Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 97
  • 0

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Cześć, w przyszłym tygodniu mam zaplanowaną wizytę techników w celu podłączenia u mnie internetu światłowodowego. Mam pytanie odnośnie tego jak może w mojej sytuacji wyglądać takie podłączenie.
Mieszkanie jest wynajęte, stąd chciałbym uniknąć jakiegokolwiek wiercenia, kucia i prowadzenia dodatkowych kabli w mieszkaniu. Trochę popytałem i ogólnie w moim bloku jest tak, że z piwnicy (w której jest wielka skrzynka Orange) do każdego mieszkania idzie klasyczny biały kabel typu skrętka, który w mieszkaniu kończy się "gniazdkiem" z dwoma wejściami ethernet. U mnie co prawda jest jeszcze rozdzielacz więc takie "gniazdko" mam jeszcze w sypialni. Dodam, że na klatkach schodowych nie ma takich charakterystycznych puszek Orange (ani innego operatora) Poprzednio w mieszkaniu było UPC które właśnie korzystało z takiej instalacji.

I tutaj moje pytanie, czy w wypadku Orange będzie tak samo? Czy to kwestia po prostu przepięcia kabli? Jeśli tak, to czy zauważalna będzie różnica w porównaniu do światłowodu doprowadzonego do mieszkania?

Może ktoś miał podobną sytuację i podpowie jak to wyglądało u niego.

 

 

 

___________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Jeśli to budynek z 2013 roku, to na 99% te kable ethernet idą do piwnicy, do rozdzielni.

Jeden jest na potrzeby Internetu, drugi na potrzeby telefonu.

 

Jeśli nie ma światłowodu pociągniętego po klatce, w budynkach z 2013 nie instalowano jeszcze światła w mieszkaniach (nie było obowiązku), zatem technik najpewniej zrobi to przez wyniesienie ONT, a w mieszkaniu podłączy Funbox do gniazda RJ45 przez skrętkę.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

49 ODPOW. 49

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBart 

Popytaj sąsiadów.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1641
  • 8130
  • 64

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Szkoda, że nie wrzuciłeś zdjęć gniazdka i tego rozdzielacza. Jeżeli to faktycznie ethernet lub coax to możliwa jest taka instalacja https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Podłączenie-internetu-mam-gniazdko-R-DATA-TV-To-wystarczy-...

https://pl.wikipedia.org/wiki/FTTH#Schemat_podłączenia_FTTH_w_różnych_technologiach


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 97
  • 0

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Jasne, zdjęcie rozdzielacza mam - a samo gniazdko to mniej więcej coś takiego jak na zdjęciu, gniazdka są w sumie dwa, drugie jest po prostu czerwone.

 

Jeżeli chodzi o o sąsiadów to pytałem ale niestety prawie każdy u mnie leci jeszcze na UPC 😕

 

IMG_8352.jpegIMG_8445.jpeg


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Tak jak pisałem to koncentryk, UPC nie robiło inaczej (przynajmniej w blokach i domach wielorodzinnych/kamienicach), puszczali nim sygnał tv i net.

PS.

@LinkinBart  nie widać czasem czy te kabelki nie idą w jakiś rurkach bo po ich wycięciu i likwidacji można by te rurki wykorzystać do puszczenia w nich kabelka światłowodowego (jest o wiele cieńszy od koncentryka).


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBart 

Poszukaj sąsiada z internetem takim jaki teraz chcesz mieć. Tutaj co najwyżej wróżymy z fusów.

Ten rozdzielacz który pokazałeś wygląda na instalację TV kablowej, definitywnie jest to "koncentryk" i na 100% nie da się takiego kabla podłączyć do takich gniazdek jakie pokazałeś na dole.

 

Ogólnie można powiedzieć, że kiedy przyjdzie do instalacji to ustalisz wszystko z technikiem tak, żeby było dobrze. Technik na pewno będzie w stanie wyjaśnić wszystkie Twoje wątpliwości. Nasze sugestie tutaj mają zerowe znaczenie dla Twojej instalacji.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12994
  • 53346
  • 620

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

@LinkinBart  na zdjęciu są kable koncentryczne od kablówki. To już wiesz. Kiedyś Orange wykonywało instalacje ostatniej mili czyli do lokalu po takich kablach w specjalnej technologii nakladkowej. Po światłowodzie zakładano specjalne konwertery na takie kable (jeden w piwnicy lub na klatce schodowej, a drugi w mieszkaniu) i instalowaniu max opcje 300Mb/sek.

To niestety było ograniczone przez technologię RF i więcej nie dało rady wyciągnąć z takiej łatanej instalacji.

Obecnie nie instaluje już się tych adapterów, przez co nie masz szans założyć usługi (o ograniczonej prędkości) tym systemem. Utrzymują tych klientów, którzy mają obecnie ten system, ale wiem na 100% że nowych nie robią, a nawet jak ktoś zrezygnuje ze starej usługi i chce założyć od nowa, w przypadku braku możliwości dociągnięcia pełnego FTTH do mieszkania dostaje odmowę...

Tak to niestety działa... Nawet po skrętce są problemy, aby uzyskać dostęp w technologii MoCa (o ile mnie pamięć nie myli się to nazywa).

Podaj adres bloku, może coś wygrzebiemy...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Sposób instalacji światłowodu - chę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

MoCA dotyczy właśnie transmisji po kablu koncentrycznym. W tej chwili technologia pozwala na rozwijanie prędkości powyżej 1gbps ale Orange chyba stosuje to do prędkości 600Mbps, o ile jeszcze w ogóle dla nowych instalacji.

 

Instalacja po skrętce bez problemu osiąga 1gbps/300Mbps. Nie różni się niczym od posiadania lokalnie w mieszkaniu ONT+router. ONT jest po prostu wyniesione do skrzynki, zasilane po POE z lokalu abonenta.

Oczywiście instalacja ONT przy usługach łączonych Love powoduje, że telewizja zabiera pasmo z tego 1Gbps, czego nie doświadczysz przy bezpośrednim połączeniu FB do światełka i z tego, co się orientuję to Orange niechętnie sprzedaje 1gbps, kiedy konieczne jest zastosowanie ONT.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 97
  • 0

Sposób instalacji światłowodu - chcę uniknąć kucia itd. Będzie podłączony kablami, które już są?

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Człowiek uczy się całe życie i dzięki temu też niemało się dowiedziałem.

Słuszna uwaga wielu z Was, kable z rozdzielacza, które tutaj wrzucałem są niepowiązane ze złączami ethernet znajdującymi się w mieszkaniu. Nie zwróciłem uwagi na puszkę UPC znajdująca się obok tych złącz w której krył się jeden z tych dwóch kabli podpięty do kolejnego rozdzielacza, chyba, 2x złącze SAT. 

Zastanawia mnie zatem do czego podpięte są te porty ethernet (jeżeli oczywiście do czegokolwiek są podpięte), może cała magia dzieje się w piwnicy w skrzynkach operatorów do których nie mam dostępu (czy to może oznacza, że do mojego mieszkania lecą kable ethernetowe z piwnicy?). Nie znalazłem nigdzie typowej skrzynki multimedialnej jaką kojarzę z wielkiej płyty, a na żadnej klatce nie ma puszczonych kabli więc zakładam, że właśnie wszystko dzieję się na dole a kable lecą w ścianach (blok to dość "nowe" budownictwo z 2013 roku).

Poszukiwania sąsiadów z takim rozwiązaniem ciężko idą ale może coś się uda.

Tematu nie oznaczam jako rozwiązany, pozostaje mi czekać na techników, wtedy od razu dam znać co i jak - może pomoże to komuś w przyszłości.