Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Witam,

Proszę o poradę bo wiem, że są tutaj kompetentne osoby. Na początek napiszę co chcę osiągnąć.
Jako, że Funbox 6 nie jest wyposażony w tzw. "sieć gości", chcę ją uzyskać poprzez używanie mojego drugiego routera firmy ASUS. Kwestia jest tylko taka, że nie wiem jak go skonfigurować tak aby wszystko hulało zgodnie z założeniami. Mam więc pytania:

1) Czy mogę podłączyć do jednego z portów LAN Funboxa 6 mojego ASUS'a i po prostu ustawić go jako "drugi" router z włączonym NATEM? Działałby on jako drugi router, ale właśnie byłbym za podwójnym NATEM. Co wtedy tracę? Czy ze względów bezpieczeństwa takie rozwiązanie jest gorsze? Czy będą jakieś problemy z działaniem stron internetowych?

2) Drugim pomysłem jest mój router w trybie "AP". Jednak stracę możliwość podłączenia się po LAN'ie ASUSA, kolejna sprawa to nie wiem czy będzie działać "sieć gości". Podejrzewam, że nie.


Jakieś sugestie/porady?

40 ODPOW. 40

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94 w trybie AP nie tracisz możliwości podłączeń a się po LAN do Asus-a bo switch przecież działa...jeśli zaś używasz tylko połączeń do www to podwójny nat nic nie zmienia, a opóźnienia będą widoczne ( może) w grach on-line. Przy AP zaś nie...bo routerem nadrzędnym jest Funbox 

Przy kaskadzie  w Asus musisz ustawić inne zakresy adresów na LAN i WAN. Koniecznie 

AP wifi ustawiasz wedle własnego pomysłu


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Ustaw tryb AP z siecią główną i dla gości, a WiFi w funboksie wyłącz całkowicie precz. Tak będzie najprościej.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


@Piotrek94napisał(-a)

Witam,

Proszę o poradę bo wiem, że są tutaj kompetentne osoby. Na początek napiszę co chcę osiągnąć.
Jako, że Funbox 6 nie jest wyposażony w tzw. "sieć gości", chcę ją uzyskać poprzez używanie mojego drugiego routera firmy ASUS. Kwestia jest tylko taka, że nie wiem jak go skonfigurować tak aby wszystko hulało zgodnie z założeniami. Mam więc pytania:

1) Czy mogę podłączyć do jednego z portów LAN Funboxa 6 mojego ASUS'a i po prostu ustawić go jako "drugi" router z włączonym NATEM? Działałby on jako drugi router, ale właśnie byłbym za podwójnym NATEM. Co wtedy tracę? Czy ze względów bezpieczeństwa takie rozwiązanie jest gorsze? Czy będą jakieś problemy z działaniem stron internetowych?

2) Drugim pomysłem jest mój router w trybie "AP". Jednak stracę możliwość podłączenia się po LAN'ie ASUSA, kolejna sprawa to nie wiem czy będzie działać "sieć gości". Podejrzewam, że nie.


Jakieś sugestie/porady?


  • W wariancie 1 musisz mieć pojęcie o adresacji i odpowiednio skonfigurować obydwa rutery. W FB nie ma opcji static route więc faktycznie drugi ruter musi mieć NAT do sieci FB żeby w jego sieci działał internet. Dodatkowo każdy z ruterów musi serwować DHCP dla swojej sieci i tylko dla swojej sieci. Generalnie taka konfiguracja choć możliwa jest niepotrzebnie (?) skomplikowana. Rodzi też pewne problemy - np. problematyczne jest udostępnianie urządzeń z sieci drugiego rutera na świat. Strony internetowe będą działały normalnie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ta konfiguracja jest raczej bardziej bezpieczna niż mniej. Sieci są w tym wariancie odseparowane Asusem i masz nad tym jakąś kontrolę - w szczególności urządzenia z sieci FB nie widzą urządzeń w sieci Asusa. Osobiście mam konfigurację bliższą temu wariantowi ale nie znaczy to że ją rekomenduję.
  • W wariancie 2 na ruterze Asusa konfigurujesz tylko WiFi, reszta ustawień jest wyłaczona, w tym należy koniecznie wyłączyć DHCP. Warto za to ustawić statyczny IP dla tego Asusa tak żeby łatwo było się do niego dostać w razie potrzeby korekty konfiguracji. To można zrobić albo całkiem manualnie, albo (chyba lepiej) poprzez przydzielenie konkretnego IP w DHCP FB po MAC. Co do meritum, to jest WiFi dla gości, to konkretny przepis zależy od oferowanych przez Asusa opcji - jeśli on wspiera utworzenie dwóch sieci WiFi to należy z tego skorzystać i całkowicie wyłączyć WiFi FB żeby sobie nie wchodziły w drogę. Ale jeśli ten Asus nie daje opcji utworzenia dwóch różnych WiFi tylko jednej to oczywiście możesz WiFi z FB potraktować jako jedną sieć a WiFi z Asusa jako drugą. Która będzie dla domowników a która dla gości to raczej drugorzędne, decyzja należy do Ciebie. Obie sieci WiFi będą jednak w tej konfiguracji obsługiwane przez DHCP z FB i będą otrzymywać adresy z tej samej puli. Niekoniecznie da to mozliwość jakiejkolwiek separacji urządzeń w tych sieciach - sporo tu zależy od dostępnych opcji WiFi w Asusie. W tej konfiguracji możesz (prawdopodobnie) używać wszystkich portów Eth w Asusie, on powinien w zakresie połączeń kablowych zachowywać się jak switch więc nie tracisz tu możliwości podłączania urządzeń kablami do Asusa.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Doprecyzuję. Ten mój ASUS ma być jako drugi router tylko do przeglądania stron www.
Nie mogę wyłączyć sieci Wi-Fi Funboxa 6 ponieważ ten ASUS będzie mnie mocno ograniczał. On ma złącza tylko 100 Mb/s, więc nie wykorzysta pełnego potencjału sieci. To ma być tylko taki "oddzielnik" od reszty sieci. Nic więcej. Nie będę go wystawiał na świat na zewnątrz. Nie będę grał w gry online. Nie zależy mi na dobrym pingu. Jedynie nie ma zakłócać i pogarszać pracy Funboxa. Tylko tyle i aż tyle. Chcę mieć kilka kompów pod Funbox'a, a starsze graty, które i tak nie pociągną więcej niż 100 Mb/s pod ASUS'em.

Czyli podwójny NAT najlepszą opcją? Czyli wariant numer 1 ?

P.S. Czy to są oficjalne DNS'y Orange Polska i czy mogę je skonfigurować w ASUSIE? Wolałbym ich użyć zamiast np. Googlowskich w związku z integracją Orange Polska z listą niebezpiecznych stron CERT.

 

Taką informację znalazłem na CERT Orange Polska, ale nie wiem czy to aktualne dane:

"Serwery DNS Orange Polska. 194.204.152.34 (główny/primary) oraz 194.204.159.1 (zapasowy/secondary). to adresy serwerów DNS Orange Polska".


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Pewnie już się nie możesz doczekać i przekombinowujesz. Skop ogródek, czy coś?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94 dwie opcje masz. Jak już będzie usługa postaw Asus-a w obu po kolei... sprawdź działanie obu konfiguracji i zostaw jedynie słuszna. Obie maja wady i zalety. Z tym, że faktycznie porty fast ethernet ograniczają znacznie możliwości sieci. DNS poprawne. Ćwicz i baw się....


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?


@Piotrek94napisał(-a)

Nie mogę wyłączyć sieci Wi-Fi Funboxa 6 ponieważ ten ASUS będzie mnie mocno ograniczał. On ma złącza tylko 100 Mb/s, więc nie wykorzysta pełnego potencjału sieci.


W takim razie nie zawracałbym sobie nim głowy i oddał go na złom. Przy portach 100Mbps to z tego Asusa będzie więcej kłopotu z interferencją niż pożytku z drugiego AP.

Jeśli jednak się uprzesz to zapewne w tej sytuacji wariant 1 daje Ci więcej, ale goście dostaną wtedy skitraną za podwójną gardą sieć o zmniejszonej przepustowości... Tak jak @agat13 radzi, możesz przecież sobie sprawdzić oba warianty. Przy tym doprecyzowaniu tak czy owak z tego Asusa będziesz miał marginalny pożytek - separację uzyskasz albo tylko na poziomie WiFi (wariant 2) albo także na poziomie sieci (warianty 1).

Może lepiej jednak posłuchaj @pirenej?

 

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

Tylko, że za tym ASUS'em i tak będą podłączone stare laptopy z kartą sieciową wi-fi wyciągającą maks 65 Mb/s, więc on ich nie ograniczy.

Za pewne spróbuję na początku rozwiązania z podwójnym NAT'em.

 

Dzięki za opinię.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Funbox 6 - drugi router za Funboxem (podwójny NAT), czy to dobry pomysł?

@Piotrek94Nie no jasne, sam wiesz najlepiej co jest ciasnym gardłem i dlaczego chcesz coś tak a nie inaczej mieć skonfigurowane. Jaknajbardziej, poeksperymentuj - to nie boli. Jestem pewien że przejście na FTTH będzie dla Ciebie, podobnie jak było dla mnie asumptem do odkrycia zupełnie nowych aspektów konfiguracji i użytkowania Sieci.