyk. Jeśli komuś się to udało to proszę o komentarz.

22 ODPOW. 22

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13562
  • 55446
  • 663

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@Leptuss  wystarczy switch zarządzalny z separacją portów  na VLAN-ach i tyle. Mam usługę postawiona na jednym routerze i każdy port skonfigurowany na WAN i samego siebie

Nie ma możliwości komunikacji między portami switcha. To któryś z prostych 8 -portowych zyxeli z serii 1900 i usługa 1Gb/sek 

https://support.zyxel.eu/hc/pl/articles/360005867899-Skonfiguruj-Switch-tak-aby-oddzieli%C4%87-ruch-...

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5761
  • 23376
  • 197

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

Dodam, że jeśli separacja, to nawet WiFi w FB trzeba będzie wyłączyć. Generalnie FB się do tego nie nada, będzie trzeba za nim dać odpowiedni sprzęt dodatkowy, albo go nim zastąpić.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2181
  • 8057
  • 32

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

Zrób to na switchu z vlanami. Możesz się nawet rozejrzeć za jakimś bardziej zaawansowanym urządzeniem w używanych (wybieraj jednak rozważnie, uważając żeby wszystkie porty były gigabitowe, a nie na przykład tylko dwa). A wifi niech sobie każde pięterko zorganizuje osobno na własny rachunek.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1883
  • 9120
  • 75

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@Leptuss FB nie obsługuje VLANów (po stronie LAN, dla użytkownika) więc pozostaje Ci na przykład https://www.ceneo.pl/39141640. Podpinasz każde piętro na odrębnej adresacji i blokujesz ruch pomiędzy sieciami. Proste, tanie i do gigabita wystarczy. Mogę Ci nawet przesłać konfigurację do niego. Minus taki, że jak podepniesz go za FB to będzie podwójny NAT (ale i tak będzie śmigać). Optymalnie byłoby podłączyć go bezpośrednio do ONT.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13562
  • 55446
  • 663

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@Leptussdodam tylko, że przełącznik powinien być 16-portowy, gdyż grupujesz 3x3 kable na każde piętro. Te piętrowe muszą mieć łączność między sobą, więc jeśli masz skrętki z pięter w jednym miejscu wedle rysunku, to musisz utworzyć 3 x VLAN dla 3 zestawów portów na switchu


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1883
  • 9120
  • 75

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@agat13 Za bardzo kombinujesz. Potrzebuje innego routera i na każde piętro switcha gigabitowego i AP. Switch może być niezarządzany, z odpowiednia ilością portów. Żadne VLANy nie są potrzebne.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13562
  • 55446
  • 663

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@SamotnickMoże i tak, separacja totalna...

Jednak nie znamy struktury sieci. Twoja propozycja to większy koszt (3 niezależne routery stojące w pomieszczeniu z FB ze względu na te 3 kable na każde piętro) i podwójne routowanie.

I tak decyduje postodawca, a każdy może mieć własne spojrzenie na sprawę


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1883
  • 9120
  • 75

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@agat13 Na spokojnie: FB (lub ONT) - router z kilkoma portami - jedna skrętka na każde piętro - switch - komputery i AP. Router za 250 + trzy przełączniki poniżej 100 i trzy AP według uznania.

Edyta: @Leptuss napisał trzy skrętki. Ja to rozumiem jako po jednej na piętro.

Edyta2: Oczywiście mógłby użyć osobnego routera z WiFi na każde piętro i podłączyć je do FB. Może nawet nie potrzebować dodatkowych przełączników jeżeli wystarczy portów w routerze. Będzie izolacja sieci ale też zawsze podwójny NAT bo nie podłączy kilku routerów do jednego ONT.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2181
  • 8057
  • 32

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

A czy to nie są trzy skrętki po jednej na każde pięterko?