Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Kpina?!


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Kpina?!

@Piotrekk85  Naprawdę nie chciałem się wtrącać ale piszesz takie głupoty że głowa mała.

 

To zwykle tylko półprawdy powtarzane przez zawiedzionych nastolatków w sieci oczekujących za kilkadziesiąt złotych cudów, jeśli chodzi o internet. 

 

Wg Ciebie oczekiwanie cudów to oczekiwanie PRZYZWOITEGO pingu (nie mówię tutaj o 5 ms do każdego miejsca w kraju i na świecie) do krajowych i europejskich serwerów? Na światłowodzie do polskich serwerów nie powinno być więcej niż 20 ms. Ba, przy dobrze zrealizowanym połączeniu i dobrym serwerze powinno być mniej niż 10. Na Orange jest 50 ms do serwera oddalonego nawet 1km od gracza. Ty mówisz że ludzie oczekują cudów?

 

Dla Ciebie każdy kto gra w gry i oczekuje wysokiej jakości jest 'zawiedzionym nastolatkiem'.

 

Po takim początku nie mam nawet ochoty dalej czytać Twojego posta.

Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

Zgodze sie posrednio tylko z jednym fragmentem Twojej wypowiedzi.

Jest sporo ludzi, a wrecz coraz wiecej ktorzy korzystaja bardzo intensywnie z internetu i operator musi ponosic koszta transferu. Bo jakby nie patrzec - tranzyt miedzynarodowy kosztuje.

 

Ale odpowiedz sobie teraz na pytanie - czy taniej jest wykupic np. 500 Gbps do plix, w ktorym jest doslownie wszystko - netflix, riot, valve, google, microsoft, akamai, he, inni dostawcy polscy i nie tylko, amazon oraz cala masa contentu - czy wykupic 500 Gbps w telii np?

 

Logicznym jest, ze jesli operator chce ciac koszta - to powinien korzystac z tanszych ixow... A tutaj powiem dziwnie, ze orange samo zaprzecza wlasnemu zaprzeczaniu sobie....

 

Dane o klientach Orange mam od samego Orange - wystarczy poszukac i policzyc przynajmniej +/-...

 

Co do reszty to wybielanie orange pelna para....


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Kpina?!

@Anonim  Z tego co słyszałem Orange ma jakieś zyski z tego że trasy idą przez ich Opentransit we Frankfurcie, dlatego nie korzystają z IX-ów. Ile w tym prawdy - nie mam pojęcia.

Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

To niech zrobia cos, ze jesli juz musi isc opentransit to niech pingi beda w miare rozsadne... Inaczej do nich nie wroce.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 146
  • 184
  • 0

Kpina?!

@Anonim  Nie da się tak zrobić, bo Opentransit jeśli chodzi o ping to ma niski priorytet, i samo dotarcie pakietów z PL do Frankfurtu to 17-25 ms, a potem jeszcze droga powrotna... jedyna opcja to taka że pakiety muszą zostać w Polsce. Inaczej nie ma bata byś miał dobry ping.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Kpina?!

@Banan9292: Sporo gier sieciowych jest płatnych. Niestety po zapłaceniu za grę nikt nie wymaga by producent czy usługodawca takiej gry umieścił serwery z dobrymi punktami styku z każdym operatorem.

Dam przykład netflixa. Celowo połowa treści w Polsce jest ukryta wcale nie przez warunki licencyjne. A jak skorzysta się z VPN - w zależności od regionu treści jest mniej lub więcej niż w Polsce.

@Anonim: Orange się na taki krok zdecyduje. W jednej ze statystyk dotyczących zdalnej pracy widziałem, że średnio około 300 tysięcy klientów aktywnie korzysta z usług Orange każdego dnia. 500Gbps nie wiele zmieni jak się podzieli przez liczbę klientów. Poza z netflixem ma już inne trasy szybsze. Orange też rozwija content popy przy współpracy z różnymi dostawcami - ale też nie wszyscy chcą.

Ja na różnych forach udzielam się od około 2005 roku. Niestety Orange od czasu zdjęcia limitów na neostradzie nie ma dobrych pingów i mieć nie będzie. Obecnie usługi są i tak drogie, presja na wzrost wynagrodzeń i wydatki inwestycyjne jest duża i nikt przy zdrowych zmysłach w Orange nie zdecyduje się na zmianę. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu na starym forum pomocy technicznej Orange wszyscy narzekali na Telię - teraz sporo idzie przez opentransit. Niebawem (kwestia roku, dwóch) trasy się zmienią - będzie poprawa na kilka miesięcy. Też póki co ani w Polsce ani na poziomie UE nie ma planów by jakoś unormowanie prawnie wahania pingów czy jakieś parametry z tym związane.

Szanuję jeszcze prawo do krytyki Orange, ale przemyślenia o funkcjonowaniu sieci telekomunikacyjnych są nieco nietrafione. Jeden z forumowiczów pokusił się stwierdzeniem, że jeśli trasa nie idzie tylko przez Polskę to nie powinna iść wcale. Naprawdę takie rozwiązania są obecnie w krajach rozwijających się - kończy się tym, że niektóry serwisy są często niedostępne. Chyba nie chcemy tego w Polsce.
Kilka miesięcy temu Orange też puściło reklamy z oferowaniem maksymalnym pingu 2 ms. To pokazuje jak wiedza w tym zakresie nawet z poziomu osób przygotowujących materiały marketingowe Orange jest ograniczona. Pojawiały się też sformułowania, że ping w Orange na poziomie 50 ms to jak 140 ms u konkurencji. Do zadowolenia klientów wiele czynników musi mieć wpływ. Kolejne argumenty geograficzne też są nie trafione. Warto przypomnieć sobie z fizyki prędkość światła w ośrodku materialnym - gdybyś był sam w sieci sygnał mógłby spokojnie okrążyć ziemię bardzo szybko. Problemem jest to, że w sieci telekomunikacyjnej nie jesteś sam. I to jest główny problem. A nie to czy coś jest w Warszawie, Krakowie, Frankfurcie czy na Sri Lance.
Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

A nie moze byc ten opentransit jak Telia w Warszawie?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Kpina?!

@Anonim: na forum mamy taki dział jak Pomysły. Każdy klient może zgłosić dowolny pomysł. I nawet taki jest https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/W%C4%99ze%C5%82-opentransit-Warszawa/idi-p/141210
Przez niespełna rok zagłosowało na niego 13 osób. W realiach biznesowych bez presji społecznej nie oczekiwałbym jakiś reakcji.
Anonim

Nie dotyczy

Kpina?!

Czemu uwazasz, ze 500 Gbps by nie wystarczylo w plix? Nawet niech Orange ma w szczycie 1 Tbps ruchu calosciowo, to 500 Gbps do Plixa niech obsluzy gry i tylko gry. Wierz mi, ze jeszcze z 200-250 Gbps bedzie lezalo odlogiem. I ta reszta bedzie mogla isc na cos innego.

W samym tpix szczytowy ruch to okolo 750 Gbps - liczac wszystkich uczestnikow - to takie 500 Gbps dla samego Orange w plix to jest az nadto.... A ile Orange by za to placilo miesiecznie - 200-250 tysiecy PLN?
To chyba korzystniej wyjdzie niz placenie Telii....


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Kpina?!

@-brtk- 
mam nadzieję, że kiedyś podejście do Polaków i Polski zmieni się na świecie

 

Przepraszam za offtopic, ale śmiem twierdzić, że to zależy w największym stopniu od tego, kiedy sami zaczniemy siebie szanować: siebie samych i siebie nawzajem. Inni po prostu dają nam to, co zgadzamy się wziąć.

Przykład wyczytany dzisiaj: "od zawsze" prepaid działał tak, że niewykorzystane środki przepadały. Tymczasem właśnie UOKIK zobowiązał T-Mobile do zwracania takich środków (Polkomtel został zobowiązany w styczniu br., postępowania wobec P4 i Orange są w toku). Bulgotanie jest efektowne i chwytliwe, ale skuteczniejsze są konkretne działania.