Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 + dodatkowy router


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 + dodatkowy router

Cześć,

Chciałbym zwiększyć zasięg swojej sieci w Wi-Fi w domu, podłączając dodatkowy router w salonie, bo tam Wi-FI nie działa w ogóle. Wiem, że takich tematów jest wiele, ale i tak nie potrafię sobie z tym poradzić. Próbowałem już na wiele sposobów i nic nie działa. O to jak to próbuję zrobić zgodnie z opisami na necie [próbowałem też jakichś swoich własnych dziwnych sposobów i klikania różnych opcji na chybił trafił]:

- Odłączam komputer od FunBoxa i podłączam go kablem do dodatkowego routera.

- Wchodzę na adres dodatkowego routera (192.168.1.1) i tam w ustawieniach LAN zmieniam jego adres na 192.168.1.2 który powinien być zgodny z IP FunBoxa a jednocześnie nie wchodzić w jego zakres DHCP. Wyłączam DHCP na dodatkowym routerze.

- I teraz teoretycznie teraz wszystko powinno działać po podłączeniu routerów portami LAN. Natomiast tak nie jest. Skoro komputer mam wciąż podłączony kablem do dodatkowego routera, to Internet powinien działać na komputerze. Natomiast Internet nie działa. Nie mogę wejść w panel konfiguracyjny FunBoxa (192.168.1.1) natomiast mogę wejść w panel TP link (192.168.1.1). Po restarcie komputera nie działa już panel TP link. Czyli z tego wnioskuję, że komputer po restarcie traci swoje IP a dodatkowych router go nie nadaje bo jest wyłączone DHCP a komputer w ogóle nie widzi się z Funboxem. Czyli TP link w ogóle nie jest w sieci.

- Posiadam jeszcze jeden router Huawei b315s-22. Także ustawiam mu IP i wyłączam DHCP. I teraz jak połączę się Wi-Fi do Funboxa a nie jestem podłączony do Huaweia kablem to jestem w stanie zalogować się zarówno na Funbox 192.168.1.1 oraz Huawer 192.168.1.2 czyli on w tej sieci jest! Natomiast nie wiem jak pchnąć na niego Internet, bo jak połączę się z nim przez Wi-Fi to to urządzenie Internetu nie ma.

Pomógłby mi ktoś skonfigurować któryś z routerów a najlepiej oba?

 

Konfiguracja TP Link:

 

Konfiguracja TP Link.png

 

W TP Link jest do wyboru Bridge Mode:

 

Bridge Mode TP Link.png

 

Ustawienia DHCP Funbox:

Funbox DHCP.png

 

Komenda ipconfig /all dla TP Link:

 

TP Link.png

 

Tutaj jakoś musiałbym skonfigurować Internet w Huawei?

Huawei net.png

Komenda ipconfig /all dla Huawei:

 

Huawei.png

11 ODPOW. 11

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18733
  • 53634
  • 735

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@mwk po screenach widzę, że próbujesz podłączyć router xDSL. On chyba nie ma portu WAN (brak modelu TP-Linka) więc nie ustawisz na nim. Próbowałem kiedyś ustawić podpinając sygnał z FunBox-a do portu LAN 1, komputer do portu LAN 2, ale nie działa stabilnie lub wcale. Do takiego podłączenia potrzeby jest Tobie router z portem WAN. Wtedy możesz ustawić np: Punkt Dostępu lub drugi NAT.

 

Router Huawei B315 nie jest za specjalnie przystosowany, żeby pracować jako dodatkowy router. Moja wersja ma wejście WAN, ale w menu nie mogę znaleźć, aby skonfigurować port WAN. 

 

Reasumując, router TP- LINK jest przystosowany do internetu xDSL, natomiast Huawei B315 jest przystosowany do internetu mobilnego. Potrzeby jest Tobie router z wejściem WAN, a najlepiej, który będzie obsługiwał porty 1 Gbit/s oraz WiFi 5 GHz, bo skoro masz FunBox-a 3.0, to szkoda się ograniczać tylko do WiFi 2,4 GHz, a wymienione routery tylko takie WiFi mają.

 

Jedną z propozycji może być router TP-Link Archer C6. Jest to typowy router dedykowany pod Twoje rozwiązanie cena uważam, że też przystępna. Więcej info na stronie:

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c6/


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13424
  • 54966
  • 651

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@mwkOj, kombinujesz..:)

Tem TP-link to modem ADSL i to tylko z wifi 2,4. B315 podobnie. Mając FB3 przypuszczam, że masz opcje prędkości powyżej 100Mb/sek. Szkoda wchodzić w taki dość leciwy i niewydajny sprzęt. Jeśli już musisz, to na TP-linku przed wyłączeniem DHCP zmień adres na zupełnie z innej puli np 192.168.2.1

Ten który wpisałeś mógł być już zajęty (sprawdź w tabeli DHCP na FB3) i dla bezpieczności nie ma sensu używać tej samej klasy adresowej co router główny. Powinieneś powyłączać też wszystkie możliwe rzeczy po stronie interfejsu modemu ADSL, który nie będzie wcale używany.

Spróbuję zrobić ten manewr na jakimś modemie ADSL u siebie w domu i sprawdzę, czy taka konfiguracja zadziała. mam tez starą 315-kę i też sprawdzę...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18733
  • 53634
  • 735

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@agat13 to chyba masz sporo wolnego czasu, aby kombinować z routerami. Ja kiedyś sprawdzałem, na upartego się da, ale po zaniku zasilania może być kłopot i trzeba będzie na nowo kombinować. Jak ma działać stabilnie, to niech @mwk kupi konkretny router z portem WAN i WiFi dwu zakresowe. Niecj ma zrobione porządnie, a nie z routerami z odzysku.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13424
  • 54966
  • 651

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@ketrasaArturWolnego czasu nie mam w nadmiarze, ale lubię zabawę i naukę...tym bardziej, że takie akcje w pracy akurat teraz mi nie przeszkadzają (można to pogodzić robiąc dwie rzeczy naraz-dodam, że mam pod stołem centralkę Panasonic 1232TD, którą obecnie testuję)

Jak zauważyłeś wyżej proponowałem zakup odpowiedniego sprzętu do usługi i o odpowiedniej klasie wifi.

Sam jestem zwolennikiem kompatybilności technologicznej i do FB3.0 nie dołączałbym czegoś o max transferze do 40Mb/sek, bo szkoda usługi i jej możliwości..

Jednak w ramach testu wszystko jest dozwolone..:)

Zabieram się do pracy wielowątkowej...lecę po 315 i jakiś modem/router ADSL


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13424
  • 54966
  • 651

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@mwkKombinowania cd

Znalazłem taki modem TPLinka TD-W8970. W menu ustawiłem adres 192.168.2.1 jako adres routera (żeby było fajniej, zapytał czy chcę drugi jakiś ustalić dla wygody? ), usunąłem profil połączenia ADSL  w ustawieniach modemu i na końcu wyłączyłem DHCP. Zapisałem...Podłączyłem go później kablem eth do switcha Routera LTE i zmieniłem wpis w karcie sieciowej laptopa na DHCP (bo sprawdzałem czy działa  ten nadany nowy techniczny adres routera z puli 2.1). Przez cmd sprawdziłem pobrany przez lapka adres z routera LTE i sam internet-wszystko działa...CBDU

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@mwk  jeśli masz światłowód teraz, ten zabytkowy sprzęt co masz sprzedaj na Allegro, potrzebujesz dobry router z dobrym wi-fi, bo sprzęt widzę że masz ok, dokup router z trybem punktu dostępu TP-Link Archer C6 przykładowo.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 + dodatkowy router

O kurczę. Faktycznie nigdzie nie napisałem dokładnego modelu TP Linka. Jest to TD-W8951ND V5.

Widzę, że to jednak nie jest wcale takie proste w tym przypadku, bo czytając opisy na Internecie, myślałem, że jestem kompletnym kretynem, że nie potrafię tego ustawić po kilkunastu godzinach prób.

Sytuacja u mnie wygląda w ten sposób, że 99,9% sprzętu łączy się przez kabel z FunBoxem. Ale na przykład ostatnio z pracy dostałem komputer, aby pracować zdalnie i jedynym miejscem, w którym mogłem go ustawić był salon i nie chcąc ciągnąć kabla przez cały pokój (zresztą nawet nie miałem nawet tak długiego) musiałem pracować w salonie na Wi-Fi. I nie mogłem nawet za bardzo poczty pobrać ze skrzynki. W tej chwili już sobie zorganizowałem miejsce w innym pokoju i działa to dużo lepiej, ale ostatnio na spotkaniu rodzinnym chciałem coś komuś pokazać na telefonie i przez Wi-Fi w salonie też nie byłem w stanie tego zrobić. Akurat mam taki zbędny router i dlatego chciałem go wykorzystać do tego. Myślę, że ograniczenia prędkości itp. nie powinny mi przeszkadzać, bo korzystałbym z tej sieci tylko w szczególnych przypadkach i musiałbym się zastanowić czy chcę do tego kupować router.

A więc próbowałem robić zgodnie z Twoim opisem, ale nie chce mi to za bardzo działać. Zrobiłem tak (wolę opisać krok po kroku, bo jestem trochę zielony w te klocki i może popełniłem jakiś podstawowy błąd):
- Podłączam komputer kablem do TP Link
- Wchodzę do panelu zarządzania routerem
- Na początek kazałeś mi zmienić adres IP routera, więc próbuję zmienić go na 192.168.2.1
- Wyskakuje mi komunikat: „Główny adres IP się zmienił! W razie konieczności odpowiednio przekonfiguruj adresy IP komputerów w sieci.”
- Klikam ok
- Pojawia się kolejny komunikat: „Początkowy adres IP DHCP i adres IP routera nie są w tej samej podsieci”
- Klikam ok
- Adres IP routera nie zmienił się.
- Próbuje zmienić jednocześnie adres IP routera oraz adres początkowy w DHCP odpowiednio na 192.168.2.1 oraz 192.168.2.100. Klikam zapisz, odświeżam i dalej się nie zmieniają (jest 192.168.1.1 oraz 192.168.1.100). Ogólnie mam duży problem ze zmienieniem czegoś dopóki DHCP jest włączone. Da się to jakoś obejść? Myślę, że nie powinno być konfliktu w przypadku gdyby ten router miał IP 192.168.1.2. Poniżej zrzut z DHCP Funboxa:

 

DHCP.png

Jeżeli chodzi o ustawienia ADSL, to wyłączyłem wszystko co się dało. Kilka opcji było opcjami wyboru, więc pozostawiłem domyślne ustawienia:

ADSL1.pngADSL2.pngADLS3.png

IP w komputerze mam zawsze ustawione na DHCP, więc niczego nie zmieniałem. I niestety nie działa. Próbowałem też wyłączyć jakiegoś firewalla w routerze oraz ustawić DHCP na przykazywanie i tam wpisać IP Funboxa (192.168.1.1) i też nie działa.

 

Uprzejmie dziękuję za chęć pomocy i dotychczas poświęcony czas. Macie jeszcze jakieś pomysły co robię nie tak? Będę miał teraz najprawdopodobniej wyjazd, więc możliwe, że odpiszę dopiero za parę dni.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@mwk  jeśli wprowadzasz zmiany w adresacji IP czy inne, trzeba restart routera zrobić, by zmiany zostały wprowadzone 😉

Konfiguracja starego TP-Linka > tu Poradnik. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Funbox 3.0 + dodatkowy router

@Anonimtak mam światłowód. Może tak właśnie spróbuje zrobić. Sprzedać jeden i drugi na allegro i za to kupić jakiś jeden, bardziej adekwatny. Choć nie wiem czy ktoś kupi tego TP Linka, bo już jest całkiem pożółkły.

 

Może jeszcze napiszę w jaki sposób u mnie wygląda architektura sieci, bo może to ma wpływ.

 

Z tego co widzę to do portu ETH1 Funboxa jest podłączony światłowód. Z portu ETH2 Funboxa biegnie kabel, który jest podłączony do gniazda internetowego w ścianie. To gniazdo prowadzi na strych i stamtąd jest podłączone kablem do switcha. Do switcha podłączone są wszystkie inne gniazda internetowe w domu. Do jednego z tych gniazd łączę kablem router TP Link do portu LAN1.