Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router do światłowodu 1gbps


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Nie jestem informatykiem, ale laikiem z chęcią chłonięcia wiedzy informatycznej. Interesuję się kryptografią stąd hejt na ASUSA. Chińszczyzny też nie toleruję, zbyt dużego wyboru nie mam. Liczę, że bez pisania skryptów w GUI da się tego Ubiquiti jakoś skonfigurować. Znalazłem też Mikrotika hAP ac2, który jest dość tani jak na to co oferuje. Trochę tylko droższy niż chińszczyzna, a widać że mają inne podejście do bezpieczeństwa. Częste aktualizacje softu, podają sumy kontrolne plików jak należy.

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu 1gbps

@Piotrek94  szanuję twój pogląd co do oprogramowania i sprzętu, ale nie każdemu się chce grzebać w oprogramowaniu, ja potrafię ale mi się nie chce, ba zresztą czasu mi brak na to, kupiłem po prostu dobry chiński router i tyle, sporo mam chińskiego czy koreańskiego sprzętu, amerykański u mnie tylko Laptop Dell ( ale pewnie składany w chinach i na chińskich częściach), pewnie blado wypadam w twojej ocenie 😉


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Router do światłowodu 1gbps


@Piotrek94napisał(-a)

Nie jestem informatykiem, ale laikiem z chęcią chłonięcia wiedzy informatycznej. Interesuję się kryptografią stąd hejt na ASUSA. Chińszczyzny też nie toleruję, zbyt dużego wyboru nie mam. Liczę, że bez pisania skryptów w GUI da się tego Ubiquiti jakoś skonfigurować. Znalazłem też Mikrotika hAP ac2, który jest dość tani jak na to co oferuje. Trochę tylko droższy niż chińszczyzna, a widać że mają inne podejście do bezpieczeństwa. Częste aktualizacje softu, podają sumy kontrolne plików jak należy.


Nie to żebym się jakoś czepiał, ale wpisz w google frazę "Orange FTTH Triple Play" i otwórz ten artykuł na trzepaku, przeczytaj go i czegoś się dowiesz, w komentarzach też ludzie dużo kodu udostępniają z innych sprzętów i wypisują na jakim sprzęcie udało im się wszystko uruchomić. Jak chcesz chłonąć wiedzę to samemu szukajc lepiej się dowiesz niż czekając na gotowca.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

@-brtk-tylko, że ja tutaj nie czekałem na gotowca 😉 Tej strony trzepak nie kojarzę, dlatego nie wchodziłem. Nie znam tego "forum". Liczyłem tylko, że ktoś z użytkowników "Nasz Orange" ma już taki router (ER-X) i napisze swoje "wrażenia" z konfiguracji oraz czy jest możliwe skonfigurowanie routera tylko przez GUI bez użycia terminala. Co prawda z systemami linux i konsolą miałem już do czynienia, więc pewnie nie jest to takie straszne, ale trzeba wiedzieć co się robi i to rozumieć 😉 Wolę jednak GUI. Nie liczę na gotowca, nie chcę pobierać gotowych plików konfiguracyjnych. Router muszę skonfigurować sam i zrozumieć to oprogramowanie, ale jak już napisałem chcę po prostu się dowiedzieć, czy z poziomu GUI da się to skonfigurować. Tylko tyle i aż tyle.

 

@Anonimnie hejtuję, każdy ma swój pogląd. Ale np. firma ASUS jest nie poważna jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Znając się trochę na kryptografii wiem co ryzykuję pobierając pliki aktualizacji i instalując je bez wcześniejszej dokładnej weryfikacji. Polityka firmy ASUS jest karygodna. Ich pliki aktualizacji można zweryfikować jedynie za pomocą sumy kontrolnej MD5, która już dawno została złamana i bardzo łatwo podmienić pliki, jeśli ma się odpowiednią wiedzę i współczesny desktop ze sporą mocą obliczeniową, np. Ryzen 9 lub Threadripper, które są w zasięgu ręki dla "Kowalskiego". Ściągasz aktualizację i instalujesz myśląc, że jesteś bezpieczny bo pobrałeś ze strony producenta, zweryfikowałeś sumę kontrolną MD5. Wszystko się zgadza, a jednak ktoś wyczyścił Ci konto w banku. Myślisz, że coś złapałeś, ale komputer czysty, a tak naprawdę ktoś przechwytywał ruch w sieci. Niestety na dzień dzisiejszy tylko i wyłącznie należy weryfikować pliki za pomocą sum kontrolnych 256 bitowych lub 512 bitowych, np. SHA256 lub SHA512. Jakiś czas temu byłem posiadaczem routera Asusa, mając dobre doświadczenia wcześniej z tą firmą myślałem, że uzyskam pomoc. Poprosiłem o sumę kontrolną najnowszego pliku z oprogramowaniem, oczywiście wspominając, że MD5 nie wystarczy. Odmówiono mi pomocy bo chciałem aby firma zweryfikowała pliki nową metodą i przesłała mi hash SHA256. Nawet kontaktowałem się telefonicznie i bez skutku. Na pytanie dlaczego tak robią i że MD5 już dawno złamano pracownik nie umiał udzielić odpowiedzi. Centrala odmawia pomocy. Zaproponowałem, aby centrala zmieniła politykę i sposób pracy oraz zadbała o bezpieczeństwo użytkownika. Niestety bez skutku bo do dziś podają tylko MD5. Ogólnie to ASUS ma w nosie bezpieczeństwo użytkownika, a skoro tak do tego podchodzą to podejrzewam, że ich oprogramowanie ASUS WRT jest równie niechlujnie napisane. W końcu i tak to ktoś kupi bo jesteśmy renomowaną marką podzespołów i akcesoriów komputerowych - tak pewnie myślą, ale ja niestety już nie wdam się w te "maliny". Dla mnie firma, która korzysta wyłącznie z MD5 i udostępnia soft jest skreślona ze względów na podejście do bezpieczeństwa.

 



P.S. Rozważam jeszcze poważnie tego Mikrotika hAP ac2. Ma już wi-fi a cena podobna do ER-X, który nie posiada wbudowanego wi-fi. Większe zaufanie mam do Ubiquiti, jednak Mikrotik też jest ponoć na poziomie.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Router do światłowodu 1gbps

Trochę za bardzo panikujesz. Ludzie od dawna wgrywają też modyfikowane oprogramowania i nic się nie dzieje. Jak ktoś będzie bardzo chciał to wyczyści ci konto bez podmieniania oprogramowania na routerze.. 🙂


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 2
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Witam . Śledze Wasz temat i doszedłem do wniosku że skoro na ulicy wisi juz światełko i podłączenie w pierwszym kwartale przyszłego roku, to moze (przyszłościowo) zmienie router ze starego Linksys 200G na nowy ( nie Adsl) RJ45 i pomyslałem nad dobrym zasiegiem w domu 2 pietra i podwórko (na starum był zasięg) i dodatkowo dysk  zew. do rutera jako serwer. Podłaczenie tymczasowe syg do Linksys i wyjście na RJ45 ponownie wejscie na nowy i rozprowadzenie na Wi-fi i pozostałe skretki. moi faworyci to ASUS RT‑AX88U taniej  Asus RT-AX82U (przystepny cenowo i oczekiwania) oraz ASUS RT-AX86U. Prosze o poprawienie mojego toku myślenia lub nowa propozycje.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Router do światłowodu 1gbps

@Martuśka co byś nie postawiła to wybór zależy od zasobności kieszeni i oczekiwań. Ważne, aby zamówić zewnętrzny ONT przy wniosku lub instalacji...pochwalam LAN, bo wtedy router nie musi mieć super wifi, bo od tego są Access pointy


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

OK, mam już tego Asusa RT-AX82U. To nie router, to szatan... Sieć działa ze trzy razy lepiej. 

Zgodnie z instrukcją podłączyłem go do FB3 przez port WAN. Sam wszystko rozpoznał. Wyłączyłem wifi w FB3, wszystkie urządzenia podłączyłem kablem i przez wifi do nowego. 

Przede wszystkim - chyba lepiej działają sprzęty Apple. Homepody (mam ich 4) przestały mulić i mówić, że nie mają dostępu do internetu. iCloud też jakby żwawiej działa - usunięcie pliku z jednego kompa usuwa go na pozostałych w ciągu 2 sekund, co wcześniej potrafiło zająć kilka godzin (naprawdę! usunąłem plik w poniedziałek rano i dopiero we wtorek usunął się z pozostałych). Chyba Apple projektuje swoje sprzęty w laboratorium, gdzie używają topowego osprzętu sieciowego. 

Zasadniczo wszystkie urządzenia stały się bardziej responsywne. Połączenie ac stałe jak drut 866,7 mbps. Nie wiem jak sprawdzić, czy iPhone 11 Pro łączy się po ax, ale link ma prędkość 1201 mbps, więc na pewno tak. 

 

Ciekawa rzecz - nie wyłączyłem DHCP w FB3, za to Asus ma włączone swoje i wszystkie urządzenia dostają adres od niego - nie gryzą się dwa równocześnie uruchomione DHCP:

yygreko_0-1606383940644.pngyygreko_1-1606384063500.png

A tak to wygląda w maku:

yygreko_2-1606384099787.png

Generalnie polecam każdemu. Jeszcze tylko zmiana FB3 na ONT, bo mam teraz na speedtest.net ping 3 ms zamiast 1 ms, czyli FB3 jako dodatkowy element spowalnia działanie sieci.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Router do światłowodu 1gbps


@yygrekonapisał(-a)

Ciekawa rzecz - nie wyłączyłem DHCP w FB3, za to Asus ma włączone swoje i wszystkie urządzenia dostają adres od niego - nie gryzą się dwa równocześnie uruchomione D


Normalna rzecz. To są różne podsieci, odseparowane NATem, więc requesty DHCP z LAN Asusa nie wędrują do FB. Co najwyżej WAN Asusa może dostać adres z DHCP Funboksa, o ile mu na to pozwolisz.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 150
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

@pirenej a, oki. Powinienem tak zostawić, czy mogę przypisać Asusowi stałe IP i wyłączyć DHCP w FB3? Chcę aby FB3 robił jak najmniej, on ma tylko transferować bity od Asusa.

Chyba, że warto podzielić funkcje, np. FB3 obsługuje urządzenia kablowe, a Asus tylko wifi, czy jakoś tak?