Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

To jest dom moich rodziców. Był budowany 30 lat temu. Nie ma w nim żadnej infastruktury. Wtedy jeszcze neta nie było. Jak będę budował swoją chatę to napewno o takiej sieci pomyśle. Ale powiedz mi po co Ci w jednym pomieszczeniu 2-3 kable eth? A w peszel co byś wsadzał? Patchcord ?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18434
  • 52706
  • 710

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Często spotykałem się z sytuacjami, że potrzebny jest w danym pomieszczeniu kabel RJ-45 czy telewizyjny. W przypadku dobrze rozplanowane go pomieszczenia, wystarczy po jednej sztuce, ale nigdy tak nie jest, że na początku budowy będzie wiadomo, w którym pomieszczeniu co będzie się znajdowało. Więc dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie przrewodów tak, aby z pomoeszczeń schodziły do jednego punktu przynajmniej po dwa przewody, internetowe i telewizyjne. Jak jest więcej, to też nie przeszkadza. Łatwiej pomieszczenie zagospodarować ( oczywiście zakłafajac, że w pomieszczeniu nie są w jednym miejscu np.3 komplety). Sprawa ilości przewodów to też koszt, więc trzeba podejść do tematu optymalnie. Tylko nie kombinować wszystko w szereg, bo z takim rozwiązaniem się też spotkałem.

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11 Akurat jestem świeżo po szkoleniu i mogę Cię uspokoić. Technologia oparta na standardzie RJ45 przewidziana jest obecnie do obsłużenia prędkości rzędu 10GB. Możesz spać spokojnie. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53371
  • 620

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11 Na strychu mam szafę RACK i centrum dowodzenia siecią. Dwa kable przydają się kiedy masz w domu centralkę telefoniczną, Access Pointy i IPTV. Ja tak mam. Na dokładkę mam jeszcze 2 usługi (neostradę i FTTH), więc czasem DHCP idzie równolegle... Rurki są tak pomyślane i wykonane, że spokojnie wtyczka SC/APC przejdzie...grunt, żeby wyjście z rurki było w tylnej części puszki...mają piloty i łagodnie ułożone zakręty w ścianach i podłodze, Dopilnowałem tego przy wylewkach i tynkowaniu.

Z garażu do studzienki przy ogrodzeniu mam  3 rury HDPE.

Nie pomyślałem tylko o kamerach 🙂 ale i to jakoś działa...

Warto zadbać o szczegóły


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Spoko ale po co Ci neostrada i światłowód? Z tego co wiem to neostrada istniała 100 lat temu a nie teraz. Wyjaśnij mi jak masz zbudowaną sieć światłowodową? W oparciu o patchcordy na wtyczkach SC/APC? Jak to się profesjonalnie rozwiazuje w ścianach? Są gniazda światłowodowe czy wtyczki wystajace prosto z gniazdek(znalezlem takie gniazdo- kablowe) Jesli są gniazda światłowodowe jak się je łączy w scianie? Zarówno od wewnatrz do gniazda wchodzi w tyczka i z drugiej strony od zewnatrz druga wtyczka? Mi się wydawało że sieć domowa jest zazwyczaj na kablach ethernetowych obecnie 5e?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11 Daj sobie spokój ze światłowodami. Żeby to wykorzystać musiałbyś mieć router z wyjściami światłowodowymi a do tego każde urządzenie końcowe także wyposażone w odpowiednie gniazda. Standardów jest kilka i tak naprawdę nie wiesz czy potrzebujesz złącza SC, FC, ST, LC itd. W związku z tym układanie patchcordów z konkretną wtyczką nie ma sensu jeśli nie wiesz jakie gniazda będzie miał twój sprzęt który kupisz teraz, czy za 5 lat. Natomiast układanie światłowodu bez wtyczek oznacza że musisz później dospawać je a do tego potrzebujesz spawarki i wiedzy. Obecnie w domowych warunkach dla Kowalskiego jedyne słuszne rozwiązanie to skrętka kat. 5 lub wyżej.  


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53371
  • 620

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11 W domu mam starą usługę Neo do 10Mb/sek z lenistwa (nie chce jej zdejmować, bo oglądam TV i mam kontakt z usługami-co na tym forum czasem pomaga 🙂 )

Dla wygody jednak założyłem FTTH od lokalnego dostawcy i mam 300Mb/sek na routerze TPlink. Działa i śmiga 🙂

Podłączę się do opinii poprednika-nie martw się na zapas światłowodami w sieci wewnętrznej. To przerost formy nad treścią...LAN wystarczy, byle zrobiony z głową i wedle przykazań...

Do FTTH oczywiście jest osprzęt, ale drogi i wierz mi...nie odczujesz wielkiej różnicy pomiędzy takimi sieciami, a narobisz się i wykosztujesz...LAN można zrobić na upartego samemu. Sieci "światełkowej", nie..


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Ale ja nie mówię, że chce zrobić wewnętrzną sięć światłowodową. Ja tylko chciałem mieć na górze doprowadzony światlowód żeby teraz i w przyszłości zrobić tam lub w pobliżu swoje centrum dowodzenia(łączności). Dalej myślę jak to rozwiazać bo tak jak powiedziałem zrobiono mi gniazdo światła na dole. Była mowa o spawaniu i przedłuzaniu patchcordzie etc. Teraz widzę im dalej w las ile jeszcze nie wiem żeby taką sieć w domu zrobić. ( z access pointami i kablami ethernetowymi w całym prawie domu). To tak naprawdę nowa inwestycja w całą sieć domową. Obecnie chce tylko tak przygotować  początek tej sieci, żeby w pszyszłości można było ją rozbudować albo przynajmniej żeby to co zrobie teraz potem nie przeszkadzało a pomogło. Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za odpowiedzi.

Ps. Agat13 sam wspomniałeś że masz infrastrukturę przygotowaną pod sieć światlowodową więc się tym zaciekawilem. Pozdro 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53371
  • 620

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11 Cały czas krążymy wokół Twojej sieci domowej.. Wydaje mi się, że prawie wyczerpaliśmy temat. Masz kilka pomysłów na..  Teraz kwestia kosztów i podjęcia działań. Najprościej i najbezpieczniej (można samemu) jest zawsze podciągnąć LAN. To zrobi każdy, kto ma pojęcie o instalacjach technicznych. Rurka, kabel, gniazda lub gniezdniki i do przodu. Kwestia odpowiedniej jakości i kategorii kabla, oraz osprzętu. 

Prędkości takie same, a kłopotu mniej. 

Co do sieci, to już inwestycja i porządna instalacja. Zarówno w sieć jak i urządzenia końcowe. To jednak przyszłość i tym się nie przejmuj. Zawsze podczas remontu można przewidzieć taki zakres prac.

Ja już na etapie budowy przewidywałem i wykonałem sieć wraz z zapasem orurowania. Mam więc przewagę 🙂

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Ja mam usługę doprowadzoną do kotłowni i tutaj szafkę z ONT, routerem i paru innymi małymi hostami. Na salony mam przedłużenie patchcordem optycznym 40 metrowym, z użyciem pary mediakonwerterów. Oczywiście, drożej niż zwykłą skrętką, ale estetyczniej, no i ten patchord już miałem przyklejony i poprzetykany po winklach. Chyba poprowadzę drugi, na drugie salony, ale tym razem taki "niewidzialny" 0,9 mm (nie ma 40 metrowych 😒 - trzeba sztukować).

Taka sugestia.