Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

Wczorajszego dnia finalnie zamontowano u mnie światłowód w ofercie Love 300/50. Prędkości trzyma perfekcyjnie i z tym nie ma problemów, ale zauważyłem wysokie skoki pingu podczas pobierania. O ile w "spoczynku" ping do krajowych serwerów jest na poziomie nawet 2-3ms, tak podczas pobierania rośnie do dużych wartości. Przy ok. połowie obciążenie łącza jest to w granicach 50ms, a przy pełnych 300Mbps osiąga nawet 150ms. 

 

Router to Funbox 3.0, zamontowany wczoraj, robiłem też reset do ustawień fabrycznych. Komputer jest podłączony po kablu, ale problem występuje też na innych urządzeniach zarówno po kablu jak i Wi-Fi. Testowane poprzez różne popularne strony typu speedtest oraz Windowsowe polecenie ping. Wymieniłem się ze znajomymi posiadającymi taki sam typ łącza i router wynikami speedtestu i u nich taki problem nie występuje. Co może być przyczyną?

17 ODPOW. 17

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Minamir  pingujesz w trakcie pobierania przy wysyconym łączu? Błąd...to logiczne przy obciążeniu, że ping skacze...

Wszystko co pracuje w tle ma wpływ na pomiar. Nawet aktualizacje, antywirusy czy właśnie wirusy...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@agat13 Testowałem zarówno z jak i bez obciążenia. Przy braku obciążenia jest OK. Po prostu dziwię się, że u innych tego problemu nie ma, a ping skacze wyżej niż na starym łączu Orange 15Mbps.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Minamir  bez obciążenia też skacze? Przy jednym urządzeniu w sieci? Bez wifi? 

Zerknij https://nano.komputronik.pl/n/co-to-jest-ping-jak-zmierzyc/

Ping miarodajny jest bez obciążenia 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2372
  • 9830
  • 84

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

Cześć @Minamir 

jeśli w czasie pobierania ping ci rośnie to jest normalne zjawisko. Jak się coś pobiera to automatycznie ping się zwiększa. Może być też zwiększony ruch  sieciowy i ping będzie rosnąć w  godzinach popołudniowych i wieczornych. @Minamir jak się łączysz przewodowo (kabel Ethernet) czy bezprzewodowo WIFI? Bo jeśli poprzez Wifi to będziesz miał duży ping. Najlepiej połącz się poprzez kabel Ethernet i później sprawdź prędkość speed testem.

Pozdrawiam 🙂


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22036
  • 179

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Minamir 

Zjawisko które opisujesz jest efektem braku sensownego QoS w tym ruterze. U mnie przy LAN schowanym za własnym ruterem w podsieci FB3 takie zjawisko nie występuje. Ping jest stały, niezależnie od obciążenia łącza. Jeśli ci stan obecny nie odpowiada to jedynie wymiana na wlasny sprzęt.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1589
  • 7923
  • 59

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Minamir Też mam FB3 i 300/50. Potwierdzam Twoje spostrzeżenia i podzielam opinię @j131  Ale po pierwsze ICMP nie musi mieć wysokich priorytetów a po drugie ważniejsze jest to, że możesz „grzać” speedtestami a streaming się nie rwie. Czyli wcale ten QoS nie jest tak źle skonfigurowany.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 18
  • 0

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Co prawda jak wspomniałem to łącze mam dopiero od wczoraj i wiele jeszcze nie testowałem, ale możliwe też że coś sam speedtest od Ookla na którym bazowałem, coś trochę w tym przypadku przekłamuje. Jak teraz puściłem pobieranie gry i idzie te 300-320Mbps, to ping do krajowych stron oscyluje w okolicach 30ms więc w normie. Wcześniej sprawdzałem ping pełnego obciążenia mierząc w systemie podczas speedtestu i wtedy rzeczywiście był tak wysoki.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Minamir  sprawdzaj na pro.speedtest.pl tam jest stabilnie i wiarygodnie. Koniecznie z poziomu softu ze strony UKE, a nigdy z przeglądarki. Przeglądarki kłamią 😄


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22036
  • 179

Wysoki ping podczas pobierania (światłowód 300Mbps)

@Minamir 

Generalnie można się tym zjawiskiem nie przejmować, tak jak napisał @Samotnick FB3 radzi sobie z zadaniami do których jest przeznaczony bardzo adekwatnie. W końcu ping to tylko diagnostyka, do niczego nie służy (więc wysoki priorytet mu niepotrzebny).

Uwaga tylko na rozprowadzanie sieci - w swoim LAN za QoS odpowiadasz sam, więc przy bardziej złożonej topologii może się pojawić konflikt np. między TV a sciąganiem. Jeśli wszystko jest bezpośrednio podpięte do FB3 powinno być OK.