Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 9
  • 0

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

Witam wszystkich.

Przymierzam się do ponownego zamówienia światłowodu " na próbę" na terenie trójmiasta. Niestety wydaje się, że napotkałem problem. Mam mieszkanie dwupoziomowe (piętro-półpiętro). Docelowe miejsce instalacji usługi wypada na półpiętrze, tuż przy pionie z kablami itp. Ekipa techników przy pierwszej próbie instalacji stwierdziła, że podłączenie jest możliwe tylko z jednego pionu (piętro). To popsuło mi cały plan, gdyż musiałbym ciągnąć kabel niemal przez całe mieszkanie, a jest świeżo po remoncie ścian itp..

Tutaj pytanie, czy jest to spotykana praktyka, czy też możliwe, że technicy coś przeoczyli? Czyli połowa mieszkań nie ma łatwego dostępu do instalacji?

Staram się rozwiązać problem i tutaj pojawił się pomysł prowadzenia włókna 0.9 mm ,które jest prawie niewidoczne. Czy w razie braku takiego czegoś u instalatorów mógłbym zakupić taki zestaw na własną rękę i wykorzystać to przy instalacji? Na koniec i tak wszystko zostaje sprawdzone pod kątem parametrów itp.

Zadałbym te pytania bezpośrednio partnerowi technicznemu, ale niestety nie ma do nich kontaktu poza wizytą instalacyjną.

Będę wdzięczny za pomoc.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@Barol  z tego co wiem od techników mają dostęp do tzw niewidocznego włókna. Podobno możliwa jest instalacja takim kablem i nie stanowi żadnego technicznego problemu prócz samego delikatnego ułożenia. 

Jeśli mieszkanie jest nowe, to powinno mieć sieć kablową LAN. Czyli kable Ethernet w ścianach zakończone gniazdami 8 pinowymi. Poszukaj wszystkich skrzynek i puszek przy wejściu do mieszkania i zrób fotki. Powiemy co to jest i jak to wykorzystać. Sprawdź jak biegnie kablówka w mieszkaniu. Czy kable są w rurkach? Jeśli tak, to można to wykorzystać.

Poszukaj takich i napisz co znalazłeś

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11
Anonim

Nie dotyczy

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@Barol  ze słupa przyłącze do domu, obstawiam że idzie, więc pozostaje opcja co technicy zaproponowali, ale można zejść na pół piętro, tak ja mam, kwestia dogadania z technikami, jakby co dopłać do montażu, to poprowadzą światłowód, tak jak ty chcesz 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@Barol  z tego co wiem od techników mają dostęp do tzw niewidocznego włókna. Podobno możliwa jest instalacja takim kablem i nie stanowi żadnego technicznego problemu prócz samego delikatnego ułożenia. 

Jeśli mieszkanie jest nowe, to powinno mieć sieć kablową LAN. Czyli kable Ethernet w ścianach zakończone gniazdami 8 pinowymi. Poszukaj wszystkich skrzynek i puszek przy wejściu do mieszkania i zrób fotki. Powiemy co to jest i jak to wykorzystać. Sprawdź jak biegnie kablówka w mieszkaniu. Czy kable są w rurkach? Jeśli tak, to można to wykorzystać.

Poszukaj takich i napisz co znalazłeś


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Instalacja światłowodu orange trójmiasto


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 9
  • 0

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@agat13 Dzięki. 

Mieszkanie nie posiada niestety tego typu odogodnien, sieci, kabli w peszlach itp.

W takim razię postaram się ustalić wszystko z technikami podczas wizyty.

 

Do zamknięcia.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@BarolProszę bardzo, polecam się w razie pytań...Pomyśl o alternatywnych rozwiązaniach sieciowych (PLC, range extendery) i zrób testy z technikami SWB


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

Trafiliście z tym tematem - za ok 1-2 tyg będę przenosił usługi do nowej lokalizacji. Chciałem poszukać tematu o "niewidocznych" światłowodach. A tu temat sam wyskoczył. 🙂
Czy mam od razu podczas zamawiania "przeniesienia" lokalizacji zaznaczyć, aby technicy byli przygotowani na taką opcję? Blok wielorodzinny (baardzo bardzo wielo 😉 ) ale w mieszkaniu nie ma światłowodu na 100%. Jest w bloku.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@Morciak warto zaznaczyć od razu, ale uwarunkowania instalacji mogą być różne. Wszystko zależy od infrastruktury w budynku. Warto jednak negocjować z technikami. Do domu można poprowadzić ten z kevlaru, aby w pionie czy w listach był bezpieczny. Założyć puszke przelotową i dalej niewidocznym do gniazda. Można wiele, tylko trzeba wiedzieć czego się chce


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@agat13  - jasne i dziękuję za szybką odpowiedź!


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Instalacja światłowodu orange trójmiasto

@agat13 Puszki przelotowej Ci nie dadzą bo oni nie spawają dwóch kabli ze sobą tylko ciągną jeden od OPP czy MSN prosto do gniazda abonenckiego. Można dać pigtail 0,9 tylko one mają max 2m. Natomiast patchcordy są już grubsze 1,8-3 mm i takie najczęściej się instaluje.