Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox, Multiroom i sieć LAN

ROZWIĄZANE

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Czy te zwoje widoczne w skrzynce to zapas światłowodu? Czy da się odczytać oznaczenie kabla?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53364
  • 620

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverKat 7 to aż za dobrze...Kabel sztywny i trudny do ułożenia w tym systemie, który proponuje wykonawca (w rogach pokoi i z zakrętami 90st z powodu konieczności wykonania odpowiednich promieni skrętu kabla, by zachować normę i kategorię) oraz w puszkach, bo trzeba stosować odpowiedni osprzęt, bo ten kat5e czasem nie pasuje...Lepiej byłoby kupić w necie skrętkę kat5e 100mb i dać mu do ułożenia. Wykorzystać rurkę obecnie łączącą salon z szafą i zamiast grubego kat6 ułożyć np 2xRJ45 kat5e i od razu kabel FTTH jednomodowy z gniazdem SC/APC (tylko propozycja)

Jeśli można, to do pok2 tez doprowadzić drugą skrętkę (jedna na www, jedna do dekodera) tak na zaś.

 

P.S. Proponuje zastosować taki sam kabel jak Operator (dziabnąłem kiedys kawałek przy instalacji ze ścinek. Oznaczenie jest takie: KABEL OPTYCZNY FCA W-NOTKSd 1J G657B3 LSOH WHITE 2,8mm EN50575 Class Eca 12 2018

Ja bym jednak proponował 2J

 

Jak już robić to raz a porządnie...radzę tak jakbym to ja u siebie zrobił...

Plan dobry...Oby tak każdy podchodził do tematu


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@pirenej @agat13 

Dziękuję za odpowiedzi. Dzisiaj wieczorem podjadę do mieszkania i sprawdzę czy uda mi się oznaczenie odczytać. Jeżeli to byłby ten kabel co napisał @agat13 to czy znają Panowie jakieś miejsce gdzie mógłbym kupić taki przewód? Jak szukam to widzę tylko bardzo długie np. 500m lub 1km.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53364
  • 620

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverWystarczy kupić patchcord i obciąć jedna wytczkę..ale koniecznie dobrać długość z dużym zapasem (gdy np odległość do szafki z salonu to 8 metrów, warto kupić 25mb)

https://www.dll.com.pl/patchcord-pigtail-swiatlowodowy/patchcordy-i-pigtale-q-bend-g657b3

Trzeba zapytać w takiej firmie o gniazdo do tego patchcordu (montuje się w nim koniec jednej wtyczki patchcordu i za pomocą przejściówki wpina sie kabelek do modemu)

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Kolega @agat13 dobrze radzi. Ale szkoda tej jednej wtyczki. Wybierz długi odcinek, przetnij w połowie i ... wykorzystaj drugą połowę na trasę do drugiego pokoju.

 

Ja sobie właśnie dobrałem dwa różne patchcordy z tej oferty: https://allegro.pl/oferta/neku-patchcord-swiatlowod-sm-9-125-sc-apc-ftth-40m-6783300108   - jutro u mnie instalacja, wolę mieć swój zapas, a chcę odebrać instalację w piwnicy i dopiero później znaleźć docelowe miejsce i trasę do urządzeń. Kierowałem się wskazówkami kolegi @agat13 , że w oznaczeniu ma występować "G657". W opisie na allegro tego nie ma - umknęło mi przy wertowaniu ofert? - ale - uff - na obrazku widać 😀


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Dziękuję Panowie,

 

Przed zakupem jeszcze podlinkuję tutaj odpowiedni przewód.

Odrazu pytanie, kolega @pirenej kupił przewód o średnicy 3mm oraz G.657.A1 , ten który podesłał @agat13 (KABEL OPTYCZNY FCA W-NOTKSd 1J G657B3 LSOH WHITE 2,8mm EN50575 Class Eca 12 2018) ma średnice 2,8mm, jaką to gra rolę? To samo z oznaczeniem A1 u kolegi @pirenej  vs B3 @agat13 

Zastanawiam się również, gdzie powinienem jeszcze dać może dodatkowy kabel w celu przyszłościowego podłączeniu jakiegoś SmartHome, do salonu żeby 3xRJ i 1xŚwiatłowód tam był? (Czy ten dodatkowy kabel jest w ogóle potrzebny i czy nie wystarczy jakiś switch) 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53364
  • 620

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverGrubość przewodu nie ma znaczenia. Ja podałem dokładnie taki opis jak jest na kablu używanym przez O. Co to daje? To, że operator nie będzie miał powodów do nieuznania ewentualnych reklamacji i problemów z siecią, której nie układał...


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Super, bardzo dziękuję za pomoc, zamawiam ten przewód:

https://allegro.pl/oferta/patchcord-sc-apc-sc-apc-sm-sx-g657b3-easybend-40m-8202948021?fromVariant=9...

 

Byłem w mieszkaniu i niestety po zdjęciu skrzynki nie widziałem żadnego opisu cóż to za przewód jest tam użyty, ale jest złudniczo podobny do tego z aukcji oraz tego co kolega @pirenej kupił.


swiatlowod.jpg

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Funbox, Multiroom i sieć LAN

Panowie pozwólcie, że jeszcze odkopię temat. Wolę się upewnić. Zamieszczam aktualny plan sieci (może też komuś na przyszłość się przyda ten temat), kolego @agat13 czy przesył sygnału do dekodera w Sypialni 1 powinien być poprzez jeden wspólny switch dla wszystkich pokoi, czy rozdzielić to na osobny tylko i wyłącznie dla jednego wstecznego kabla (dla deko) z FB3.0 i kabla (deko) do sypialni. 

 

P.S. Update: Dam w Salonie 1 x cat7, 2 x cat5e i 1 x ftth. Na rysunku zabrakło mi jednego cat5e 😉


PLAN_SIECI_KONCEPCJA3.png


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53364
  • 620

Funbox, Multiroom i sieć LAN

@exoverIstnieją badania praktyczne, które wskazują, że dwa rodzaje transmisji (www i strumieniowa do dekodera), które biegną po jednym kablu i przechodzą przez nawet gigabitowy switch zastosowany jako rozdzielacz na eth do laptopa i eth do dekodera, powodować mogą pixelozę w IPTV. Jeśli więc masz możliwość ułożenia osobnego kabla do dekodera nr2 od samego modemu via szafka przy drzwiach (lub nie) to warto, bo zmniejszasz ryzyko możliwości występowania problemów. Traktujmy w sieci dekodery od modemu osobnymi kablami, a sieć LAN dla www osobnymi, a będzie spokojny żywot nasz...taka moja rada jako praktyka...

P.S. W twojej sieci widzę jeszcze jeden aspekt. W szafce te dwa żółte kable to gniazda FTTH. Możesz założyć w tym miejscu dodatkowy ONT (od Orange) i do modemu sygnał FTTH puścić za pomocą eth kat7. Nie musisz pod podłogą wcale ciągnąć kabla światłowodowego ,a jeszcze 1 czy 2 eth...To jeden z wariantów, ale wcale niekonieczny. Co daje??? Mobilność sprzętu (modem inny niż FB3) i sieci (po eth modem możesz w razie remontu, czy zalania (tfu, tfu odpukać)) podłączyć w dowolnym miejscu w lokalu byle był tam eth...