Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?


@adrjannnnapisał(-a)

... a monter chce zarobić, ale się nie narobić. Czasami lepiej walnąć BMT niż zacząć grzebać 🙂

Przeważnie monter ma okienko 2 godzinne na instalacje. 


Wolałbym zarobić dwie RJki i skonfigurować przetwornice POE, niż np. wiercić z klatki do lokalu i układać włókno. 🙂 Czysta robota, na około 45 minut (+/- 15), szczególnie dla kogoś znającego dany rejon.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9021
  • 45

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@micihol1 Zewnętrzny ONT Orange montuje bardzo niechętnie a jeśli już to robi to u klienta w mieszkaniu a nie w piwnicy. Myślisz że nawet jeśli jest tam szafa rackowa to ma tyle miejsca żeby każdemu pakować tam ont-a? Druga rzecz to kwestia zasilania. Nie wiem czy monterzy stosują takie rozwiązania o jakich piszesz bo to kolejne urządzenie za które firma odpowiada i musi je serwisować. A jeśli nie to zasilanie musi być przygotowane w szafie co wcale nie jest takie oczywiste i pytanie kto ma płacić za prąd? Orange, klient czy Zarządca budynku? Co do tego co jest siecią pasywną i jak się nazywa to zwykłe czepianie się szczegółów z Twojej strony i pozostawiam to bez komentarza. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12993
  • 53343
  • 620

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@micihol1Tu @marder ma rację. Instalacja ma swoje ramy i odbywa się według szablonu operatora (ani kroku poza ramy ustalone w procesie). Inwencja montera wedle jego wygody jest więc problematyczna 🙂 nie tyle procesowo, co organizacyjnie (szafa, zasilanie itp) i sprzętowo (nie mają, nie założą- sprzęt kliencki odpada)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@marder ale o czym Ty piszesz i skąd bierzesz swoje informacje? Autor wątku sam nawet pokazał instalację wykonywaną u sąsiadów, gdzie Funbox podpięty jest przez POE injector i skrętkę do ONT znajdującego się w piwnicy i za prąd oczywiście płaci abonent.

Sam zresztą mam w ten sam sposób podłączone łącze od ponad 5 lat, tylko zrezygnowałem z injectora i zasilam ONT ze switcha POE. Mogę nawet Wam powiedzieć, ile to mocy pobiera - 2,22 - 2,23W, pewnie jakaś strata jest na przetwornicy z 48V na 12V, którego wymaga ONT (standardowy Hua).

Co do wielkości szafy, to Orange na etapie uzgadniania warunków przyłączenia budynku, kiedy wie, że będzie musiał wykorzystać pary miedziane do lokalu, to odpowiednio przygotowuje miejsce w pomieszczeniu z rozdzielnią elektryczną i tak - zmieści się tam nawet kilkadziesiąt ONT chociaż i tak w 100% wysycenie budynku przez jednego operatora nie wierzę, kiedy jest konkurencja.

 

Tak jak napisałeś, nie wiesz czy monterzy stosują takie rozwiązania, a ja wiem, że stosują, a autor wątku podał przykład ze zdjęciem. W umowie jest nawet pozycja 'wyniesione ONT', a numery seryjne wszystkich urządzeń są wyszczególnione w protokole odbioru. Nie wiem też, na jakiej podstawie stwierdzasz, że Orange robi coś niechętnie, skoro zainwestował w przyłączenie budynku, akcję promocyjną, w pełni świadomości technologii, jakiej będzie musiał użyć, to skąd pomysł o niechęci?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?


@agat13napisał(-a)

@micihol1Tu @marder ma rację. Instalacja ma swoje ramy i odbywa się według szablonu operatora (ani kroku poza ramy ustalone w procesie). Inwencja montera wedle jego wygody jest więc problematyczna 🙂 nie tyle procesowo, co organizacyjnie (szafa, zasilanie itp) i sprzętowo (nie mają, nie założą- sprzęt kliencki odpada)


Ależ ja się w 100% zgadzam. Mówimy przecież o instalacji, która mieści się w ramach procesów operatora. ONT - znany i używany, POE injector i receiver TP-Link - jednolicie używany również, Funboxy są przygotowane do obsługi ONT, nie trzeba nawet nic konfigurować, same dostosują konfigurację po wykryciu połączenia na WAN i braku światełka w porcie GPON, umowa jest przygotowana - jest informacja o "wyniesionym ONT". Tak jak napisałem, na etapie uzgodnień przyłączenia budynku, Orange przedkłada Wspólnocie projekt wraz założeniami technicznymi, sam decyduje i godzi się na dany sposób połączenia, nie ma tu żadnej partyzantki.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9021
  • 45

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@micihol1 jeśli projektant tak przewidział przyłączanie abonentów w tym konkretnym budynku to chwała mu za to. Zakładam że Orange wciąż to honoruje bo z tym bywa różnie. Może zapaść decyzja że odchodzimy od takiej hybrydy i wówczas każdy kolejny chętny w tym bkoku będzie zbywany brakiem możliwości. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@marder ale pytanie nie było o nasze fantazje o tym, co może zrobić Orange, tylko o sposób przyłączenia abonenta w konkretnej sytuacji i na przykładzie instalacji już w tym budynku istniejących. Oczywiście, że Orange może się wycofać z jakiejś technologii, jak każdy operator, ale w większości takich sytuacji uniemożliwia się składanie zamówień pod danym adresem do czasu przezwyciężenia trudności. W przypadku mojego adresu jak i kilku innych, gdzie instalacja do lokalu opiera się o skrętkę i/lub koncentryk Orange ograniczył, przynajmniej oficjalnie, ofertę do prędkości 600Mbit/s, po jakimś czasie, ja jeszcze zdążyłem skorzystać z 1gbit.

Nie wprowadzajmy jednak autora w błąd, czy niepewność jakimiś historiami o mediakonwerterach (których w GPON nomen omen się nie stosuje), spiskach techników, czy wygaszaniu usług. Zamówił, realizacja ma ustaloną technologię, czemu ma być problem? 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBart 

Zobacz jak ładnie rozgrzałeś dyskusję! Nie ma to jak kilka tematycznych obrazków, trochę interakcji i zamiast suchego odesłania na infolinię otrzymujesz soczystą i tematyczną dyskusję. Tylko teraz najważniejsze: narobiłeś nam apetytu, koniecznie napisz jak to się wszytko skończy!


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9021
  • 45

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@micihol1 Ja nikogo nie straszę tylko piszę jakie potencjalnie trudności mogą być. Generalnie Orange bardzo jest niechętny do podłączania budynków gdzie sieć wewnętrzna jest po skrętce czy coaxie bo trzeba stosować dodatkowe urządzenia. W większości przypadków takie adresy szły w odstawkę chyba że byly to duże blokowiska z dużą ilością HH. Osobiście byłem z Zarządcą i projektantem w jednym z takich budynków w dużym mieście na Śląsku i musiałem sporo się nagimnastykować żeby przekonać projektanta do jego podłączenia. Tam sprawa była jeszcze trudniejsza bo nie było żadnej szafy ani wydzielonego pomieszczenia. Projektant upierał się do prowadzenia światłowodów natynkowo w klatce a Zarządca sugerował wykorzystanie skrętki którą mieli w bloku ułożoną.  


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?


@j131napisał(-a)

@LinkinBart 

Zobacz jak ładnie rozgrzałeś dyskusję!


... i sąsiadka zapoznana ...