Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 429
  • 1455
  • 13

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@slav72  - jasne, użyłem skrótu myślowego 🙂 ponieważ wątek jest o problemach z FB 6.0
Część dwu antenowych telefonów firmy Samsung (tj. te, które były raportowane w niniejszym wątku) ma problemy z połączeniem się z FB 6.0 z pełną prędkością 866 Mbps.

Ewidentnie występuje problem po stronie oprogramowania w zakresie "dogadywania się" urządzeń. 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 429
  • 1455
  • 13

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

Z ciekawości sprawdziłem prędkość połączenia w moim TV (Android 8 ) i z przerażeniem zauważyłem, że łączy się on z prędkością 173 Mbps... Speedtest - 58 Mbps. Przy FB 3.0 speedtest zwracał wartości ok 850 Mbps. TV ma ac, obsługuje 5 GHz.
Jasne 58 Mbps jest prędkością wystarczającą aż nadto do streamingu 4K + 5.1 dźwięk, ale coś jest definitywnie nie tak ponieważ :
"Channel 36 is limited to 20mhz of bandwith and will limit your access speed to 173mbps."
"173 Mbps is exactly correct for 20MHz bandwidth on 5GHz. "

Czy możecie napisać na którym kanale macie ustawioną sieć 5 GHz?
U mnie działa na 36 i wg specyfikacji jest to kanał 20 Mhz. Dostępne u mnie są tylko 36, 40, 44 i 48 (menu rozwijane), które są kanałami 20 Mhz. Nie mam możliwości ustawienia kanałów 38 i 46, które są kanałami 40 Mhz, ani 42 - kanał 80 Mhz, ani tez kanału 50 - 160 Mhz. Ustawienie na "auto" także wyświetla kanał 36.

"Modern WiFi equipment will combine or “bond” adjacent standard 20MHz channels to provide higher throughput. 40MHz provides roughly twice as much throughput, and 80MHz provides roughly 4X the throughput."
"When using 5 GHz, it is recommended to use at least 40 MHz channel width".

Generalnie powinno być możliwe ustawienie kanałów 80 czy 160 Mhz dla zapewnienia najwyższej przepustowości, ale FB 6.0 na to nie pozwala (przynajmniej u mnie). 

"As we have discussed earlier, the data transfer rate depends on the channel bandwidth. And by that logic, 160MHz should have the fastest data transfer rate. But that is not the case because when you try to use 160MHz channel bandwidth, it will create congestion with other networks, especially if you have neighbors. Their network will keep getting interrupted, and neither you nor them will be able to access the internet. An 802.11 ac router will be required, if you want to use 160 MHz that too with two channels of 80MHz. And as we have discussed earlier, the 80MHz channel itself faces the problem of congestion.

To conclude all the discussion about which channel bandwidth to use, and which frequency to use with that channel bandwidth, depends on the needs and circumstances. If your operation requires a higher data transfer and you go for the 40MHz or 80MHz channel bandwidth, other conditions should be met as well".

Edit: Po 2 resetach FB 6.0 przestawił się w trybie "auto" na kanał 100 i TV pokazuje 867 Mbps jako prędkość połączenia (Yay!) ale w dalszym ciągu prędkość DL jest niska - 78 Mbps, UL - 120 Mbps. 
Hmm.



Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 73
  • 200
  • 0

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

Ja dziś jeszcze dodatkowo sprawdziłem prędkości na nowym tablecie od Lenovo tab p11 i to samo co na telefonach niestety. Prędkość łącza do 433mb/s a w teście 180mb/s  wifi 5ghz.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12950
  • 53210
  • 617

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@wolfheart ważne, aby sprawdzić jak najwięcej urządzeń pod tym kątem 

Co sądzicie o specjalnym kąciku/ temacie w którym będziemy tylko zamieszczać symbole urządzeń mających problemy konkretnie. FB6 pod kątem wi-fi? Temat bez rozwiązania jako materiał wsadowy dla inżynierów Orange? 

Wszystkie info w jednym miejscu.. 

Może ktoś ma inny nadajnik wifi6 ( ja mam Tplinka AX1500) i można sprawdzić alternatywne routery

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 120
  • 237
  • 1

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@agat13 - bardzo dobry pomysł, można by ustalić jakiś konkretny schemat zamieszczania, na pewno coś takiego dałoby szerszy obraz na ilu tak na prawdę urządzeniach mamy obcięte predkości o połowę.

Czy problem dotyczy tylko standardu WiFi 5, czy moze tez i WiFi 6.

 

U mnie np. Android TV box Nvidia Shield TV sprawdziłem łączy sie poprawnie i jest 866Mbps, tak samo jak było z FB 3.0.

 

Tylko my sie tu prężymy staramy sie wspólnie coś poprawić, ustalić, a moderacja jak na razie zero

odzewu na moje wiadomości 😕 czy to na forum czy PW. No nic może odpowiedzą z czasem.

 

@wolfheart -  u mnie ciśnie na S7 na połaczeniu 433Mbps w speedtest ~350Mbps bedac blisko routera.  Jak łączyło na FB 3.0 na 866Mbps to cisneło w speedtest 520Mbps, więcej S7 nie wycisnie sprzętowo i sprawdziłem na forach zagranicznych i dokladnie te 520Mbps to jest jego max mozlwiości. 

 

@Morciak - moze tak tez i być, pomimo ze tyle pokazuje w połączeniu to ograniczeniem moze być hardware. Łączysz sie na pewno do najbliższego serwera ? jesli tak to widocznie hardware wiecej nie wyciśnie. U mnie na Nvidia Shield TV pomimo ze łączy sie na 866Mbps to w speedtest Shield nie wycisnie wiecej jak ~320Mbps. Dodatkowo polecam testowanie wyłącznie z aplikacji Speedtest lub aplikacji analiti oby nie z samej przeglądarki Chrome czy tam Puffin TV itd ktore mocno ograniczają predkości na Android TV.

Co do kanałów sieci to standard, ręcznie nie ustawisz nic powyzej kanału 48, ale z reguły w trybie Auto u mnie ustawia kanał 100.

Natomiast jesli chodzi o szerokość pasma czyli inna kwestia niz kanały sieci to w standardzie WiFi 5 uzywa pasma 80MHz, w WiFi 6 bedzie to 160MHz i tutaj nie potrzeba nic ustawiać 🙂


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@PeterMac też uważam że to dobry pomysł z wykazem urządzeń z którymi są kłopoty. Z odpowiedzią na PW trochę warto poczekać, być może uwagi zostały przekazane ekspertom i odpowiedź będzie (miejmy nadzieję) po ustosunkowaniu się fachowców do problemu.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 429
  • 1455
  • 13

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@PeterMac-  jak wynika z informacji ogólnodostępnych, w paśmie 5 GHz nie są wykorzystywane "w standardzie" kanały o szerokości 80 MHz (przynajmniej nie na FB 6.0)

Rzuć okiem na zestawienie szerokości kanałów i ich numery :
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

Dostępne na FB 6.0 są, tak jak napisałem powyżej, kanały 20 MHz np kanał 36 ma zakres częstotliwości 5170–5190 MHz (szerokość 20 Mhz), a 38 (niedostępny w FB 6.0) - 5170 - 5210 MHz (szerokość 40 Mhz). Aby był to kanał o szerokości 80 MHz musiałby to być kanał 42 o zakresie częstotliwości 5170–5250 a takiego niestety nie mogę ustawić.


Zauważyłem też, że telefon Xiaomi zakupiony z tzw. nieoficjalnej sieci firmy i pochodzący z rynku chińskiego nie łączy się w 5 GHz na kanale 100, który, zgodnie z tabelą z linku powyżej, jest nieobsługiwany w "China mainland".

Test prędkości robię tylko via dedykowana aplikacja. Nigdy nie używam przeglądarek.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 120
  • 237
  • 1

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

Racja, widać ze wcale do uzyskania pełnej prędkości danego standardu nie musi to być używany maksymalne pasmo jaki podają dla danego standardu, gdzie mowi sie ze sieć WiFi 6 to 160MHz

Wychodzi na to ze gdy łączę sie na kanale 100 to używa pasma 20MHz, a predkosc jest maksyalna. Musze sprawdzić na komputerze jak to wygląda dla karty Asusa AC88 bo tam fajnie podaje jakie pasmo.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 73
  • 200
  • 0

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

Czy coś wiadomo w temacie? Ktoś może coś wie czy szykuje się jakaś poprawka czy do skutku wymieniać i liczyć na to, że trafi się dobry egzemplarz. Bo na razie tak to wygląda. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@wolfheart  niestety jak widzisz temat stanął w miejscu prawie miesiąc temu, o aktualizacji też nic nie słychać, ale chyba jak jakaś będzie to dowiemy się dopiero w czasie aktualizowania modemu (prędzej raczej zapowiedzi nie będzie, tyle pamiętam z aktualizacji trójki i dwóch początkowych szóstki) było tylko info ze strony konfiguracyjnej o dostępności i pytanie czy aktualizować.