Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@slav72 

Zewnętrzny ONT możesz wziąć do FB 2 i FB 6, FB jest najbardziej elastyczny bo ma wewnętrzny ONT i umożliwia podłączenie zewnętrznego, tak jeśli chodzi o ścisłość 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@pawel__b   ja napisałem że zewnętrzny ONT można dobrać i podłączyć do FB 3.0 i 6, obydwa mają wbudowany wewnetrzny ONT,  nic nie pisałem o FB 2. Zestaw zewnętrzny ONT + FB 3.0 ma moja siostra.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@slav72

No być może tak jest jak mówisz że można już FB 3 używać z zewnętrznym ONT 🙂

Tym lepiej choć FB 6 jest dużo mocniejszy i jesli jest możliwość to zdecydowanie lepiej wziąć go

Tak czy siak nad nie rozwiązuje to do końca problemu u kolegi @Karola_h

Źle zaprojektowane okablowanie w domu

Najprostsze rozwiązanie to dociągnięcie jeszcze jednego kabla ethernet do salonu gdzie będzie stał FB i dekoder a na strychu switch ale tak mówiłem nie jest to rozwiazanie idealne 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@Karola_h trudno jest coś doradzić nie widząc przestrzeni. Jak zwykle ma pytania: czy kable eth poprowadzone są w rurkach? Jak daleko jest od salonu do strychu (budynek z użytkowym poddaszem czy parterowy ze strychem? Jak jest powierzchnia piętra do pokrycia wifi? Jakie masz inne urządzenia korzystające z sieci? Jak dużo kabla światłowodowego masz w zapasie na strychu? Planujesz multiroom w jednej z ewentualnych sypialni na piętrze (jeśli jest)?

Siec generalnie zaplanowana jest słabo. Modem (gniazdo FTTH) na strychu planuje się tylko wtedy, gdy ma się rozbudowaną i zaplanowaną sieć eth (lub ewentualnie rurki rezerwowe peszla w ścianach) pod router w tym miejscu. Wiąże się to z jednej strony z pewnymi ograniczeniami, a z drugiej z elastycznością sieci i niestety własnymi urządzeniami sieciowymi (czytaj :Access Pointy)

Obowiązkowym jest układanie dwóch kabli eth do każdego punktu (medialne wyposażyłbym nawet w 3, co wyeliminuje później użycie switcha w tym punkcie)

Wstępnie ja bym założył FB na strychu i dalej pociągnął net skrętką, a w salonie przy dekoderze użyłbym SmartWifiboxa jako dodatkowy AP i miniswitch dla dekodera. W miejscach z brakiem zasięgu wifi postawiłbym ewentualnie jeszcze jeden AP, aby doświetlić konieczne miejsca lepszym zasięgiem sieci domowej. Tyle na początek


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet


@agat13napisał(-a)

Modem (gniazdo FTTH) na strychu planuje się tylko wtedy, gdy ma się rozbudowaną i zaplanowaną sieć eth


Z tego co kolega @Karola_h pisał na początku to tak właśnie mu elektryk zrobił. Od strychu do pokoi ma poprowadzone kable ethernetowe. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@marder Może powinienem dopisać "rozsądnie i profesjonalnie", ale to było w domyśle. Widziałem wiele sieci wykonanych przez Superelektryków i budowlańców...W wielu przypadkach nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać...Można książkę napisać...To co tu zrobił elektryk to namiastka sieci i to bez głowy zrobiona...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Jak dokładnie to jest zrobione to już na miejscu można ocenić. 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 32
  • 0

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Koledzy,

 

Sprawa jest moim zdaniem prosta, ale jestem totalnym laikiem, światłowód jest na strychu, zwijka jest rozprowadzona ze strychu po pokojach, moje pytanie czy można zastosować urządzenie znalezione na Allegro

Smart POE switch

4 porty PoE + 1 port Uplink 1000Mb/s +1 port światłowodowy SFP ?

 

 

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 90
  • 0

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Wg mnie ten switch nic tu nie pomoże - trzeba by mieć wkładkę SFP na GPON autoryzowaną w sieci operatora (raczej bez szans). W najbardziej optymistycznej wersji ten switch będzie pełnić funkcję ONT. A do pozostałych pomieszczeń powinna zostać rozprowadzona sieć LAN (już za Funboxem).


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1460
  • 7457
  • 55

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Jeżeli już inwestować w dodatkowy sprzęt to lepiej wydać pieniądze na dodatkowy/e AP (tak jak niektórzy to sugerowali). Umieścić FB na strychu i nie korzystać z jego WiFi, które jest funkcjonalnie zacofane w stosunku do współczesnych rozwiązań. A jak się trafi piszczący FB to też nie będzie problemem.