Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 30
  • 0

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

Cześć,

od wczoraj jestem użytkownikiem Światłowodu Orange. Wszystko byłoby w zasadzie w porządku, gdyby nie jedna, irytująca rzecz.

Dla nakreślenia kontekstu, jestem niewidomy. W codziennej pracy z komputerem posługuję się czytnikiem ekranu NVDA pod Windows, VoiceOverem pod iOS. Po podpięciu sprzętu przez technika chciałem skonfigurować Funboxa do własnych potrzeb - ustawienie odpowiednio firewalla, przekierowanie niezbędnych portów itp. Początkowo Problemu nie było, bo interfejs Funboxa był całkiem dostępny dla mnie. Sprawdziłem dostępność aktualizacji, nie pojawiło się nic nowego, więc spokojnie poszedłem spać. Dziś rano budzę się, chcę konfigurować sieć dalej i widzę, że w nocy Funbox został zrestartowany a wgrane zostało nowe oprogramowanie. No i teraz przechodzimy do sedna sprawy, ten interfejs jest dla mnie całkowicie niedostępny. Mogę jedynie się zalogować i nic więcej nie jestem w stanie zrobić. Ani rozwinąć żadnego menu, że o wejściu w jakąkolwiek opcję i modyfikacji jej wartości nie wspomnę. Sprawa została zgłoszona już do Orange, ale pytanie, czy mogę sam zrobić coś na teraz? Może bardziej doświadczeni z Funboxem znają jakiś trick na wywołanie starego interfejsu, bo może gdzieś jest? Może jakieś odpowiednie zapytanie w URL? Aplikacja na iOS działa, ale tam praktycznie niczego zrobić się nie da poza najbardziej podstawową konfiguracją.

11 ODPOW. 11

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5850
  • 23838
  • 202

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

@MiDzi 

Starego interface raczej nie dostaniesz. Samodzielnie na pewno, a przez BOK też mało prawdopodobne. Faktycznie ta aktualizacja poważnie zmieniła interface, ale wprowadziła też szereg innych, istotnych "udoskonaleń" więc Orange z niej nie zrezygnuje, IMHO.

Nie mam pojęcia dlaczego nowy interface jest niedostępny dla Twoich narzędzi, powinien być, jak każdy inny. Może te narzędzia jakoś zapamiętały stary układ i dlatego nie trawią nowego?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 30
  • 0

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

To raczej nie jest kwestia zapamiętania układu tylko sposobu zakodowania interfejsu. Nie jestem programistą, ale teraz widzę, że cały interface generowany jest dynamicznie przez jakąś bibliotekę Javascript przynajmniej o ile dobrze rozumiem źródło strony. Też wolałbym, żeby, nawet jeśli mają taką możliwość, nie cofali mnie do poprzedniej aktualizacji, zdecydowanie lepiej, żeby poprawili kwestie związane z dostępnością, bo to z pewnością zrobić się da. Jak rozumiem, poza webowym interfejsem nie ma jakichś alternatywnych metod dostępu do Funboxa, np. przez SSH?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13794
  • 56732
  • 681

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

@MiDzi  downgrade jest możliwy, ale za każdym razem przy nowej aktualizacji będzie problem...

Softu raczej nie zmienią pod kątem Twoich potrzeb, ale zawsze warto próbować. 

FB z pudełka mogą mieć stary soft, a aktualizacja wymusza nowy i to kafelkowy, stąd mogą być problemy 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 122
  • 443
  • 0

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

@MiDzi zgłoś sprawę do BOK myślę, że następna aktualizacja będzie poprawiona. Obowiązują ich przepisy o dostępności.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19221
  • 55575
  • 753

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

@MiDzi ja to bym na Twoim miejscu spróbował zgłosić sprawę na infolinii. Twój przykład jest specyficzny, więc być może uda się zainteresować specjalistów od FunBox-a i rozwiązać zaistniały problem.

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 30
  • 0

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

Sprawa zgłoszona już do BOK, zobaczymy, ile czasu zajmie im rozwiązanie problemu i z jakim skutkiem. Z pewnością będę informował o tym również i tu. Nie, downgrade do poprzedniej wersji to nie jest dobry pomysł - szczególnie, że jak się okazuje, nie mam żadnej kontroli nad aktualizacją tego oprogramowania. Mam nadzieję, że temat uda się eskalować do osób, które pracują nad kodem tego interfejsu, bo z pewnością da się to zrobić dostępnie, nie zakładam złej woli, prędzej zwyczajną niewiedzę.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13794
  • 56732
  • 681

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

@MiDzi  nie zakładaj niewiedzy, tylko koszty...tu widzę problem, ale mam nadzieję na znalezienie rozwiązania po stronie operatora 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 30
  • 0

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

W swojej pracy zajmuję się m. in. właśnie badaniem dostępności i niewiedza niestety, ale jest jeszcze zjawiskiem dość powszechnym. Albo inaczej, brak uwzględniania dostępności przy projektowaniu i doborze komponentów do budowy interfejsu Bo przecież nie chodzi o to, żeby tworzyć rozwiązanie specjalnie dla mnie, ja tego absolutnie nie oczekuję, oczekuję natomiast, żeby rozwiązanie było takie, które również i ja będę w stanie obsłużyć. Przykład poprzedniego interfejsu Funboxa pokazał wyraźnie, że się da. Zresztą, miałem również sporo routerów wcześniej i to różnych firm, i także nie miałem większych problemów z ich obsługą.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13794
  • 56732
  • 681

Problem z dostępnością interfejsu Funboxa 6

@MiDzi  myślę, że temat da się odpowiednio skierować.. @Darek_SBWiFi6  to właściwa osoba