Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 6, Poszukiwacz
  • 2
  • 0
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

[ Edytowane ]

Wpis wyodrębniony jako nowy temat + dodano etykiety - moderator Bartłomiej

Witam wszystkich.

Przeczytałem i prze-wertowalem wszystkie tematy własnego routera i nie znalazłem nic co by mi pomogło. 

Mam usługę sam internet światłowodowy 300mb +funbox3.0.

Mam taki problem że mój dom jest parterowy i zbyt obszerny aby wszędzie był zasięg wifi. Przy samym routerze na wifi wyciąga maksymalnie 50mb a w pokoju obok już 20mb... W następnym pokoju maks 5. Nie raz całkiem znika. Ściany mają po 40-50cm grubości i ciężko wszystko chodzi.

Dodatkowe wzmacniacze sygnału od Orange nie interesują mnie w żaden sposób bo wifi zamula. Najlepszym rozwiązaniem bylby drugi router na drugim końcu domu. 

Kabel sieciowy nie wchodzi w grę bo obliczyłem że wychodzi około 100m kabla a jak każdy wie po takiej odległości prędkość spada.

Więc zainwestowałem w kabel swiatlowodowy i switcha który rozdziela sygnał optyczny na 2 kable. Przeprowadzilem kabel i kupiłem drugi router optyczny gpon huawei hg8245. 

Niestety nie wiem jak go odpowiednio skonfigurować aby działał internet. Funboxa podpinam k działa a drugi nie chce.

Funbox nie spełnia moich oczekiwań, gdyby miał 3 ogromne anteny to może by to chodziło ale to szmelc obliczony na mieszkanie w blokach o powierzchni 50m2.

W domu 350m2 nie działa.

Jak już wspominałem wzmacniacze sygnału wifi mnie nie interesują ponieważ prędkość to maksymalnie 50mb. 

Chce wyciągnąć pełne 300 a przyszłościowo nawet 1000.

Drugi pomysł ostatnio jaki przyszedł mi do głowy to zastosowanie konwertera z rj45 na gpon tylko czy to będzie działać? 

Został rok umowy z Orange. Jestem w stanie zrezygnować po zakończeniu umowy ponieważ urządzenia nie są dostosowane do dużych domow. Za które i tak się płaci dodatkowo 14.99zl.

Zobacz więcej tematów oznaczonych etykietą:

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 32, Ekspert
  • 2578
  • 2321
  • 98

@damiansdn  tak szczerze to niewiele z tego rozumie coś popisał, masz normalny dom czy rezydencję, spokojnie można kabel lan ciągnąć te 100 metrów nie zamuli nawet 1Gb/s, jakby co są swiche 5 portowe i każdy 1Gb/s (przykładowo D-Link DGS-105), najlepiej było by ONT od Orange załatwić, przy ogromnej willi da się to załatwić, odpinasz FunBox 3.0 i wpinasz coś z wyższej półki (przykładowo TP-Link Archer C5400x), można dorzucić jeszcze router z AP Klient (Punkt Dostępu), jakby wi-fi było nie wszędzie.

Jeżeli moja odpowiedź była dla Ciebie pomocna. Oznacz post jako rozwiązanie lub daj lajka Emotikon: Mrugający

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 13, Recenzent
  • 51
  • 21
  • 0

[ Edytowane ]

Po pierwsze. Światłowód z Orange nigdy nie pójdzie ci na własnym ONT tylko na ich własnym ponieważ OLT odrzuci każdy inny i zablokuje strumień danych.

Po drugie. Musisz załatwić sobie ONT od Orange i podpiąć do nie go własny router. Najlepiej TP-LINK z obsługą VLAN-ów. Tak jak ja to zrobiłem. Postawiłem na swoim, że chcę Funboxa 2.0 z zewnętrznym ONT. Przyjechali po jednym dniu i wymienili Funboxa 3.0 na 2.0 i już prawie dwa lata tak śmigam. Funboxa 2.0 schowałem do szuflady , zostawiłem tylko ich ONT i podpiąłem własny router TP-Link C1200

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 24, Specjalista
  • 1090
  • 562
  • 23

[ Edytowane ]

@Radi da się, tylko trzeba sklonować MAC i mieć odpowiedni ONT.

@damiansdn zwróć to co żeś kupił, bo wywaliłeś kasę w błoto. Tutaj wystarczy Ci zwykły APek/switch z portami Gb, podłączony kablem, 100m kabla to wcale nie za dużo, będzie Ci śmigać bez problemu. Mając tak duży dom, przy remoncie trzeba pomyśleć o porozsiewaniu kabli po pokojach (w ścianach), wtedy nie będzie problemów, a jak się na początku o tym nie pomyśli, to wychodzą takie kwiatki jak u Ciebie Emotikon: Szczęśliwy  

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 30, Ekspert
  • 1670
  • 1599
  • 95

[ Edytowane ]

@-brtk-  Nie da się, to nie chodzi o taki banał jak klonowanie MAC, a każda końcówka jest autoryzowana na urządzeniu OLT. 

@damiansdn  Szczerze mówiąc weź ten sprzęt optyczny i wynieś na śmietnik Emotikon: Szczęśliwy 

Nic nie kupiłeś jak trzeba.

Prostuję po kolei:

Kabel ethernet działa do 100M i nie spada prędkość. 

Druga sprawa to sprzęt optyczny i router.

Ten router to sprzęt standardu GPON i nie nadaje się do "przedłużania kabla ethernetowego".

Do "przedłużenia Ethernetu" powianieś kupić media konwerter i kabel optyczny, który spełnia wymagania tego media konwertera, do tego nie ma czegoś takiego jak konwerter RJ-45 na GPON.

Brak infrastruktury sieciowej w tak dużym domu to niestety tylko i wyłącznie twoja wina.

Powinieneś mieć po całym domu rozprowadzoną instalację RJ-45 która kończy się w jednym miejscu, wchodzi do switcha a switch do Funboxa 3.0. 

Nawet ogromne anteny w routerze nic nie pomogą, ponieważ router nie tylko nadaje sygnał, ale i odbiera.

Wi-Fi to transmisja dwukierunkowa. Router nadaje w kierunku urządzenia, a urządzenie - np. telefon nadaje sygnał w kierunku routera. 

To tak jak słyszysz hejnał, ale hejnalista nie słyszy jak mówisz do niego.

Gwarantuję Ci, że żaden dostawca internetu nie spełni Twoich zachcianek.

Jeżeli moja odpowiedź była dla Ciebie pomocna, oznacz post jako rozwiązanie lub daj lajka Emotikon: Szczęśliwy

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 24, Specjalista
  • 1090
  • 562
  • 23

@BORAX jest  pare przypadków w necie, gdzie ludzie podłączali swój ONT, sklonowali MAC, SN i autoryzowali go w sieci.

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 6, Poszukiwacz
  • 2
  • 0
  • 0

@-brtk-napisał(-a)

@BORAX jest  pare przypadków w necie, gdzie ludzie podłączali swój ONT, sklonowali MAC, SN i autoryzowali go w sieci.

Możesz coś więcej na ten temat powiedzieć? 

W przypadku instalacji LAN, nie chce ciągnąc 4 kabli razem w jedno miejsce albo i więcej, wolał bym puścić jeden kabel a następnie osobnym routerem go rozdzielić + WiFi

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 24, Specjalista
  • 1090
  • 562
  • 23

[ Edytowane ]

Co tu więcej powiedzieć, trzeba mieć odpowiednie ONT z taką funkcją i trochę pojęcia jak ugryźć temat autoryzacji. Musisz poszperać w necie na ten temat. Na elektrodzie kiedyś widziałem taki temat na pewno.

Ale jak zabierałeś się tak do tematu rozdzielenia sygnału, to nie wróżę ci powodzenia Emotikon: Szczęśliwy

Łatwiej będzie Ci poprosić o oddzielne ONT od Orange. A rozwiązania inne podaliśmy Ci wyżej co zrobić.

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 30, Ekspert
  • 1670
  • 1599
  • 95

@damiansdn  ależ nie musisz mieć żadnego osobnego ONT. Podłączasz kabel z jednej strony do Funboxa 3.0, a z drugiej do wejścia LAN dowolnego routera. W routerze najpierw ustawiasz adres 192.168.1.2, a następnie wyłączasz DHCP. 
Możesz w ten sposób podłączyć dodatkowe 3 urządzenia przewodowo i kilka bezprzewodowo.

Jeżeli moja odpowiedź była dla Ciebie pomocna, oznacz post jako rozwiązanie lub daj lajka Emotikon: Szczęśliwy

0 Lubię to
Odpowiedz
Poziom 19, Pasjonat
  • 85
  • 49
  • 1

Przecież można kupić Access Point i podłączyć go kablem pod router od Orange, np. Ubiquiti i w ten sposób rozprowadzić WiFi po domu. Jaki problem?

0 Lubię to
Odpowiedz