Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


Poziom 19, Pasjonat
 • 48
 • 69
 • 2

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@agat13 pytanie podstawowe jest następujące: po co chcesz to robić???

Jeśli faktycznie będziesz potrzebował zewnętrznego ONT, zamiast wbudowanego w Funboxa 3.0, jak widać z wpisów na forum, można go, po właściwym umotywowaniu, uzyskać. Gdybyś już wcześniej miał światłowód i FB3.0 to faktycznie jest problem (IMHO tylko formalny - korporacja to korporacja, niestety).

A skoro sam piszesz, że jesteś w temacie "zupełnym laikiem" - raczej nie zabieraj się za podłączanie urządzeń do nie swojej sieci: dla siebie nic nie poprawisz a innym, podłączonym do tego samego OLT możesz zaszkodzić. Miej świadomość, że za telekomunikacyjną linię światłowodową do ONT odpowiada operator i ustala zasady takie, jakie jemu odpowiadają. Po drugie, żeby "sklonować" adres MAC ONT, musisz go najpierw mieć, bo innego numeru nie orange nie autoryzuje na końcu twojego światłowodu czyli wracamy do początku...

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 36, Guru *
 • 5458
 • 8873
 • 173

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.


@larmanapisał(-a)

@agat13 @irek6311  @-brtk- Jako laik w zakresie G.984, pozostaję w oczekiwaniu na poradę nt. klonowania / maskarady MAC adresu w celu podłączenia własnego ONT do sieci GPON. Fachowcy, podzielcie się proszę wiedzą! To forum jest po to, żeby pomagać sobie.


Porady jak klonować adres MAC ONT nie dam, ba to tak samo się robi jak w routerze co ma taką opcję, można wyciągnąć konfigurację z FunBox 3.0, ale to nie temat na forum Orange, nawet na PW takiej porady nie dam, podstawiając własny ONT, można sporo namieszać na linii, więc bez konkretnej wiedzy, nie zabierajcie się za to, jest też spora kara za takie działania, więc nie warto próbować, jedyna opcja to załatwić ONT od Orange, da się to zrobić 😉


Poziom 7, Poszukiwacz
 • 3
 • 2
 • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Witam.

Mam już zewnętrzny ONT i poszukuje routera na którym da rade odpalić również TV. Znalazłem router DrayTek Vigor 2926ac i pytanie czy da rade na nim wszystko uruchomić? Tak prezentuje się menu http://eu.draytek.com:12926/

 


Poziom 19, Pasjonat
 • 48
 • 69
 • 2

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Faflucy IMO powinno pójść - Draytek wspiera tagowanie VLAN - spróbuj ustawić wg. https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=51177

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 30, Ekspert
 • 2641
 • 4449
 • 75

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Tony Po co chce to zrobić? Chce raz wyjaśnić temat, a nie czytać "bajki o żelaznym wilku" z cyklu gdzieś ktoś zrobił...Dla wiedzy własnej i forum. Mamy konkretnego dostawcę (Orange), który ma FB3 i (jeśli monter zainstaluje) zewnętrznego ONT-ka...i co dalej. Temat, gdy musimy podłączyć tylko router jest (teoretycznie) prosty, bo wystarczy wpisać VLAN 35 , login i hasło (o tym powszechnie wiadomo) i powinno działać. Oczywiście pod warunkiem instalacji czystego netu, bo przy IPTV już znów schody. Nikt nie potrafi konkretnie odpowiedzieć czy do takiej usługi da (jakkolwiek) radę dołączyć własnego ONT-a i jak skonfigurować VLAN-y do TV. tak z praktyki, a nie hipotetycznie. Nie żądam instrukcji, jeśli ten proces byłby na tyle skomplikowany, że zagrażałoby to "bezpieczeństwu" działania usługi czy urządzeń po stronie operatora, ale info z cyklu "tak, można na sprzęcie takim to, a takim z odpowiednią konfiguracją". Wiemy, że to nie temat dla laików i poczatkujących, ale czemu nie wyjaśnić sprawy raz na zawsze, szczególnie dla "grzebaczy" i kombinatorów sprzętowych, którzy MUSZĄ coś innego niż operator poleca założyć? Nie to, abym namawiał do takich działań, ale wiedza, rzecz bezcenna. A i świadomość, że jest to rozwiązywalne pozwoli mi spać spokojniej...


Poziom 19, Pasjonat
 • 48
 • 69
 • 2

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@agat13 Jak zapewne zauważyłeś, w przytoczonym wątku na trzepaku, temat jest wałkowany od ponad 4 lat, więc jak widzisz nie jest to temat prosty. Na początek kluczowa jest część wprowadzająca, teoretyczna, która dość dobrze określa z czym chcesz się mierzyć. 

Niektórzy, po krótszej lub dłuższej walce uruchamiają usługi w sposób taki, jaki im odpowiada, innym się to nie udaje. Moim zdaniem kluczowe tu jest, by najpierw zrozumieć zasady teoretyczne operacji, które są wykonywane na strumieniach danych w sieciach GPON _zanim_ zaczniemy próbować zmieniać cokolwiek, bo efekty będą, co najmniej, niezadowalające. Daleko jeszcze do tego, by zrobić krótki manual krok po kroku (z objaśniającym filmikiem na YT 😀) żeby wszystko ruszyło dlatego, że w zależności od posiadanego sprzętu, jego możliwości (a nawet wersji oprogramowania sprzętowego - vide routery Asusa z natywnym softem i te z OpenWRT) możemy do tych samych celów dotrzeć bardzo różnymi drogami (a czasami w ogóle tam nie dotrzemy). Z jednej strony rozumiem duszę poszukiwacza, który chce dotrzeć do zakamarków, ale z drugiej strony bez zrozumienia zasad rządzących w sieciach nie dotrzesz do niczego, prócz własnej frustracji.

Piszesz "Nie żądam instrukcji, jeśli ten proces byłby na tyle skomplikowany, że zagrażałoby to "bezpieczeństwu" działania usługi czy urządzeń po stronie operatora" - więc moim zdaniem dołączanie do zakończenia światłowodu ONT, który nie jest certyfikowany przez operatora, jest działaniem zagrażającym bezpieczeństwu działania usługi co najmniej dla innych klientów korzystających z tego samego OLT (to w sprawie "klonowania" ONT).

W kolejnym zdaniu: "Wiemy, że to nie temat dla laików i poczatkujących, ale czemu nie wyjaśnić sprawy raz na zawsze" - właśnie dlatego, że jest to temat bardzo złożony i możliwości współpracy urządzeń zależą nie tylko od samego hardware'u ale i oprogramowania, nie da się go zamknąć w kilku czy nawet kilkunastu prostych punktach do wykonania.

Tak, jak już wcześniej opisywano na forum, jak któryś z klientów cyt. "MUSZĄ coś innego" założyć, to żaden operator nie zgodzi się na to, żeby klient dla własnego widzimisię założył cyt. "coś innego niż operator poleca" jeśli może to mieć negatywny wpływ na pracę innych klientów!

Jak klient chce używać innego routera zamiast FB 3.0 i wie co się z tym wiąże, zna i rozumie ograniczenia, to po umotywowaniu dostanie ONT i niech działa, voila!

A świadomość, ze jest to wykonalne, to na trzepaku też już opisywali ci, którzy odpalili usługi, które chcieli (albo które im się udało uruchomić).

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 30, Ekspert
 • 2641
 • 4449
 • 75

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Tony Właśnie takiej odpowiedzi się spodziewałem. Twój tekst powinien być punktem wyjściowym tuż po zadaniu kolejnego takiego pytania na forum przez "grzebacza", który właśnie oczekuje instrukcji w 3 krokach...Właśnie dowiedziałem się "u źródła", że nawet ONT podlega inwentaryzacji i autentykacji oraz wpływom kilku programów systemowych (o kompatybilności i zagrożeniach wynikających z jej braku nie wspomnę).Moje pytanie było więc nieco prowokujące dyskusję i to nie techniczną, a bardziej porządkowo-organizacyjną. Może właśnie takie konkretne i wyczerpujące ogólnie temat odpowiedzi trzeba dawać od razu po pytaniu i wprost mówić: masz dodatkowego ONT-ok, dołączasz swój router i działa, ale jak masz FB3 z wbudowanym- nie rusz, bo i tak nic nie wskórasz, a możesz wyrządzić sporo szkód, które operator jest w stanie ci udowodnić...Jasno i konkretnie, a nie "próbuj, bo gdzieś ktoś zrobił"

Wyrazy uznania za konkretną odpowiedź i za znajomość tematu. "Lubię to" należy Ci się x100

Pozdrawiam