Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

ROZWIĄZANE

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBart  moim skromnym zdaniem sprawa wygląda tak, jak napisałem wcześniej jeśli w mieszkaniu były usługi UPC typu tv i internet to sygnał do mieszkania docierał tymi kablami koncentrycznymi, a w zasadzie jednym z kabli który był wpięty do modemu/routera z niego zaś usługa tv szła kablem HDMI do telewizora, a internet był w mieszkaniu po wifi i za pomocą kabla ethernet z modemu i ktoś (właściciel) podpiął ów kabelek ethernet do jednego z gniazd które pokazałeś rozprowadzając w ten sposób sygnał po mieszkaniu do pozostałych gniazd (taka domowa sieć ethernet). Zaś jeśli chodzi o instalację światłowodu Orange to monterzy wykonują ją w formie FTTH, czyli światłowód od skrzynki na klatce schodowej, w piwnicy, na korytarzu, itp. do gniazdka w mieszkaniu i dlatego zapytałem czy nie widzisz jakiś rurek z których wychodzą kable które pokazałeś na zdjęciu bo być może technicy mogli by je wykorzystać do poprowadzenia nimi kabelka z korytarza do mieszkania i obyło by się bez wiercenia. Poza tym gdyby nawet musieli wiercić to będzie to jeden mało widoczny niewielki otwór przez ścianę z klatki do Twojego mieszkania.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1641
  • 8130
  • 64

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBart Nie wykluczałbym istnienia połączenia tych gniazdek ethernetowych z piwnicą. Jeżeli nie ma w mieszkaniu skrzynki teletechnicznej gdzie mogłyby się zbiegać to nie ma innego logicznego wyjaśnienia. Możesz je odkręcić i sprawdzić czy w ogóle są podłączone. Natomiast jak w rzeczywistości zostaniesz podłączony okaże się dopiero podczas instalacji.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12994
  • 53346
  • 620

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBartTe kable ethernet mogą kończyć się wszędzie. Mogą w autorskiej skrzynce w lokalu, mogą w skrzynce w szachcie piętrowym, mogą i w piwnicy. Widziałem wszystkie możliwości...

Jedyna kwestia, którą rozwiąże monter to czy istnieje możliwość bezkonfliktowego połączenia tych kabli, lub ich tras ze światłowodem.

Z tego co wiem może być problem z wykorzystaniem takich kabli biegnących ze skrzynki w piwnicy jako ostatniej mili dla FTTH z zewnętrznym ONT-em, gdyż w skrzynce Orange nie ma miejsca i na ONT-y dla całego bloku, ani gniazd zasilających dla samych ONT. Od takich rozwiązań sie odchodzi, o ile jeszcze w ogóle się je stosuje przy instalacji...

Nadzieja w tym, że znajdzie bezpieczną trasę dla nowego kabla światłowodowego do mieszkania


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Jeśli to budynek z 2013 roku, to na 99% te kable ethernet idą do piwnicy, do rozdzielni.

Jeden jest na potrzeby Internetu, drugi na potrzeby telefonu.

 

Jeśli nie ma światłowodu pociągniętego po klatce, w budynkach z 2013 nie instalowano jeszcze światła w mieszkaniach (nie było obowiązku), zatem technik najpewniej zrobi to przez wyniesienie ONT, a w mieszkaniu podłączy Funbox do gniazda RJ45 przez skrętkę.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1641
  • 8130
  • 64

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?


@micihol1napisał(-a)

Jeśli to budynek z 2013 roku, to na 99% te kable ethernet idą do piwnicy, do rozdzielni.

Jeden jest na potrzeby Internetu, drugi na potrzeby telefonu.


Szczególnie, że maja inne kolory.

 


@micihol1napisał(-a)

Jeśli nie ma światłowodu pociągniętego po klatce, w budynkach z 2013 nie instalowano jeszcze światła w mieszkaniach (nie było obowiązku), zatem technik najpewniej zrobi to przez wyniesienie ONT, a w mieszkaniu podłączy Funbox do gniazda RJ45 przez skrętkę.


I prawdopodobnie jeszcze przez PoE Injector.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 97
  • 0

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@micihol1 @Samotnick 

Z waszymi odpowiedziami zbiegła się wiadomość od jednej z sąsiadek, która zrobiła mi zdjęcia podłączenia u siebie

 I faktycznie, jest jak mówicie, tam gdzie ja mam gniazdko u Pani po prostu jest puszczony kabel (wychodzi na to że ethernet) przez "dziurę", który leci do jakiegoś urządzenia, którego nie jestem w stanie nazwać, a od niego ponownie ethernet do FunBoxa. Reszta zabawy dzieje się na dole.

Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi, jako stały bywalec wielkiej płyty takie rozwiązania jak gniazda ethernet w mieszkaniu połączone z piwnica mocno mnie zaskoczyły. Dobrze wiedzieć na przyszłość. Zaraz oznaczę posta jak rozwiązany, poczekam tylko chwilę, może ktoś wyjaśni już z ciekawości czym jest to urządzenie TP-Linka przed routerem 😄

 

IMG_8447.jpegIMG_8449.jpegIMG_8448.jpeg

 

________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@Samotnick zgadza się, POE injector oczywiście też, w lokalu, a od strony ONT odbiornik POE z przetwornicą z 48V na 12V.

 

Z dobrych informacji, ten TP Link stosowany przez Orange wspiera w pełni protokół POE, zatem można pominąć injector i wpiąć się do switcha POE (jeśli ktoś ma taką potrzebę, fantazję, chęć) 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12994
  • 53346
  • 620

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBartAbstrakcyjna uwaga: powiedz sąsiadce, że jak nie wymieni kabla na zdjęciu nr2, to długo nie podziała usługa...jak będzie tak naciągać ten patchcord

Ciekawostka: czy jeszcze instalują te TP-linki do usługi FTTH? Wyobrażacie sobie bałagan w szafce spinającej w ten sposób kilkanaście/kilkadziesiąt lokali?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?


@agat13napisał(-a)

Ciekawostka: czy jeszcze instalują te TP-linki do usługi FTTH? Wyobrażacie sobie bałagan w szafce spinającej w ten sposób kilkanaście/kilkadziesiąt lokali?


Chyba instalują, spójrz @agat13  w końcu to FB 6 więc instalacja nowa max 3 letnia.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1641
  • 8130
  • 64

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Kanapa dobrana pod kolor operatora. A na poważnie - ślepy jestem ale jakbym nie patrzył na drugie zdjęcie to widzę na nim wyrwane gniazdo i podłączone tylko dwie pary. W dodatku za długo rozplecione.