Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13746
  • 56541
  • 668

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

@prometheus  bez problemu podłączysz zarówno sam FB jak i razem z ONT. Oba urządzenia są przypisane do usługi 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1925
  • 9407
  • 76

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

@prometheus Adresy IPv6 dostaniesz z puli publicznej, natomiast dostęp z zewnątrz (po IPv6) do konkretnego hosta jest konfigurowalny na firewallu FB.

PS Nie wiem na ile delegacja prefiksu jest stała i czy potrafi się zmienić jak adres IPv4.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5829
  • 23730
  • 199

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge


@prometheusnapisał(-a)

...

Czy będę musiał zrobić coś specjalnego, aby to zadziałało? Czy będę musiał gdzieś umieścić numer seryjny lub adres MAC urządzenia na białej liście?

Ponieważ co miesiąc będę płacił czynsz za FunBox, wolałbym mieć go jako zapasowy router WiFi na wypadek nagłej awarii mojego własnego routera WiFi.


Nic specjalnego robić nie trzeba. Wystarczy go podpiąć kabelkiem eternetowym do ONT i włączyć. Powinien zadziałać automagicznie. Nawet hasła nie trzeba wpisywać (sam sobie sciąga). Ewentualnie jedynie gdyby się pogubił, to sposób dostępu do światłowodu trzeba będzie określić w konfiguracji (że nie bezpośredni). Żadnych list białych ani czarnych, żadnych MAC adresów nie trzeba znać ani zapisywać. Ewentualne dane są zresztą naklejone fizycznie na FB (w razie gdyby ktoś coś gdzieś...).

BTW: WiFi to akurat nie jest najmocniejszym punktem FB więc jeśli to z WiFi byłby problem to lepiej mieć własny WiFi AP, niezależny od rutera. No chyba że to małe mieszkanie, wtedy może nie ma co się spinać.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 572
  • 2416
  • 5

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

Niektóre funkcje o których piszesz są udostępniane po kontakcie z działem technicznym T-mobile (lub po wymianie modemu na własny. 

Nie ulega jednak wątpliwości że funbox oferuje znacznie więcej możliwości konfiguracyjnych niż inne modemy operatorskie konkurencji  o których nie będę się już rozpisywał bo koledzy z forum zrobili to przede mną, brakuje tylko trybu bridge ale to też nie każdemu 😄

Tak jak napisał @j131  co do zasady konfiguruje się sam, światłowód od orange mam już kilka lat i tylko raz mi się zdażyło że po jakiejś aktualizacji funbox 6 "sam" zmienił dostęp do internetu przez ONT na dostęp bezpośredni ale wtedy wystarczy wejść w panel konfiguracyjny modemu i zmienić jedną opcje

Jeśli chodzi o zasięg wifi. to również słyszałem że w FB 6 jest on znacznie lepszy niż ten w modemie dostarczanym przez T dlatego sugerowałbym przetestowanie samego FB 6 a dopiero potem dokupowanie i ewentualne wzmacnianie sygnału wifi. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 16
  • 0

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

W przypadku łączenia się przez ONT i własny sprzęt, można spiąć dwie sesje PPPoE, jedna z sufiksem /ipv6 i będzie zarówno publiczny adres IPv4 jak i publiczny zakres IPv6 (/56).

 

Zarówno adres IPv4 jak i zakres IPv6 są dynamiczne, tj. zmieniają się raz na jakiś czas.

 

Adresy IPv6 są dostępne publicznie, aczkolwiek wiele sprzętów (w tym OpenWRT) domyślnie blokuje pakiety przychodzące na firewallu.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5829
  • 23730
  • 199

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

@esfga 

Piszesz z doświadczenia czy tylko na podstawie internetów?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 16
  • 0

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

Z doświadczenia


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5829
  • 23730
  • 199

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge


@esfganapisał(-a)

Z doświadczenia


I co, faktycznie trzyma obie sesje stabilnie? Bo na innych forach widziałem mieszane doniesienia: ktoś pisał że kiedyś się dało, ale potem że operator zaczął blokować. Nie mam niestety ONT więc nie sprawdzę, ale ciekaw jestem doniesień z pierwszej ręki.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 16
  • 0

ONT / Publiczny adres IP / IPv6 / tryb Bridge

@j131 

 

Tak, też znalazłem info o tym, że można dwie sesje PPPoE zestawić gdzieś na forum, czym się zainspirowałem. Autor posta nadmienił, że podobno zablokowano mu taką możliwość, ale wydaje mi się, że bardziej chodziło o to, że coś innego w ustawieniach przestawił i dlatego przestało mu to działać.

 

Potem widziałem kilka postów o ustawieniach routerów MikroTik, też opartych o zestawienie dwóch sesji.

 

Ja natomiast mam takie ustawienie już około rok i nie widzę problemów, oprócz tego, że czasem rozłącza na chwilę w godzinach nocnych, ale nie wydaje mi się, że problemem są dwie sesje, tylko raczej jest to rozłączenie w celu zmiany adresu IP, bądź prace techniczne. Poza tymi rozłączeniami, szczególnie w godzinach dziennych, połączenie jest stabilne.

 

Sprawdziłem także, czy zestawienie dwóch sesji mogłoby wpłynąć na to, że obie sesje mają osobne przepustowości, czyli np. czy mógłbym wyciągnąć większy upload korzystając z obu - i nie mogłem.

 

Z innych możliwości uzyskania połączenia po IPv4 i IPv6 - jedną z opcji jest skorzystanie z tunelu IPv6 po IPv4 od HE.net - ale tutaj ścieżki w Orange nie zaskakują i do POP-u w Warszawie tradycyjnie idą przez Frankfurt.

 

Inną opcją jest to, co robi Orange na swoich routerach, czyli tunelowanie IPv4 po IPv6 ich tunelem. Tutaj niestety nie udało mi się tego na OpenWRT ustawić, ale także nie znalazłem zadowalającej dokumentacji. To rozwiązanie ma dwa problemy: CGNAT oraz to, że ich tunele znajdują się tylko w większych miastach, potencjalnie wydłużając ścieżki.