Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router do światłowodu 1gbps


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 64
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Kupiłem "szatana" 😄 Namówiliście. TP-Link Archer AX6000 śmiga aż miło. Ponieważ raczej się nie doktoryzuję w technice, ustawienia raczej zrobiłem standardowe.

 

I tu moje pytanie - przypisałem stałym urządzeniom stałe IP. Czy to aby dobrze? 🙂

I co tam jeszcze warto ustawić (w zakresie zabezpieczeń raczej jest ok), by optymalizować działanie.

 

Wybaczcie takie ogólne pytania, ale zupełnie nie znam się na tym. 

 

Zastanawia mnie jeszcze to, że nie mogę wymusić kanałów powyżej bodaj 144 na paśmie 5GHz?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Router do światłowodu 1gbps

Od 52 wzwyż to kanały dla stacji pogodowych i radarów, bo one też działają na tych częstotliwościach. Żeby korzystać z tych kanałów trzeba mieć DFS, czyli dynamiczny wybór kanału, by ci zmieniało kanał jak wykryje jakieś urządzenie w/w działające na daej częstotliwości. Od 149 kanału to kanały już medyczne i naukowe, więc nie zaleca się już ich używać.

 

A co do ustalenia IP, to chyba dobrze, jeżeli potrzebujesz mieć w jakiejś konfiguracji na urządzeniu zawsze to samo IP.

 

@yygreko ustawienie VLAN w asusie powinieneś mieć w sekcji LAN -> IPTV i tam opcja internet, wpisujesz 35. Niestety to trochę rozrzucone.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Router do światłowodu 1gbps

@-brtk-ma rację, dlatego w FB te kanały są poblokowane...

Stała adresacja jest wygodna, gdy masz urządzenia do których łatwo musisz mieć dostęp w sieci, ale niekonieczna, gdyż każdy router ma lease time i określony czas zapamiętuje jaki adres IP przydzielił jakiemu macadresowi urządzenia


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 24
  • 64
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

@-brtk- , @agat13 - dzięki za podpowiedzi. 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Router do światłowodu 1gbps

@tgidelskiAleż proszę bardzo...po to tu jesteśmy 🙂

Dla nas to też przyjemność dzielić się skromną, ale użyteczną wiedzą


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Zastanawiam się kto kupuje takie routery jak Asus RT-AX82U za prawie 900 zł. Przecież Asus to nie jest Ubiquiti, Cisco, czy Mikrotik. Nie mam do nich aż tak dużego zaufania. Nawet sumy kontrolnej SHA256 nie podają do swojego softu. To jak zweryfikować pliki aktualizacji skoro nie da się jej zweryfikować. MD5 dawno już złamane. Jak dla mnie prowizorka ;/ A przyznam, że do Asusa mam sentyment bo miałem budżetowy router od nich jakiś czas temu i soft był naprawdę spoko, ale z aktualizacjami się męczyłem i nie miałem do nich zaufania w związku z powyższym.

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu 1gbps

@Piotrek94  dziwne masz podejście do sprzętu, chiński sprzęt nie jest taki zły i niebezpieczny, nie nakręcaj na forum tego, instaluję i korzystam z routerów ASUS i TP-LINK, tych klasy średniej i wysokiej, są naprawdę dobre i sporo dodatkowego oprogramowania w nich, co do niebezpieczeństw, to gro użytkownicy generują na komputerach, router to tylko furtka na świat, nawet jak ma soft nie tak dopracowany jak Ubiquiti czy Mikrotik, to nie ma zagrożenia, tak na marginesie konta pocztowe z poczty Onetu wypłyneły i nikt o tym nie pisze, jednak gro ma je powiązane nawet z kontem Microsoft, co stwarza zagrożenie, więcej tego jest, ale nie chce mi się pisać, bezpiecznie jest jak się nie korzysta z internetu 😎


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Właśnie chodzi o aspekt nie tylko software'owy bo backdoory są także umieszczane w sprzęcie amerykańskim. Chodzi o podejście do bezpieczeństwa, pisanie softu na skróty, a także to jak udostępnia się aktualizacje klientom. Asus podaje tylko sumy kontrolne MD5 na swojej stronie. Czy ma Pan w ogóle pojęcie, że MD5 nie weryfikuje w żadnym stopniu pliku bo zostało już dawno złamane? A inni nie są lepsi. TP-Link chyba nie podaje wcale sum kontrolnych dla plików aktualizacji. Mikrotik i Ubiquiti nie mają  z tym problemu. Pisałem do ASUSA i nie chcieli mi podać sumy kontrolnej SHA256 dla plików aktualizacji mimo, że sprawdzenie tego na serwerze zajęłoby im kilka sekund. Do dzisiaj nie zmienili swojej polityki.

Dodatkowo TP-Link stracił u mnie zaufanie po tym jaką jakość prezentuje. Nie chcę robić antyreklamy, ale tylko powiem, że to co otrzymałem nie powinno zostać dopuszczone do sprzedaży w Europie. Cały dom musiałem wietrzyć.

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu 1gbps

@Piotrek94  ty tak dalej swoje będziesz pisać... 😐

Sumy kontrolnie i inne ważne dane, potrzeba jak serwer gdzie aktualizacje są lipny i hakerzy tam goszczą, aktualizacje są bezpieczne jak nikt nic do nich nie wrzuci, nie spotkałem się z tym problemem, zresztą nie aktualizuję sprzętu on-line, tylko z pliku aktualizacji (tego skanuję na obecność robactwa), odpuszczam dalszą dyskusję, bo ASUS i TP-LINK i reszta chińskiego sprzętu, tobie nie pasuje, mi jednak tak.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Router do światłowodu 1gbps

Nie masz racji, radzę poczytać o bezpieczeństwie w sieci. Hakerzy mogą gościć na serwerach po drodze do Ciebie i podmieniać pliki zanim dotrą do Ciebie. Na serwerach ASUSA czy TP-Linka wcale nie muszą gościć. Na tym polega Meet in the middle. Nie ma aktualizacji on-line, zawsze tylko aktualizacja ręczna z plików. U mnie w Asusie ta aktualizacja on-line w ogóle nie działała. Tak oni piszą soft na kolanie 😉

Mi też pasowało dopóki nie zacząłem interesować się kryptografią. Niestety wiedza nieraz to przekleństwo, albo i nie, zależy jak na to spojrzeć 😉 Ale i tak Ciebie nie przekonam, no cóż trudno. Tak czy inaczej z dwojga złego ASUS lepszy od TP-Link bo chociaż podają bezużyteczne MD5. Co prawda to żadne rozwiązanie bo MD5 już dawno złamane, ale zawsze jakaś wstępna weryfikacja.

Dodam, że sam byłem ofiarą ataku pobierając pliki z serwera firmy HP i nie mam żalu do firmy HP bo nie musiała być to ich wina. Niestety takie życie.