Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej

FB6 jest podpięty do takiej małej kwadratowej kostki do której wchodzi pomarańczowy światłowód z drogi. Czy to jest ONT?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22233
  • 183

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?


@UserOrangePLnapisał(-a)

FB6 jest podpięty do takiej małej kwadratowej kostki do której wchodzi pomarańczowy światłowód z drogi. Czy to jest ONT?


Nie, to tylko gniazdko światłowodowe. No to jesteś skazany na FB6. Nie musisz go polubić, ale raczej przyjdzie z nim żyć.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?


@j131napisał(-a)

@UserOrangePL 

PS1. Przekierowanie portów w ruterze za FB6 nie będzie działało na pewno. To jedna z wad podwójnego NAT. To nie chodzi tylko o numerki, problem jest znacznie poważniejszy.

PS2. Przejrzawszy pokrótce Twoje wymagania, sugerowałbym co następuje: przestawić asusy w tryb AP, konfigurację harmonogramu i przekierowań zrobić w FB6 i pozostawić jeden DHCP w FB6. Tak będzie łatwiej niż walczyć z kaskadowymi ruterami. Naturalnie WiFi w FB6 wyłączyć zupełnie.

 


Ad PS1. No to to jest lipa. Porty do gier to pół biedy, ale kamery bez przekierowania portów nie będą działać.

Ad PS2. To jest chyba dobra myśl ale:

a) umiejscowienie FB6 uniemożliwi uzyskiwanie adresów z DHCP z niego przez klientów znacznie oddalonych.

b) nie widzę w FB6 opcji harmonogramu wyłaczającego internet dla zdefiniowanych klientów

 

PS. Orange nie ma czegoś innego niż ten FB6?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22233
  • 183

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL 

Innych ruterów nie ma. Możesz podłączyć własny, ale żeby to zrobić najpierw musisz uzyskać ONT, co nie tylko jest trudne, ale i dość drogie (płatna asysta).

 

Nie rozumiem wpisu o DHCP. Cała sieć może i powinna spokojnie być obsłużona przez jeden serwer DHCP, fizyczne odległości nic tu nie mają do rzeczy.

 

Co do kamer, to nie chcę się autorytatywnie wypowiadać, ale akurat w kwestii monitoringu istnieją rozwiązania chmurowe niewymagające zabawy z portami.

 

Harmonogram na pewno da się ustawić: z tego co pamiętam to bardziej widoczne te opcje były w apce na telefon niż w portalu, ale tam tez gdzieś na pewno są. Trudno dokładniej wskazać, bo ostatnio FB6 dostał aktualizację kompletnie zmieniającą wygląd menu, a nie wiadomo którą wersję masz.

 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8424
  • 64

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL Przekierowania jak najbardziej będą działać. Trzeba je tylko zrobić dwa razy. Aby tego uniknąć można wstawić Asusa do DMZ w FB6. Oczywiście jeżeli używasz serwisu typu NoIP to musisz go skonfigurować na FB6.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22233
  • 183

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?


@UserOrangePLnapisał(-a)

...

nie widzę w FB6 opcji harmonogramu wyłaczającego internet dla zdefiniowanych klientów

...


Na liście podłączonych urządzeń można im tworzyć harmonogramy:

j131_0-1700240454900.png

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej


@Samotnicknapisał(-a)

@UserOrangePL Przekierowania jak najbardziej będą działać. Trzeba je tylko zrobić dwa razy. Aby tego uniknąć można wstawić Asusa do DMZ w FB6. Oczywiście jeżeli używasz serwisu typu NoIP to musisz go skonfigurować na FB6.


Wszystko udało się skonfigurować choć trochę zabawy było.

Nie udało mi się zalogować do Asusa bo "przestawił" się na adres 192.168.2.1 po podpięciu FB6. Pamiętam podczas montażu FB6 aplikacja Asus na komórce wyrzuciła mi komunikat konfliktu lokalnych adresów IP i czy chcę zmienić adres routera. Odpowiedziałem, że tak i to był wyrok, bo jak pisałem: miałem w ustawieniach Asusa, że logowac się mogę do niego tylko z kilku adresów lokalnych 192.168.1.x - mojego komputera, tableta i komórki.

Niestety musiałem zresetować Asusa do ustawień fabrycznych ale na szczęście miałem backup, co prawda sprzed kilku miesięcy ale nie było wiele zmian do dzisiaj.

Na FB6 ustawiłem 192.168.66.1; adres IP przyznany Asusowi zrobiłem rezerwację i wstawiłem do DMZ; w DDNS wpisałem parametry.

Kamery działają.

Koniec zabawy.

Zapominam, że mam FB6.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18502
  • 52989
  • 716

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL super, że się udało ponownie ustawić żądane adresy IP. Teraz pamiętaj, aby nie przywracać do ustawień fabrycznych FunBox-a, bo znowu powtórzy się sytuacja. Jak będzie konieczność resetowania do ustawień fabrycznych, to odłącz Asus-a, zresetuj FB6 i ustaw adres IP, a następnie podłącz Asus-a.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?


@ketrasaArturnapisał(-a)

@UserOrangePL super, że się udało ponownie ustawić żądane adresy IP. Teraz pamiętaj, aby nie przywracać do ustawień fabrycznych FunBox-a, bo znowu powtórzy się sytuacja. Jak będzie konieczność resetowania do ustawień fabrycznych, to odłącz Asus-a, zresetuj FB6 i ustaw adres IP, a następnie podłącz Asus-a.


Zgadza się. Dostrzegam ten problem.

Dlatego zastanawiam się nad zmianą na Asusie i przejściem na np. 192.168.5.x oraz zmianie adresów we wszystkich rezerwacjach DHCP... ale jest inny jeszcze problem: mam jakieś skrypty w bashu popisane, które coś tam robią na jakiś urządzeniach typu NAS i oznaczałoby to ich przegląd i edycję a nie za bardzo mi się chce.

Zresztą przyznam się bez bicia, że adres 192.168.1.x na Asusie to też moja inwencja. Domyślna sieć lokalna Asusa to 192.168.50.x. - po resecie do ustawień fabrycznych router dostaje 192.168.50.1. Gdybym ją pozostawił nie miałbym problemów.

Szkoda, że w FB6 domyślna sieć to 192.168.1.x. Producent też mógł zrobić jakąś inną właśnie w stylu 192.168.66.x.

Przy okazji pytanie: czy update firmware na FB6 można ustawić aby odbywał się automatycznie w określonej godzinie np. 2:00?

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13082
  • 53718
  • 626

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej

@UserOrangePL  97% użytkowników korzysta z jednego routera w sieci, więc analogicznie do poprzedników ( bo od zawsze adresem routera był ten .1.1) i ten ma taki zakres DHCP