Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sygnał optyczny

ROZWIĄZANE
Anonim

Nie dotyczy

Sygnał optyczny

Cześć

 

Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem sobie statystyki FTTH w routerze i moim oczom ukazały się takie wartości: 

Poziom sygnału optycznego nadawania (dBm)
1.30
Poziom sygnału optycznego odbierania (dBm)
-25.38
 
O ile ten pierwszy jest zbliżony do wartości, która stale się utrzymuje - o tyle sygnał odbierania już mnie przeraził, bo zwykle był w granicach -17-19 dBm. Pomimo, że nie ma to wpływu na prędkość i mam cały czas stabilne łącze, TV działa bez zarzutu - to jest to powód do tego, aby zacząć się martwić?
 
Bardziej pytam z ciekawości, bo skoro działa to niby jest dobrze, ale skok o -8 dBm to jednak nie jest w porządku 😉 
 
Co o tym myślicie? 
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32313
  • 36175
  • 1366

Sygnał optyczny

Jeśli nie masz zewnętrznego ONT, to chyba do -30 jest bezpieczna granica która zazwyczaj nie powinna wpływać "odczuwalnie" na jakość usług.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

23 ODPOW. 23

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 427
  • 1446
  • 13

Sygnał optyczny

U mnie wartości utrzymują się od początku odpowiednio :
nadawanie -> 2.19 (+/- 0.2)
odbieranie -> (-) 19.07 (+/- 0.2)

Technik, który instalował światłowód stwierdził, że należy zacząć się martwić, gdy odbiór spadnie poniżej 25 dBm (rzekomo powinna zacząć migać dioda światłowodu na FB).

Parę miesięcy temu, po ręcznym resecie FB, wskaźniki te osiągnęły odpowiednio : 1.3 oraz (-) 20 i miałem zarówno beznadziejne wartości prędkości, jak i generalnie pracy (opóźnienia). Pomogło ręczne wymuszenie zmiany routera brzegowego przez pracownika infolinii.

W sumie jestem ciekaw jakie są referencyjne/porządane wartości tych poziomów?

Może spróbuj odłączyć FB na 10 minut od prądu?

Anonim

Nie dotyczy

Sygnał optyczny

Odłączyłem z prądu jak mówiłeś i dalej takie same wartości. Jednak nie ma u mnie:

1) problemów z pingiem

2) problemów z prędkością

3) problemów z TV

 

Wszystko działa poprawnie. To mnie dziwi. Może to dlatego, że ktoś nowy został podpięty dla większego wariantu prędkości, a dla mnie ze 100 Mbps te wartości są w porządku?

Bardzo ciekawa sprawa, może to chwilowe. 

 

W każdym razie nie ma żadnego wpływu na jakość usług, jest jednak bardzo ciekawe. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32313
  • 36175
  • 1366

Sygnał optyczny

Jeśli nie masz zewnętrznego ONT, to chyba do -30 jest bezpieczna granica która zazwyczaj nie powinna wpływać "odczuwalnie" na jakość usług.
Anonim

Nie dotyczy

Sygnał optyczny

Aha, czyli jeszcze jest lekki zapasik 😉

Dzięki za info! 

 

Wiesz może jak jest z uploadem?

Czy też są jakieś bezpieczne widełki? 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32313
  • 36175
  • 1366

Sygnał optyczny

A nie wiem. Coś koło -8 ale pewności nie mam.
Anonim

Nie dotyczy

Sygnał optyczny

Okej, dzięki 😉

Zapytałem z czystej ciekawości i się czegoś dowiedziałem. 

 

To problem z głowy, bo troszkę jednak z tyłu głowy był niepokój czy nic się nie psuje tak poważnie. 

 

Dzięki jeszcze raz 🙂 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Sygnał optyczny

@Anonim Słaby sygnał, nie będzie miało to wpływu na to prędkość u Ciebie lub u sąsiadów. Do Ciebie i tak dociera strumień DL 2,5Gbit. Prędkość cięta jest "softwareowo". Sprawdź czy patchcord nie został gdzieś przydeptany, za mocno zagięty lub po prostu nie wypadł z gniazda. Spróbuj go docisnąć. 

Generalnie sygnał nie może być gorszy niż ok. -26 dBm. 

 

@Morciak w przypadku sygnału odbieranego im wartość niższa(bliższa 0) tym sygnał jest lepszy. W Orange najlepszy sygnał jaki widziałem to coś koło -15 dBm. Nie ma reguły co do sygnału referencyjnego, wszystko zależy od konkretnego regionu i mocy dostępnej bezpośrednio na splitterze. GPON cechuje się sztywnymi ramami sygnałowymi na każdym elemencie sieci w Orange.Nie mogę ich przytaczać na forum. Ja mam np. -17,8 dBm i jest to bardzo dobry sygnał. Sygnał nadawany mam na poziomie 1,6 dBm. Tu wartość im wyższa(powyżej zera) tym mocniej ONT musi nadawać w kierunku OLT. U Ciebie jest bardzo OK, siła sygnału w pewnych ramach nie ma wpływu na jakość usług. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 81
  • 82
  • 0

Sygnał optyczny

To jeszcze ja wkleję moje wartości, dla ludzi lubiących porównywać numerki:

 

Poziom sygnału optycznego nadawania (dBm): 1.89

 

Poziom sygnału optycznego odbierania (dBm): -17.72

 


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Sygnał optyczny

I jeszcze moje statystyki 🙂Screenshot_2019-07-02 HG8245Q.png