Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 81
  • 0

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

Dzień dobry. Mam nastepujące pytanie. Była dzisiaj burza w mojej miejscwości i mimo odłączonych sprzętów od pradu padł mi funbox oraz Tv podłaczony na kablu z modemem. Czy jest możliwe że po tym kablu z gniazdka telefonicznego moglo sie to spalić? Bo jeśli tak to nie ma na to jkichś zabezpieczen po stronie Orange? I druga sprawa czy jest szansa dostania od orange rekompensaty jeżeli to przepiecie jest z tej ich instalcji?

41 ODPOW. 41

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2659
  • 10940
  • 103

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

Cześć @wolny_rodnik 

Tak jest to możliwe że po  kablu z gniazdka telefonicznego mógł Ci się spalić Funbox i TV. Przesyłam Ci linka do strony Orange Pomoc techniczna Ochrona sprzętu przed burzą  https://www.orange.pl/omnibook/ochrona-sprzetu-przed-burza#

3. Jak chronić linię telefoniczną?

  • Główne źródło uszkodzeń modemów to przepięcia od strony linii telefonicznej.
  • Do prawidłowego zabezpieczenia portu DSL niezbędny jest filtr antyprzepięciowy spełniający normę – PN-EN 61643-21. Możesz go kupić w internecie lub w sklepach ze sprzętem elektrycznym.
  • Dla poprawnego działania zabezpieczenia, niezbędne jest podłączenie przewodu uziemiającego (żółto-zielony przewód urządzenia) do uziomu (czyli przewodu chroniącego instalacje elektryczną).

4. Jak chronić dekodery?

  • Odłącz urządzenie od zasilania i wyłącz antenę. Jeśli nie chcesz tego robić za każdym razem, zastosuj ogranicznik przepięć (powinien spełniać wymagania ww. normy PN-EN 61643-21). Możesz go kupić w internecie lub w sklepach ze sprzętem elektrycznym.

Także przesyłam Ci link do filmu ORANGE EKSPERT - Jak skutecznie ochronić swój sprzęt przed burzą? https://www.youtube.com/watch?v=EqyAX7B87oE

Więcej informacji w tym linku Ochrona sprzętu przed burzą  https://www.orange.pl/omnibook/ochrona-sprzetu-przed-burza#

Pozdrawiam 🙂

 

 

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29502
  • 271

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

@wolny_rodnik  niestety nie wykonałeś zaleceń operatora które są dostępne między innymi na tej stronie Ochrona sprzętu przed burzą | Orange Polska , chodzi przede wszystkim o odłączenie sprzętu nie tylko od sieci elektrycznej ale również od sieci telekomunikacyjnej. Podejrzewam że żadnej rekompensaty od Orange za uszkodzony sprzęt nie masz co się spodziewać. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 14039
  • 57752
  • 697

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

@wolny_rodnik Skoro się spaliły, to znaczy, że to jest możliwe.

Co prawda rzadkie, bo kable telefoniczne nie są aż tak narażone na wyładowania atmosferyczne jak energetyczne, ale...Zwróć uwagę na fakt, że i drugie w szeregu urządzenie dostało strzał i padło. 

Jeśli masz usługę realizowaną drogą napowietrzną, po słupach, to jest wskazane separować się od linii jak i od zasilania. Tu metody innej nie ma. kiedyś montowane były odgromniki na linii i uziomy na słupach, ale to pomagało tyle co nic. Możesz wrócić się z pytaniem o odszkodowanie na adres do korespondencji powołując się właśnie na kontrolę tychże zabezpieczeń, ale (jak już napisali koledzy) marne szanse...bo nie odłączyłeś zgodnie z zaleceniami operatora.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 81
  • 0

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

No dobra pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło no i oczywiście nie czytałem tego poradnika no bo i jak, Polak mądry po szkodzie, szkoda jest więc teraz szukam. A to co tam kolega wcześniej pisał ten filtr to coś moze pomoc? A czy listwa antyprzepieciowa jest w stanie zabezpieczy urządzenia podłączone do pradu przy wyładowaniu?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6090
  • 24924
  • 210

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

@wolny_rodnik 

Przy bliskim uderzeniu pioruna nic się nie da zrobić - masz wtedy efekt jak na filmach SF, silny impuls elektromagnetyczny może usmażyć całą elektronikę, nawet jeśli do niczego nie jest podłączona, nieaktywna. Ale na przepięcia w sieciach takie filtry do jakiegoś stopnia są w stanie pomóc. Na pewno bezpieczniej z nimi niż bez nich.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2241
  • 8410
  • 33

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

Orange rozsyłał smsy ostrzegawcze, żeby poodłączać sprzęt. W niedzielę dostałem taki sms.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 14039
  • 57752
  • 697

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

@wolny_rodnik  tak naprawdę nic nie jest w stanie zabezpieczyć przed bezpośrednim wyładowaniem. To co jest u Ciebie to prawdopodobnie tylko "rykoszet", bo jakby bezpośrednio uderzył piorun w instalację techniczną to ze sprzętu poszedłby dym.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2256
  • 12592
  • 58

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu


@wolny_rodniknapisał(-a)

No dobra pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło no i oczywiście nie czytałem tego poradnika no bo i jak, Polak mądry po szkodzie, szkoda jest więc teraz szukam. A to co tam kolega wcześniej pisał ten filtr to coś moze pomoc? A czy listwa antyprzepieciowa jest w stanie zabezpieczy urządzenia podłączone do pradu przy wyładowaniu?


Filtr anty przepięciowy, chroni przed zwarciem w domowej instalacji, nie chroni przed piorunami, jak burza odłączaj kable telefoniczne i antenowe, bo ci sprzęt popali, Orange ci nie zrekompensuje strat, TV trzeba będzie na własny koszt naprawić, jak jest co naprawiać, FunBox ci wymienią za darmo, tylko zgłoszenie zrobić, że nie działa 😉


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2094
  • 10088
  • 83

Spalił się modem i tv mimo że były odłączone od prądu

@wolny_rodnik Modem miałeś podłączony przewodem ethernetowym do TV? Generalnie należy odłączać wszystkie przewody w których mógłby indukować się prąd. Bo same urządzenia powinny wytrzymać taki impuls bez uszczerbku.