Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z Orange czy FiberLink?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Problem z Orange czy FiberLink?


@WojtekDnapisał(-a)

Oczywiście uprzedzę ale myślę, że nie będzie problemu z konkurencją. Zakładali w tym roku koledze i bratu. U brata, też zeszli piętro niżej peszlem. 

Zgadzam się że to FL tutaj spaprał sprawę. Jakbym wiedział wcześniej, że tak to wygląda, to bym oświadczenia o zakończonej instalacji nie podpisał i pewnie jakoś się dogadał z ich technikami żeby to zrobili. 


No oczywiście że nie powinieneś był podpisywać. Gdybyś spytał tu wcześniej to może do tego by nie doszło.

Ale jeśli uważasz, że jakikolwiek operator zajmie się rozprowadzeniem internetu wewnątrz Twojego domku to możesz się zawieźć w swoich oczekiwaniach. Nikt Ci LAN nie zbuduje za darmo. Przeciągnięcie jednego kabelka peszlem sprawy dostępności sieci w całym domu nie załatwi.

 

Nikt Cię oczywiście na siłę nie będze uszczęśliwiał. Nie chcesz szybkiego internetu to nie, Twój wybór.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13040
  • 53537
  • 621

Problem z Orange czy FiberLink?

@j131 Tu sie trochę nie zgodzę, bo Orange przy takim błędzie Operatora zawiadującego siecią przy instalacji ONT może ten eth podciągnąć (w procesie instalacji jest ujęte 25mb kabla eth w cenie- było to omawiane w jakimś poscie) tylko trzeba poprosić monterów i uzasadnić...wydaje mi się to realne


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Problem z Orange czy FiberLink?

@agat13 

Pełna zgoda co do tego, że "błąd" popełnili instalatorzy i że trywialnie łatwo go "naprawić".

Natomiast zwracam tylko uwagę na fakt, że o ile w przypadku instalacji w mieszkaniu w zasadzie po zainstalowaniu modemu mamy internet wszędzie, to w przypadku domku jednak warto zainwestować w nieco bardziej (no powiedzmy sobie szczerze zdecydowanie bardziej) rozbudowany LAN. Ten jeden kabelek jest wtedy trywialnym fragmentem większej całości, niewartym nawet roztrząsania. OP zdaje się (mimo iż deklaruje inaczej) bardziej skupiać na tym kto ma ten kabelek położyć, niż na tym żeby mieć komfortowy dostęp do sieci. To jest oczywiście jego sprawa, i tak jak piszesz, nadal może wszystko zostać rozwiązane "po jego myśli".

Skoro jednak pada pytanie, to odpowiadam co ja bym zrobił w tej sytuacji i dlaczego: zrobiłbym okablowanie eternetowe w całym domu, żeby w pełni korzystać z szerokopasmowego internetu za który płacę, nie oglądając się na dostawcę tegoż.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13040
  • 53537
  • 621

Problem z Orange czy FiberLink?

@j131 Znasz moje stanowisko odnośnie sieci ethernet w domu/mieszkaniu. Podpisuję się obydwoma rękami pod tezą, że to jest najlepsze i jedynie słuszne rozwiązanie problemu komunikacji wewnętrznej za routerem. Żadne wifi nie zastąpi porządnego kabla. Tu jednak sądzę, że monterzy Orange wyjdą naprzeciw oczekiwaniu klienta i po ONT założą ten odcinek eth tylko po to, aby zaliczyć udaną instalację 🙂

Faktycznie ten jeden kabelek od ONT do routera nie załatwia sprawy sieci i dobrej jakości netu w całym domu. Jeśli tak jak u mnie centrum dowodzenia z szafą RACK znajduje sie na strychu, nie widzę powodu instalowania routera gdzie indziej niż w tym miejscu. Z jedna uwagą-mam z szafy rozprowadzoną sieć LAN wszędzie... Tu nasz postodawca powiedział, że obecne ustawienie routera jest ok, ale ja wiem, że przy szybszym łączu oczekiwania są większe i bez dodatkowych chociażby AP się nie obejdzie 🙂


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Problem z Orange czy FiberLink?

Tylko jakby Orange miało dociągnąć telewizję kablem od routera do innego pokoju, to już by bawili się w ciągnięcie kabla, a tutaj przygotowanym peszlem od ONT nie potrafią routera spiąć.

 

Według mnie, FiberLink wykonał instalację prawidłowo, oni mieli tylko doprowadzić światłowód we wskazane miejsce i zakończyć go ONT. Podłączenie routera to już kwestia operatora, od którego będzie sprzęt. Trafiłeś po prostu na kiepskich techników z Orange, leniwych, którym nie chciało się tego robić. Zadzwoń do Orange i umów się na instalację, powiedź że skontaktowałeś się z FL w kwestii podłączenia routera i to jest odpowiedzialność Orange. Zakończenie sieci masz na strychu, router masz niżej i potrzeba go spiąć kablem ETH przez peszel, niech technicy o tym zostaną powiadomieni przed przyjazdem, oni mają kabla dużo w samochodzie, zaciskarkę, kablem zarobią raz dwa... 

Inną sprawą by było, gdyby sprzęt operatora trzeba było bezpośrednio światłowodem spiąć, tak jak to robi Orange na sieci własnej, ale tutaj korzystają z sieci cudzej i mają zakończenie ONT, a router podpinają kablem RJ45.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2519
  • 9032
  • 45

Problem z Orange czy FiberLink?

@WojtekD Sytuacja kuriozalna. Monter z Orange nie kiwnie palcem bo on tylko jest od ustawienia sprzętu na meblach i włączeniu telewizora. Jak zastał taką a nie inną sytuację to mógłby trochę się sprężyć i kabel w peszel włożyć. Korona z głowy mu nie spadnie. To że popełniłeś błąd i nie powiedziałeś żeby gniazdko optyczne było w pokoju to się zdarza. Nie każdy musi się na wszystkim znać. A koleś z tej firmy też powinien sam Ci podpowiedzieć żeby lepiej nie na strychu. Ale co się będzie wysilał. Lepiej przemilczeć.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Problem z Orange czy FiberLink?

Jeśli ma zbieg wszystkich kabli na strychu i tam powiedział żeby montować, to zrobili wszystko ok. Fiberlink tylko wprowadził w błąd, gdy powiedzieli, że wszystko monterzy z Orange podłączą. Jeśli nie byli pewni swego, nie powinni tego mówić. Autor tematu nie zna się i nie chce się tykać na własną rękę, teraz jedni zganiają na drugich, więcej ich przychodzenie na miejsce kosztuje niż te parę metrów kabla.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2519
  • 9032
  • 45

Problem z Orange czy FiberLink?

Takie są uroki jak jest kilku podwykonawców. Najwyraźniej Orange musi doprecyzować z Fiberlink kto i za co odpowiada.