Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie PC


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 28
  • 0

Podłączenie PC

Hej, mam problem z podłączeniem PC do sieci. Mieszkam w bloku. Światłowód dostarczony jest przez dewelopera do skrzynki w mieszkaniu. Dwa gniazda RJ45 znajdują się w salonie, a jedno w sypialni. Technik zamontował w skrzynce z okablowaniem ONT, a w salonie podpiął router. Chciałem podpiąć router do drugiego gniazda w salonie, w skrzynce połączyć dwa wolne gniazda (od salonu i sypialni), a w sypialni gniado połączyć z komputerem. Komputer nie widzi jednak sieci po kablu. Czy takie połączenie ma sens czy może coś pomijam? 

15 ODPOW. 15

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Podłączenie PC

@Rudzikow 

Tak się chyba nie da. Twój LAN zaczyna się dopiero od rutera, i tylko do niego możesz się podłączać. No chyba że chcesz połączyć ruter do obu gniazd w salonie, wtedy OK.

 

PS. Jeśli dobrze zrozumiałem topologię okablowania, to chcesz komputer podłaczyć w sypialni, do której kabel idzie ze skrzynki. Ze skrzynki idą też dwa kable do salonu, na jednym z nich jest ruter. To żeby to zadziałało, to musiałbyś do rutera kabelkiem podłaczyć to drugie gniazdko, w skrzynce zamontować dodatkowy switch, do niego wpiąć kabel idący z salonu oraz kabel idący do sypialni. Wtedy zadziała na pewno.

 

j131_1-1675513289022.png

Mniej więcej tak. (K: sKrzynka, Y: sYpialnia, A: sAlon). pomarańczowy w skrzynce to ONT, pomarańczowy w salonie to ruter. Niebieski w sypialni to komputer, niebieski w skrzynce to ten dodatkowy element który trzeba dołożyć. Jeśli w skrzynce są zamontowane gniazdka, to można spróbować po prostu połączyć je bezpośrednio krótkim kabelkiem, bez dodatkowego urządzenia. To też może zadziałać. Jeśli wszystko w gniazdkach jest podłączone. Ale skoro piszesz że nie działa, to albo coś nie jest połączone, albo jest połączone ale "inaczej". Bezpieczniej byłoby z dodatkowym przełącznikiem. Oczywiście któryś kabel może być uszkodzony, tego też wykluczyć nie można. Do szybkiego sprawdzenia okablowania znowu nieoceniony byłby jakiś switch: połączenie sygnalizowane jest na nich diodami więc z diagnostyką nie byłoby problemu.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Podłączenie PC

@Rudzikow z Twojego opisu wynika, że dobrze podłączysz. Pytanie, czy gniazdka faktycznie są połączone? Może być tak  że gniazdka RJ-45 są, ale nie mają podłączonego kabla w puszczę.

Warto też sprawdzić prócz gniazdek RJ-45, same przewkody łączące gniazdka między sobą oraz routerem i komputerem.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 28
  • 0

Podłączenie PC

Ustaliłem, że internet na pewno wraca do skrzynki, bo laptop po kablu ze skrzynki działa. Kabel normalnie idzie ze skrzynki do sypialni ale już tam nie łączy się z internetem. Spróbuję z tym switchem, ale najpierw chciałbym sprawdzić czy wszystko z kablem od skrzynki do sypialni. Czy jeżeli przepnę ONT do wejścia do sypialni i router przesunę z salonu do sypialni to pozwoli mi na sprawdzenie czy kabel działa? Czy jak technik już tak podłączył to lepiej tego nie ruszać i znaleźć inny sposób na sprawdzenie kabla?


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 32
  • 0

Podłączenie PC

To musi przejść przez Twój router (a dokładnie router operatora). Tam masz wpisane dane logowania z pppoe.

Możesz ew. Przełożyć router inod routera spr czy będzie połączenie chodź też wątpię bo pewnie na klatce masz ont i tam idzie kabel do Twojego mieszkania. Musieliby Ci na klatce przełączyć na inne pomieszczenie


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie PC

@wirszews przeczytałeś dokładnie pierwszy post?

@Rudzikow  pewnie że możesz to zrobić, najważniejsze to wykonać testy fizycznie i sprawdzić wszystkie możliwości (być może coś jest nie tak na linii gniazdo w skrzynce => kabel ethernet => gniazdo w sypialni - coś rozłączone, źle podłączone). Nic nie zepsujesz, sprawdzisz i z powrotem podłączysz jak było pierwotnie wykonane przez technika.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 32
  • 0

Podłączenie PC

No to musi działać jak podłączył router w miejscu docelowym i połączył kable.

Może jakaś żyła na rj45 jest niedociśnieta lub myli kabel rj45 może sąsiada wziął:) albo gdzieś w ścianie jest uszkodzony.

Najlepiej kupić najtańszy tester rj45 i zobaczyć czy dobre kable się łączy i czy wszystkie żyły są ok.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 28
  • 0

Podłączenie PC

Wychodzi na to, że coś musi być nie tak z kablem pomiędzy skrzynką, a sypialnią. Podłączyłem w sypialni router i przepiąłem ONT ale router w ogóle nie chciał połączyć się z internetem.

 

Skrzynkę mam u siebie w domu. Jest w nim 5 gniazd. Dwa idą do serwerowni w piwnicy, a trzy są rozmieszczone w domu. Nie ma mozliwości, żebym źle je połączył. Ale i tak dla pewności przepinałem kabel wszędzie na wszystkie możliwe sposoby. 

 

Spróbuję jeszcze rozkręcić gniazdko i zobaczyć czy wszystko z nim okej.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie PC

@Rudzikow  dobrze byłoby zdemontować gniazda i sprawdź podłączenie przewodów, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na czym to połączenie polega warto wezwać technika (nie wiadomo czy coś nie tak z podłączeniem w gniazdach czy może jest uszkodzenie kabla gdzieś po drodze). Według mnie gdyby wszystko z gniazdami i kablami pomiędzy było ok to takie połączenie zaproponowane przez Ciebie w tytułowym poście powinno zadziałać (byłby to jakby przedłużacz ethernet od modemu do sypialni).


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 28
  • 0

Podłączenie PC

Wrzucam zdjęcia podłączeń w skrzynce i gniazdku. Chyba wszystko okej z nimi?

 

IMG_20230204_144839.jpg

 

IMG_20230204_144500.jpg