Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54690
  • 645

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11  to nie tak do końca. Są kable FTP i jeszcze żelowane, więc nawet 5e  za te kilka-kilkanascie lat będzie spełniać wymogi 1Gb/sek. Swoją drogą  jeśli nie chcesz, lub nie możesz inwestować w FTTH, to i tak zostaje miedź...po co myśleć kategoriami pogoni za predkością...po co w domu 2,5Gb/sek I w czym będzie lepsze od 1Gb/sek przy usłudze powszechnej od Orange???

Bądźmy realistami...są usługi na rynku  Gdzie ktoś przyjdzie, przeciągnie, pospawa, da gwarancję  i wszystko  przewidzi..jeśli nie, patchcord, jeśli nie to eth dobrej jakości...Zawsze jest wyjscie 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Wiem że jest wyjście ale gadałem już  z kimś  i z tym spawaniem to nie taka prosta sprawa bo spawy muszą być w skrzynce no i cena też jest istotna. A znaleźć kogoś kto zrobi coś od A do Z graniczy z cudem. Tu technik też miał zrobic i widzisz jak zrobił. Znalazłem gniazdka które maskują kable także może zdecyduje się na patchcord bo i tak do gniazdka musi być wpięty patchcord. Jeszcze pomyślę. A z tymi prędkościami to 6 lat temu mialem 100Mb/s w innej lokalizacji. Teraz mam tam 600Mb/s. Jak sam widzisz szybkość wzrosła 6 krotnie. Dlaczego teraz miał by tak szybko się nie rosnąć? Wszystkie urządzenia teraz nawet roboty kuchenne korzystają z internetu. To nie chodzi tylko o prędkość samą w sobie ale o to że do łącza jest podpietych wiele urządzeń. My korzystamy z 3 laptopów 3 telefonow i 2 telewizorów. 8 urządzeń a bedzie więcej. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54690
  • 645

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11  szczerze, zastanów się bardziej nad siecią  wewnętrzną, niż nad netem..bo tym się warto przejmować.. nigdy 1Gb/sek  nie wysycisz normalną komunikacją nawet 10 urządzeń 

Nad access pointami czy kablami do bezstratmego przesyłu  netu w domu...

To wąskie gardło 

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Napisz coś wiecej o tej sieci wewnetrznej bo nie bardzo rozumiem. Jakie kable do bezstartnego przesyłu danych. Przecież to zazwyczaj są kable ethernetowe Rj45.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54690
  • 645

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11  skoro powiedziałeś, że liczysz się z podwojeniem, potrojeniem przepustowości netu, to konsekwencja jest dobra sieć eth, z odpowiednimi gniazdami, przełącznikami, patchcordami, i access  pointami...bo po co innego zwiększać net, skoro sieć wewnętrzna  i AP udźwigną  tylko Gbeth?

Dlatego całą infrastruktura to kompromis kosztów i potrzeb...mając sprzęt wifi kat5 nie instalujesz netu na 10Gb/sek bo  po co??

Rozsądek przede wszystkim..

Jaka masz obecnie sieć w domu?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5588
  • 22680
  • 188

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu


@jerzyk11napisał(-a)

...

My korzystamy z 3 laptopów 3 telefonow i 2 telewizorów. 8 urządzeń a bedzie więcej. 


A ja mam więcej! 😀.

I zupełnie spokojnie wystarcza mi 300/50 Mbps. W sieci LAN mam oczywiście okablowanie eternetowe do każdego pomieszczenia, wszystkie połączenia w LAN zapinają się na 1Gbps. WiFi używane jest u mnie jedynie marginalnie, więc jeden centralny AP załatwia póki co sprawę. Jak mnie najdzie ochota to nabędę drogą kupna jakiś lepszy mesh i podepnę go do szkieletu eternetowego. Ale na razie nie widzę ani potrzeby ani sensu. Może kiedyś.

Skorośmy już się tak rozgadali, to nie tyle liczba urządzeń decyduje o zapotrzebowaniu, ile to co robią. To co mam wystarcza na jednoczesne: oglądanie TV w 4K (nawet na dwóch TV), co najmniej trzy różne telekonferencje (zoom itp.) z uczestnikami na wszystkich kontynentach i normalne przeglądanie internetu.

Stosowanie światłowodu w sieci wewnętrznej jest IMHO niewygodne, drogie i kompletnie niepraktyczne. Instalatorzy na szczęście gniazdko zamontowali mi dokładnie tam gdzie chciałem. Gdyby tego nie zrobili nie podpisałbym im papierów - podpisałem je dopiero po poprawkach na które musieli przyjechać drugi raz (bo nie mieli jakiegoś drobiazgu). Także zostawili mi spory kawałek światłowodu, odciętego z zapasu przygotowanego na moje łącze. Jednak widząc jak przebiega proces spawania światłowodu nawet do głowy mi nie przyszło żeby te parę dodatkowych metrów jakoś zagospodarować. Jeśli chcesz zainwestować w gotowy przedłużacz światłowodowy - OK to ma sens i nie jest jakoś zaporowo drogie. Ale i tak będzie znacznie łatwiej ten kabelek uszkodzić, trudniej położyć i w razie uszkodzenia naprawić niż poczciwą skrętkę. Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał, ale zastanów się co chcesz osiągnąć i jakim kosztem.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

O co konkretnie pytasz? Tv mam po kablu eth 5e router to samo a reszta leci po wifi.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5588
  • 22680
  • 188

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu


@jerzyk11napisał(-a)

O co konkretnie pytasz? Tv mam po kablu eth 5e router to samo a reszta leci po wifi.


Czyli masz tylko połączenie kablowe między modemem a dekoderem? A resztę podłączasz po WiFi... z rutera Funbox?

Wybacz, ale to nie jest optymalna konfiguracja. Ciasnym (bardzo ciasnym) gardłem jest tu WiFi. Jeśli myślisz o poszerzeniu łącza, to możesz się na koniec zdziwić, bo niekoniecznie odczujesz jakąkolwiek zmianę.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 68
  • 0

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

Wiem że wifi to duże straty ale sieć eth w calym domu to dopiero melodia przyszłości. 😀


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13335
  • 54690
  • 645

Jak wygląda naprawa uszkodzonego kabla światłowodu

@jerzyk11  ale myślisz o Swoim domu? U mnie 11 lat temu jak budowałem dom, to wszędzie mam po 2-3 kable eth i rurkę peszla pod ewentualny światłowód...mam spokojną głowę...