Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


@marder wrote:

Niemniej te 2,5 Gb/s też nie jest z gumy. Po włączeniu dużej ilości klientów margines pozostawiony dla transmisji IPTV będzie bardzo malutki chyba ze QoS jest tak ustawiony żeby TV nie zabrakło kosztem łączy klientów.


Oczywiście. Dlatego wieczorami speedtest spada, a ping rośnie. IPTV jest dostarczana multicastem, więc dla wszystkich oglądających ten sam kanał jest przeznaczony jeden strumień tego kanału i tu jest gros optymalizacji. Z pewnością, żeby telewizji nie cięło, OLT jakoś tam zarządza przepustowościami usług, dając priorytet VLANowi 839. Szkoda tylko, że nikt nam tu tego nie wyjaśni. Ciekawe np. typowo ile ONTów ma pod sobą jeden port OLT. Chętnie bym się dowiedział z iloma klientami współdzielę fiber.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

 


@pirenejnapisał(-a)
Ciekawe np. typowo ile ONTów ma pod sobą jeden port OLT. Chętnie bym się dowiedział z iloma klientami współdzielę fiber.

To akurat mogę ci powiedzieć. Najczęściej na jeden port wpina się splitter 8, 16 lub 32. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

no to przynajmniej dobrze, że nie te max 256 wynikające ze standardu.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


@mardernapisał(-a)

...

 Jak video ci zabrało 5Mb\s to mogłeś nawet tego nie zauważyć.


Już sprawa widzę jasna, ale gwoli dołożenia swoich trzech groszy napiszę, że robiłem pomiary "na odwrót": wysycałem łącze (speedtest) i sprawdzałem co się dzieje z kanałami jednocześnie oglądanymi i nagrywanymi na TV. Odpowiedź: absolutnie nic się nie dzieje. Gdyby pasma były dzielone to musiałyby pojawić się zakłócenia, albo prędkość by spadła (a było stale nominalne 300/50). Przy 300Mbps do limitu łącza (tych 2,5Gbps) daleko więc szans nie ma żeby brakło na TV. Ale przy większej liczbie klientów z 1Gbps, gdyby wszyscy jednocześnie puścili speedtest to być może by zaczęło przycinać TV, choć myślę że raczej najpierw prędkość by spadła (w końcu nie jest gwarantowana na 100%, a TV jest). Na razie to chyba jednak teoria. Tak czy owak to rozwiązanie, które stosuje Orange w kwestii dostarczania IP TV na FTTH jest dość oryginalne i chyba jednak korzystniejsze z punktu widzenia klienta niż u innych dostawców. Szkoda tylko że szczegółów technicznych trzeba się domyślać.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 170
  • 0

Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

1000/300. Kupię i 5 Gbps jak będzie 

Anonim

Nie dotyczy

Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@Szkieletor a w jaki sposób wykorzystujesz taka przepustowość?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3187
  • 7368
  • 134

Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

Wyższe prędkości od 150Mb/s to chyba tylko do gier. 🤔😌


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@j131 To też nie tak do końca. Zapewne jest jakaś priorytetyzacja ruchu i dla transmisji TV pasmo byłoby  zabezpieczane (tak jak w przypadku VDSL). TV ma priorytet, a reszta idzie na net


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@agat13 Pewnie tak czyli TV będzie szło cały czas kosztem internetu. Ale co tam taka TV zabiera z kilkanaście mega a do tego to jest multicast żeby jeszcze mniej obciążać łącze. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


@Anonimnapisał(-a)

@Szkieletor a w jaki sposób wykorzystujesz taka przepustowość?


nie jestem @Szkieletor , ale odpowiem za siebie: mam 1000/300, odpalam speedtest i napawam się.