Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Przeciążone styki w Orange to nie nowość, ja z T-Mobile mam do piekielko.com 39ms a do tego drugiego hosta co wklejałeś 23ms.

Niestety Orange nic w tej kwestii nie zmieni i niestety użytkownicy Orange mogą mieć problemy do przeróżnych stron, jeżeli styki są przeciążone i nie tyczy się to tylko Twojego sklepu, więc nie licz na żadną reakcję w tej sprawie. 

 

Mając Orange VDSL próbowałem coś zdziałać reklamacjami, potem mając UPC próbowało się przez społeczność coś zdziałać, przecież siedzą tu pracownicy, jakich ruchy były by zamydlić oczy, ale nic nie zmieniło się w tej kwestii, Piotrek śpiewa ciągle te swoje bajki o VPNach, routing jest dalej badziewny od 2015 roku i tak zostanie, gdy jakieś regulacje tego na Orange nie wymuszą.

 

Problemy Twoje miną jak ruch się zmniejszy przez tamten styk, teraz jest za duży i masz co masz. Na pewno Orange tam nie zwiększy styku.l, by Twój sklep/serwis zaczął dobrze działać dla użytkowników Orange, nawet na to nie licz 🙂

 

___________

* Wpis poddany edycji - moderator Bartłomiej


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 3
  • 0

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Cóż - nabrałem się o prostu na marketingowy chwyt, jakim jest światłowód i megabity.

Sprzedając aparaty fotograficzne mówi się głównie o megapixelach, sprzedając hosting gada się tylko o megabajtach. Klient zaślepiony megaściemą nie widzi innych równie ważnych lub ważniejszych problemów.

 

Tak samo jak ze ściemą na promocje "do 80%". - analogia do internetu z prędkością "do 300 Mbps".

Kupiłem dodatkowo w innym punkcie neostradę z prędkością "do 300", gdzie jak się okazuje maksymalny pobór osiąga w granicach 50Mbps. Jaka jest minimalna gwarantowana prędkość w tym pakiecie? Nigdzie o tym w umowie nie napisano.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Masz na pewno w umowie takie widełki podane. Przy 300Mb/s minimum to chyba 100. Jest też takie coś jak prędkość zwykle dostępna.

Screenshot_20201106-173710.jpg


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 3
  • 0

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Czyli jednak jest minimum. W takim razie mogę to jednak zareklamować.

Dzięki


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Tak, tylko pamiętaj, że test musi być wykonany po kablu. Najlepiej jest wykonać test na pro.speedtest.pl w specjalnej aplikacji, stosując się do zasad testowania, by testy były certyfikowane. Wtedy masz jakąś szansę ugrać coś w reklamacji.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 22
  • 37
  • 1

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Sieć światłowodowa Orange jest przeciążona. Nie radzą sobie z tym problemem.

Zawsze wieczorem prędkość spada i ping rośnie. Możesz pisać gdzie chcesz.

Anonim

Nie dotyczy

Gubienie pakietów na światłowodzie Orange

Chociaż wielokrotnie atakuję Orange, bo nie potrafią zapewnić optymalnych tras pakietów w ramach krajowego ruchu w sieci, o tyle z tym, że sieć jest zapchana trudno mi się zgodzić. 

 

Dzisiaj siedziałem na TS3 (bez VPN) z dwójką znajomych (2x Orange FTTH + 1x Orange ADSL) - u nikogo nie było symptomów zapchania sieci. O ile na początku pandemii bywało różnie, tak teraz jest stabilnie. 

 

Dało się pograć w Call of Duty bez problemu (39ms - o dziwo było grywalnie, ale teraz dużo ruchu idzie Telią, więc opentransit "odciążony"), pogadać bez utraty pakietów i skoków pingu. 

 

Wbrew pozorom Orange dość dobrze przygotowało się na "drugą falę" - chociaż prawdziwy test dopiero przed nami. 

 

Problemy najprawdopodobniej występują w lokalnym OLT - gdzie Orange podpina coraz więcej klientów do GPON, zamiast rozwijać się już do XGS-PON. Niedługo na światłowodzie będziemy zmagali się z problemami podobnymi do tych znanych z linii miedzianych, jeśli nie będzie przejścia na wyższy standard internetu tam, gdzie obciążenie sieci jest największe. 

 

Podpinanie nawet 32 klientów do 2,5 Gbitowego łącza w dół nie jest najlepszym rozwiązaniem w 2020 roku - gdzie oferty 1 Gbps są zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych, szczególnie w czasach pandemii, gdzie ten ruch rośnie zdecydowanie ponad normę. Wystarczy 2 klientów, pobierających 1 Gbps - zostaje 500 Mbps wolnego pasma (biorąc pod uwagę technologię, nawet nieco mniej). Do tego jeden klient wysycający 600 Mbps. Brakuje 100 Mbps - sieć się zapycha. I pojawiają się problemy. 

 

Co do routingu Orange - zgadzam się. Wyjścia na świat są beznadziejne. O ile w Warszawie pasma nie brakuje (chociaż pingi....) - o tyle w innych miastach może być różnie. A biorąc pod uwagę pracę i naukę zdalną - to jest coraz mniej komfortowo, bo do praktycznie wszystkich aplikacji Video oraz VoIP ruch idzie przez zagranicę (Zoom, Messenger, Discord [voice + video] etc.). To jest właśnie minus braku wymiany ruchu w Polsce. Puszczając wszystko przez zagranicę - w końcu się linki zapchają i będzie problem. 200G w Thinx + 200G w PLIX rozwiązałoby problem, ale Orange woli puszczać ruch przez zagranicę....