Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 616
  • 1237
  • 2

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Muszę przyznać, że to połączenie które narysował wcześniej @gmarek https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Orange-%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d-rozdzielenie-na-kilka-gni... powinno jednak zadziałać ponieważ nie ma już wydzielonego gniazda na Funbox dotyczącego dekodera TV więc dekoder TV jest podłączany do nietagowanych portów Ethernet (tagowany jest do FB) czyli na każdym porcie zadziała dekoder czy Internet,

Innymi słowy wygląda na to, że można udostępnić na tym samym porcie FB Internet i dekoder TV czyli można również podłączyć switcha 🙂 

jedyne ograniczenie to nadal problem z podmianą FB na swój router, da się ale wymaga pewnej wiedzy i odpowiedniego sprzętu 

oczywiście to dalej nic nie zmienia dla @Karola_h 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24540
  • 209

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet


@pawel__bnapisał(-a)

Muszę przyznać, że to połączenie które narysował ... powinno jednak zadziałać ponieważ nie ma już wydzielonego gniazda na Funbox dotyczącego dekodera TV

 

Zaraz, twierdzisz że kiedyś było inaczej? Ten schemat powstał cztery lata temu.

 

więc dekoder TV jest podłączany do nietagowanych portów Ethernet (tagowany jest do FB) czyli na każdym porcie zadziała dekoder czy Internet,

 

Tak, na każdym porcie FB "działa" wszystko. Czyli co, nie zawsze tak było? FB od strony LAN nie stosuje żadnego tagowania ruchu. Czy kiedyś stosował?

 

Innymi słowy wygląda na to, że można udostępnić na tym samym porcie FB Internet i dekoder TV czyli można również podłączyć switcha 🙂 

 

Ano "można udostępnić". To znaczy samemu nic nie można udostępnić, FB sam decyduje co udostępni i gdzie, ale podłączyć można wszystko, także switch. Mnóstwo na ten temat postów na NO już widziałem. Sam mam cały LAN na jednym porcie FB i wszystkie trzy usługi działają wyśmienicie. Nic w tym nie widzę niezwykłego.

Jednak są też pułapki: nie każdy switch w tym układzie zadziała, co najmniej kilka tematów o tym na NO było. Switch musi przynajmniej wspierać IGMP snooping, żeby działała IP TV, a jeśli więcej niż jeden dekoder ma być do tego podłączony to lepiej żeby to był któryś nie-z-tych-najtańszych.

 

jedyne ograniczenie to nadal problem z podmianą FB na swój router, da się ale wymaga pewnej wiedzy i odpowiedniego sprzętu 

 

To jest po prostu zupełnie inny temat. Zastąpienie FB własnym ruterem to nie to samo co manewry topologią połączeń do i z FB. Co do wymagań to zapewne nie są jakieś niezwykłe, problem w tym że są tajne i stąd nie do końca wiadomo jaki właściwie sprzęt trzebaby kupić. Niestety FB stosuje w komunikacji z WAN niestandartową obsługę tagowania, w szczególności pakiety z wszystkich VLANów mogą pojawić się na każdym jego porcie LAN (jak to już powyżej skonstatowałeś), a to nie jest wspierane przez każdy ruter. Bardzo szczegółowo przeglądałem NO pod tym kątem i nie ma ani jednego postu w którym autor pochwaliłby się udaną konfiguracją z alternatywnym ruterem i działaniem wszystkich usług. Jedynie znany wątek na trzepaku świadczy o tym, że to w ogóle jest możliwe. Teoretycznie.

 

oczywiście to dalej nic nie zmienia dla @Karola_h 


Zmienia o tyle, że doradzanie jej pójścia w walkę o ONT i zakup własnego rutera, to tak naprawdę byłoby wpuszczanie @Karola_h w kanał na który raczej nie zasłużyła.

 

Natomiast wygląda na to że @Karola_h nie ma nic przeciwko zapłaceniu 129PLN za asystę techniczną polegającą na wpięciu jednego patchkorda światłowodowego i kilku wtyczek eternetowych do portów FB, bo to raczej wystarczy żeby jako-tako wszystko działało (np. w topologii którą kilka osób, łącznie z mną proponowało w tym wątku). Więc najwyraźniej nasze rady nie są jej aż tak potrzebne.

 

Jedna generalna uwaga do @Karola_h : nie kombinuj z własnym konwerterem do światłowodu, TO NIE MA PRAWA DZIAŁAĆ. Musisz mieć konwerter światłowodowy od operatora, czy to ten wbudowany w FB (modele FB3 i FB6) czy to zewnętrzny ONT, ale tak czy owak musi to być sprzęt dzierżawiony (bezpłatnie!) od operatora.

 

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Cytat: "....Jedna generalna uwaga do @Karola_h : nie kombinuj z własnym konwerterem do światłowodu, TO NIE MA PRAWA DZIAŁAĆ. Musisz mieć konwerter światłowodowy od operatora, czy to ten wbudowany w FB (modele FB3 i FB6) czy to zewnętrzny ONT, ale tak czy owak musi to być sprzęt dzierżawiony (bezpłatnie!) od operatora. [Koniec cytatu]

 

A ja dalej twierdzę, że próbujecie rozwiązywać problem bez znajomości tematu... 

Czy @Karola_h  potwierdził/a, że ten podany schemat [rysunek] jest prawidłowy?

A może ma jeszcze ułożony gdzieś kabel z włóknami optycznymi? jakimi? 

Może stosowanie konwertera FO i wkładek SFP ma sens, bo są do tego warunki techniczne?

 

Trzymam się dalej swojego stanowiska - bez rysunku nie podejmuję dalszej dyskusji, bo zaczynacie dyskutować o czymś, co być może ma sens, ale nie da się tego zrobić albo o czymś co nie ma sensu bo i tak nie da się tego zrobić. Do dalszego rozpatrywania tego zagadnienia musimy wiedzieć jakie kable są ułożone i w jakich relacjach. Najlepiej rysunek i opis celu jaki ma zostać osiągnięty. Precyzyjnie. 😉


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29500
  • 271

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@Anonim  tu chyba raczej nie ma czego rozwiązywać, wszak rozwiązanie już oznaczone, tylko czy aby na pewno problem rozwiązany?... 🤔

Anonim

Nie dotyczy

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@slav72  - no...myślałem, że właśnie to się da "wyczytać" z mojej poprzedniej wypowiedzi... 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24540
  • 209

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@Anonim 

Masz 100% racji. Ale to samo dotyczy większości tematów na NO. OP podaje tyle informacji ile mu się wydaje i oczekuje czegś czego tylko domyślać się można.

Rady robią się coraz dłuższe bo obwarowane licznymi warunkami, pojawiają się wątki poboczne i robi się totalny bałagan z którego OP nic nie skorzysta.

Ale cóż, skoro OP nie chce/nie potrafi opisać wyczerpująco sytuacji i sformułować konkretnego pytania, to jego strata. Tu jeszcze nie jest najgorzej, bo OP nie zaznaczył swojego podziękowania za rady jako rozwiązania.

 

PS. Masz rację, przecież nawet nie wiemy jak ten światłowód na strychu jest (?) połączony ze światem.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 32
  • 0

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

Dzień dobry, oznaczyłem rozwiązanie problemu ponieważ postanowiłem wezwać fachowca według rady, pisze z telefonu więc nie narysuje rysunku, ale wygląda to tak:

Światłowód ( w puszce od Orange) => 6x kabel ( zwijka, jedna do każdego pokoju) => FB w jednym z pokoi, w pozostałych pokojach ( gniazdkach) na być internet

Pozdrawiam

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 616
  • 1237
  • 2

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@j131 

Kiedyś pamiętam że był wydzielony port na FB, żółty?

A switch oczywiście powinien obsługiwać igmp snooping ale nie musi , igmp snooping nie służy do tego żeby TV działało, służy do ograniczenia ruchu multicast związanego np. z TV, pozwala po prostu ograniczyć rozsyłanie multicastów tylko na porty przełącznika które zgłosiły join  do grupy multicastowej 

jeśli przełącznik będzie bez obsługi igmp snooping to multicast bedzie rozsyłany na pozostałe porty przełącznika, to wiem jak dziala bo konfigurowalem siec w firmie do transmisji IPTV 😉

z tego co napisał/a @Karola_h chyba najlepszym rozwiązaniem jest zostawić FB na strychu a dekoder podłączyć na skrętce do salonu i kupić jakieś AP po ethernecie, wyjdzie pewnie taniej niż mesh choć mesh od TPLinka nie jest drogi


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24540
  • 209

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@pawel__b 

Ja się domyślam że Ty wiesz jak to działa, do głowy by mi nie przyszło sugerować coś przeciwnego 😀.

Porty eternetowe w FB3 są wszystkie tego samego koloru co reszta obudowy, przynajmniej w tym egzemplarzu na który patrzę.

A co do meritum to się zgadzamy - proponowałem identyczne rozwiązanie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13935
  • 57357
  • 691

Orange Światłowód - rozdzielenie na kilka gniazdek Ethernet

@j131  kiedyś w LB1 i2 porty dla dekoderów oznaczone były na żółto. Później w modelach to nie miało znaczenia. W sofcie można było dodać konfigurację drugiego portu dla tv opcjonalnie dla multiroomu. Obecnie przy Switchu trzeba tylko pamiętać, że port1 może być użyty jako WAN dla zewnętrznego ONT i wtedy zostaną tylko 3 na LAN. Zauważyłem jednak,  że ludziska odchodzą całkowicie od kabla ( nie wiem czy z niewiedzy, czy głupich podpowiedzi, że wszystko będzie działać bezprzewodowo) i później się dziwią, że w domu 200m2 w silowni w piwnicy nie ma zasiegu