Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13810
  • 56802
  • 684

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@markotny  podstawowe pytanie, czy światłowód można będzie podciągnąć do salonu. Ja widzę tu dwie strefy wifi. Lewa: salon i pokój w lewym górnym rogu, oraz druga: cała reszta. Optymalnie jest pociągnąć modem do salonu i tam dać przy TV dekoder, a od salonu puścić skrętki do drugiej strefy na wifi AP, komp czy IPTV


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5880
  • 23947
  • 202

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu


@markotnynapisał(-a)

...
Router mogę umiejscowić zaraz obok skrzynki, czyli centralnie, ale wtedy będzie otoczona ścianami ze wszystkich stron lub w salonie - co będzie lepsze?
Rozumiem, że dodatkowe kable do poszczególnych pokoi mają się zbiegać do położenia routera?
W pokojach planuję dać wzmacniacze sygnału podpięte do nowych kabli.
...


Nie będę Ci doradzał konkretów, tylko napiszę małą egzegezę. Usługa FTTH od Orange jest montowana w następujący sposób. Światłowód dochodzi do gniazdka światłowodowego. W przypadku developerki to gniazdko może być nawet poza lokalem. Od gniazdka prowadzony jest kabelek światłowodowy do urządzenia zmieniającego sygnał optyczny na elektryczny. Standardowo takie urządzenie jest wbudowane w wynajmowany ruter (w tym wypadku będzie to któryś FunBox). Można też zastosować osobny konweter (tzw. ONT), ale to robi się standardowo tylko wtedy, kiedy usługa jest na sieci innego operatora: wtedy ONT jest montowany przez tego operatora. Można domagać się ONT w każdym przypadku, np, właśnie ze względu na topologię lokalu, ale trzeba zadbać o to na etapie instalacji usługi. Wtedy ONT jest montowany razem z modemem FunBox. Tak czy owak ONT jest połączony z Funboxem kabelkiem eternetowym, nie światłowodowym.

W kontekście tego lokalu nie ma ograniczeń na długość kabli eternetowych ani światłowodowych, ale układanie ewentualnego światłowodu między gniazdkiem a ONT może okazać się problematyczne bo kabelek ten jest delikatny. Znacznie wygodniej jest mieć ten kawałek światłowodu krótki (instaluje go monter przy instalacji usługi i najlepiej już tego później nie ruszać).

W Twoim wypadku widzę jeszcze, że masz przewidziane dwa TV. Czyli nie tylko IP TV ale i multiroom. Najlepiej jest jeśli dekodery TV są podpięte do FunBoxa kablami eternetowymi i to zupełnie osobnymi. Da się to obejść, stosując przełączniki albo posiłkując się WiFi, ale najbardziej bezproblemowe instalacje to takie właśnie gdzie każdy dekoder jest sam sobie podłaczony do rutera. Wtedy masz też całkowitą dowolność w zakresie wyboru dekodera do multiroom.

Używasz terminu "wzmacniacz podpięty do gniazdek", mam nadzieję że masz na myśli nie wzmacniacz tylko AP podpięty kablami eternetowymi do FunBox? Jeśli tak, do czego zachęcam, to centralne umieszczenie FunBoxa nie miałoby znaczenia z punktu widzenia WiFi, bo jego AP trzeba by wyłączyć. No chyba, że planujesz wynajem extendera od operatora, je też można podłaczyć po kabelku i współpracują z ruterami FunBox. Tu chodzi o to, żeby nie tworzyć wielu różnych sieci WiFi, tylko poprawiać zasięg jednej. IMHO finansowo sensowniej jest zainwestować we własny sprzęt, niż płacić za wynajem, ale to Twoja decyzja. Tak czy owak powinno się zapewnić kabelek łączący te dodatkowe AP z Funbox - w tym wypadku niekoniecznie musi to być osobny kabelek: z tego samego gniazdka, posiłkując się przełącznikami (czy to osobnymi czy to wbudowanymi w AP), można zasilić inne sprzęty (komputery, laptopy). Byle nie dekodery (tzn. bez przesady, to nie jest jakiś zakaz absolutny, raczej zalecenie).

Wielkość mieszkania nie ma żadnego związku z opcją prędkości. Natomiast dostępność i warianty usługi dla Twojego nowego adresu musisz sprawdzić u operatora.

Nie ma gwarancji że w ogóle usługa jest dostępna, tylko dlatego że w lokalu jest skrzynka na urządzenia telekomunikacyjne. Fakt posiadania umowy na usługę w innej lokalizacji nie przesądza jej dostępności w nowej lokalizacji. Zanim zaczniesz coś kuć upewnij się co będziesz zamawiał.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 13
  • 0

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@j131 Wiele mi się już rozjaśniło, dziękuję 🙂
Nadal jednak nie jestem pewien jednej rzeczy - czy AP ma być podpięty do routera (czyli Funboxa w orange) czy może być tak jak pisał @Samotnick  można w skrzynce dać ONT i switch, do switcha podpiąć dwa kable - router na salon oraz AP na resztę mieszkania.
Zależy mi, żeby w całym mieszkaniu była jedna sieć - czy w tym przypadku ze switchem w skrzynce uda mi się to uzyskać?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1951
  • 9492
  • 79

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

IMG_0319.jpegONT i switch ośmioportowy do skrzynki. Cztery przewody na lewo do dwóch podwójnych gniazd, pięć na prawo do dwóch podwójnych gniazd i do AP. ONT w skrzynce do jednego z przewodów do WAN routera, LAN routera z powrotem do switcha. Zostaje podwójne gniazdo w pokoju 1 i trzy porty w routerze. WiFi 1 i 2 to nie oddzielne sieci tylko jedna wspólna na oddzielnych kanałach, obsługiwana po lewej przez router a po prawej przez dodatkowy AP. Jak nie chcesz AP na suficie to można zamontować jedno gniazdo sieciowe i dać go przy podłodze.

PS. Przepraszam za bazgroły. Tablet i palec.

PS2. AP można dać też na ścianie nad rozdzielnią. Taki AP od Ubiquiti można montować na suficie lub na ścianie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5880
  • 23947
  • 202

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@markotny 

Można różnie, ale przy niektórych kombinacjach kable muszą iść w obie strony, czyli musi ich być więcej. Topologicznie musi być najpierw ew. ONT, potem Funbox i dopiero od niego może się rozgałęziać LAN, ze swichami w miarę potrzeby.

Mimo że to w sumie nie jest duży lokal, to jeśli zależy ci na jednej sieci WiFi to zainwestowałbym w jakiś mesh. To kilka AP dzialajacych jako jedna logiczna sieć WiFi.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 13
  • 0

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu


@j131napisał(-a)

@markotny 

Można różnie, ale przy niektórych kombinacjach kable muszą iść w obie strony, czyli musi ich być więcej. Topologicznie musi być najpierw ew. ONT, potem Funbox i dopiero od niego może się rozgałęziać LAN, ze swichami w miarę potrzeby.

Mimo że to w sumie nie jest duży lokal, to jeśli zależy ci na jednej sieci WiFi to zainwestowałbym w jakiś mesh. To kilka AP dzialajacych jako jedna logiczna sieć WiFi.


Ale to co piszesz nie zgadza się z tym co pisał @Samotnick.

Chodzi mi o kolejność podłączenia.

On proponował ONT->switch ->funbox i AP,

Ty z kolei mówisz o 

ONT->funbox - >switch -> AP.

 

Ogólnie, tak jak pisalem - mój priorytet to jedna sieć na całe mieszkanie, czyli chodzi mi o to, że np. chodząc z telefonem po mieszkaniu z telefonem caly czas jest podpięty do jednej sieci i nic nie muszę zmieniać.

Drugi priorytet to jak najmniej kucia i kładzenia nowych kabli. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5880
  • 23947
  • 202

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

ONT switch FB nie zadziała.

Swoje graty możesz podłączyć dopiero do rutera czyli FB. Jestem przekonany że to jest jedyna możliwość.

Zwróć @markotny uwagę na to, jak @Samotnick proponował to okablować. Fizyczne rozmieszczenie elementów a kolejność połączeń to dwie różne sprawy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13810
  • 56802
  • 684

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@markotny  pomysł o SWB6 to pozbędziesz się kabli 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5880
  • 23947
  • 202

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@markotny 

Nawet SWB lepiej sprawdzi się z kablem. Przedłużanie sieci bezprzewodowo oznacza nieuchronne straty przepustowości. Kabli położonych na tym etapie nie będziesz żałował. Zwłaszcza jeśli zrobisz to dobrze.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1951
  • 9492
  • 79

Zaplanowanie sieci w mieszkaniu

@markotny Jeżeli zastosujesz dodatkowy AP i ustawisz tę samą nazwę sieci i hasło to stworzysz jedną sieć bezprzewodową. Urządzenia będą się same przełączać, szczególnie chętnie na 5 GHz. Pozostaje tylko kwestia prawidłowego wybrania kanałów.

PS. Ja nie proponowałem podłączania ONT przez switch tylko do FB poprzez przewód doprowadzony bezpośrednio do rozdzielni. Zwolnisz jeden port w switchu, który jest potrzebny dla AP.

Nie wiemy jak duża jest ta skrzynka teletechniczna. Jeżeli wejdzie do niej FB i switch to zdecydowałbym się na umieszczenie dwóch AP po obu stronach garderoby i wyłączenie WiFi w FB. Osiągniesz najlepszą separację stref WiFi a montaż AP to tylko kwestia przewiercienia ściany od strony garderoby. https://techspecs.ui.com/unifi/wifi/u6-enterprise https://dl.ui.com/qig/u6-enterprise/#C