Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0

@agat13kurde zapomniałem wspomnieć że to wynajmowane mieszkanie jest i przewiercać się w nim nie mogę, więc żadne grubsze modyfikacje nie wchodzą w grę 😞 jedynie prowadzenie kabli wzdłuż ścian przy listwach. A wytłumacz mi proszę po co do AP (rozumiem że nim jest mój Asus) jeszcze podpinać switcha i dopiero pod niego resztę urządzeń po kablu? Wybacz nie ogarniam jeszcze tak tego wszystkiego, ale z chęcią się dowiem jaki ma to cel. I czy dalej nie zostaje problem z tym że FB i linię tel. nie mam podpięte pod UPS w celu zabezpieczenia przed awariami prądu?

Gdzieś czytałem też że można zastąpić kabel tel. skrętka ethernet i tylko na końcu zamontować wtyki rj11. Wykorzysta się wtedy lepszej jakości kabel który dodatkowo zabezpiecza przed zakloceniami, gdzie w zwykłym tel. tego nie ma. Może to by też pomogło?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12792
  • 52635
  • 604

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0

@Zeuskk Ten drobiazg o najmie psuje całą moją koncepcję 🙂

AP to Twój Asus postawiony w ten tryb pracy, gdzie switch w nim służyłby do podłączenia pozostałych urzadzeń. Awariami prądu bym się nie przejmował. Prawdopodobieństwo uszkodzenia modemu występuje, ale wymienisz go w każdym punkcie obsługi od ręki.

Skoro to mieszkanie wynajmowane, to wymiana kabla telefonicznego na eth nie wchodzi w grę. Zastosowanie eth jako przedłużenie linii, jak najbardziej, ale nie w tej formie. Podłączyłbym równolegle jedną parę eth w obecnym gniazdku w przedpokoju, na końcu kabla eth założyłbym gniazdo telefoniczne z wyjściem RJ11 i za pomocą przewodu obecnego połączył z modemem. Nie szedłbym w zaciskanie wtyczek RJ11 na eth, bo to może powodować problemy.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0


@Zeuskknapisał(-a)

Myślałem, żeby FB postawić przy serwerze i podpiąć go również do UPS,


Czy ten UPS dostarcza ładny sinus, czy coś o kształcie schodkowym, co tylko przypomina psedosinus? Nie każdy zasilacz zniesie nieładny sinus. Dotyczy to przede wszystkim zasilaczy transformatorowych, więc może nie tego od FB, ale sprawdź.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5378
  • 21548
  • 174

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0


@Zeuskknapisał(-a)
...
Zastanawiam się czy warto podłączyć do Funbox'a router Asus RT-AX88U i nim sterować całą siecią? A jeśli tak to jak mogę to zrobić?

Sterować siecią? Co masz na myśli? Wszystko i tak przechodzi przez FB... Jeśli absolutnie całą sieć podepniesz pod jeden z portów FB i wyłączysz w nim WiFi to jakąś namiastkę kontroli możesz mieć. Ale szczegóły konfiguracji musisz wypracować sam, bez dostępu do sprzętu nikt ci gotowca nie poda. Poza tym nie wiadomo jakie masz preferencje.

Ogólnie nie mam jakiś większych problemów z FB, chociaż zauważam że w skrajnych pokojach (mieszkanie 65m2) czasem zasięg wifi jest gorszy. Z drugiej strony jak mam tak dobry router to mógłbym go już jakoś wykorzystać.

 

Cóż, ruter jest rzeczywiście fajny. Ale połączenie internetowe ma się do niego nijak więc to co z nim zrobisz to raczej traktowałbym jako edukacyjną zabawę.

 

Czy jest sens podłączać drugi router i pod niego te wszystkie urządzenia w tej samej konfiguracji, by polepszyć jakość połączeń, możliwość zarządzania nimi, itp. czy jednak sprawi to więcej kłopotów?

 

Cóż, nie jest jasne łatwo wróżyć z fusów, a tu jeszcze dochodzi czynnik ludzki... Może być różnie. Osobiście zawsze miałem taką piętrową konfigurację i nie narzekam. Ale innym ją konsekwentnie odradzam bo wzięcie na siebie odpowiedzialności za "zarządzanie" to nie tylko przyjemność, ale i odpowiedzialność.

Relatywnie najmniej problemów byłoby z konfiguracją w której ASUS pełni tylko rolę AP, tak jak już inni sugerowali. Ale coś za coś: w tej roli większość zaawansowanych funkcji tego rutera nie będzie działać. Więc z "zarządzania" praktycznie będą nici.

 

Domyślam się, że jak ASUS nie ma wejścia VDSL to nie ma jak całkowicie zrezygnować z FB i korzystać tylko z Asusa?

 

No niestety, tu masz rację.


 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0

@agat13 

Możesz mi proszę wytłumaczyć co rozumiesz przez "Podłączyłbym równolegle jedną parę eth w obecnym gniazdku w przedpokoju, na końcu kabla eth założyłbym gniazdo telefoniczne z wyjściem RJ11 i za pomocą przewodu obecnego połączył z modemem.", bo jakoś nie potrafię tego zrozumieć, tym bardziej ta pierwsza część podłączeniem równoległym jednej pary eth :P:( to gniazdko w przedpokoju ma wtyk tel. jak coś. Sorry za brak wspomnienia o najmie mieszkania, kompletnie mi to z głowy wypadło na początku 😐

@pirenej 

UPS jest z czystym sinusem 🙂 Ale jak już tutaj pisali to chyba zrezygnuje z rozwiązania z podłączaniem lini i FB pod UPS bo za dużo kłopotu z tym i nie warto.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0

@j131 

Dzięki za posta i przemyslenia. Ogólnie to chciałbym jakoś wykorzystać ten mój router, póki jeszcze dom nie stoi. Jeśli da się go jakoś ciekawie i sensownie "wcisnąć" w obecna sieć i konfigurację, polepszając przy tym może funkcjonowanie sieci i zasięg wifi to byłoby super. Traktuję też to bardzo szkoleniowo, bo nauczę się już czegoś nowego przed ostatecznym rozwiązaniem w domu. Oczywiście jeśli mi to zbytnio nie skomplikuje sprawy i przysporzy więcej problemów niż korzyści, tak jak wspomniałeś 😛

Anonim

Nie dotyczy

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0

@Zeuskk  routery ASUS, mają przyjazną dla użytkownika konfigurację/ obsługę, więc dasz radę, są tam ikony obrazujące i język polski w obsłudze, co nie jest tak oczywiste w innych routerach TP-Link przykładowo eng.

Pociągnij w odległe miejsce kabel lan i tam wepnij ASUSA, będzie poszerzać zasięg wi-fi, najlepiej ustawiając go jako Punkt Dostępu 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12792
  • 52635
  • 604

Sens podłączenia drugiego routera pod Funbox 2.0

20220204_123728.jpg

 myślałem o czymś takim. Żyły kabla przychodzącego- ten biały cienki i kabla eth skręcone razem i podkręcone pod śruby w gniazdku. To pewniejsze niż zarabiana wtyczka RJ11 na kablu Ethernet