Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi


Poziom 20, Pasjonat
 • 212
 • 260
 • 2

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

https://www.orange.pl/view/vpn

1. Na tej stronie mam wrażenie że są mylone pojęcia VPN i stały adres. Czy i jak VPN jest wykorzystywany do przyznania stałego, publicznego adresu np. na modemie LTE? Gdzie jest klient VPN a gdzie serwer?

 

2. Czy w obu opcjach publiczny adres jest przyznawany sprzetowi klienta tylko warianty usługi różnią się tym czy będzie stały czy nie?

21 ODPOW. 21

Poziom 40, Guru *****
 • 30597
 • 24586
 • 1307

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

Pojęcia nie są mylone. Zapoznaj się z opisem dokładnie.

Orange VPN - to usługa umożliwiająca dostęp do internetu z dynamicznym publicznym adresem IP. Pozwala m.in. na korzystanie z internetu mobilnego i połączenie do wybranych usług, np. XBOX Live, Playstation Network lub innych serwisów gier.

Więc w tańszej wersji masz dynamiczny publiczny adres IP.

Radzę też sprawdzić znaczenie słowa VPN https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualna_sie%C4%87_prywatna

Klientem jest urządzenie z odpowiednio skonfigurowanym apn. Serwerem - adres strony z którym się łączysz.

Poziom 20, Pasjonat
 • 212
 • 260
 • 2

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

To chyba są mylone, czym innym jest otrzymanie publicznego IP (nieważne czy stałego czy nie, ale ten adres IP jest na urządzeniu klienta) a czym innym wyjście do internetu przez VPN (w tym przypadku ten adres nie jest na urządzeniu klienta). W tym drugim przypadku nie da się wystawić ze swojego modemu usług na świat. Zatem jak jest naprawdę? Gdzie jest ten VPN, jaki protokół i gdzie jest klient i serwer? Proszę o odpowiedź osoby rozumiejące tę różnicę. Inną kwestią jest to jak można nazwać usługę w tak mylący sposób.

 

@Piotrekk85w oczywisty sposób siejesz tutaj dezinformację i manifestujesz swój brak wiedzy na ten temat. Skoro klientem jest w Twoim mniemaniu mój modem jako klienta to powiedz proszę jaki jest użyty protokół i gdzie jest konfiguracja na moim urządzeniu. To oczywiste brednie. Co najwyżej na danym APN ruch może być routowany poprzez tunel ale żadne z jego zakończeń z całą pewnością nie jest na urządzeniu klienta.

Z drugiej strony opis na wspomnianej stronie sugeruje że da się wystawić porty na świat, zatem gdzie jest ten VPN? Czy to jakiś VPN który na styku z internetem ma NAT 1 to 1 z internetu następnie poprzez tunel i finalnie na prywatne IP urządzenia końcowego? Na to wskazuje (błędna zresztą) informacja w filmiku jakoby adres 10.x.x.x był adresem publicznym co jest oczywistą nieprawdą i każdy z minimalną wiedzą o adresacji IP o tym wie. -> https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Dlaczego-Orange-Ekspert-twierdzi-że-adres-IP-10-x-x-x-jest

 


Poziom 40, Guru *****
 • 30597
 • 24586
 • 1307

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

VPN to tylko tunel. Radzę sprawdzić defnicję a nie co oferują dodatkowo serwisy ala NordVPN itp. Orange VPN daje Ci po prostu tylko tunel.

Poziom 40, Guru *****
 • 30597
 • 24586
 • 1307

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

Konfiguracją jest skonfigurowanie odpowiedniego punktu dostępu (apn) na urządzeniu. A nie samo wykupienie usługi.

Zamiast zarzucać dezinformację, proszę o podanie definicji czym jest VPN opartą o jakiś dowolny podręcznik związany z telekomunikacją, teleinformatyką lub informatyką.

Orange VPN jest "vpn" w sensie przezroczystości transmisji pakietów do sieci. I tylko tyle.

Poziom 20, Pasjonat
 • 212
 • 260
 • 2

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

Sugerujesz zatem że ta usługa powoduje routowanie na świat poprzez tunel w warstwie 2 ISO/OSI plus NAT 1:1 z internetu do urządzenia? VPN nie jest potrzebny do posiadania na interfejsie sieciowym modemu LTE stałego, publicznego adresu IP. Stąd ponawiam pytanie jak to wygląda naprawdę w Orange.

Konto usunięte

Nie dotyczy

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

@Piotrekk85 Nie masz racji. 
VPN - jest to wirtualna sieć prywatna, która służy WYŁĄCZNIE (nawet na wikipedii, do której sam odwołałeś się w jednym ze swoich postów) do tunelowania ruchu - tj. umożliwienia połączenia do serwerów w intranecie poprzez tunel internetowy (VPN Internet <szyfrowany connect> Host Intranet), oraz do zaszyfrowania wszystkich pakietów na trasie klient VPN > serwer VPN > internet.  

Nie służy to w żadnym wypadku do posiadania stałego adresu IP, tak jak to Orange nazywa. Ani także do zmieniania tras pakietów (choć takie rozwiązanie jest technicznie możliwe, nie jest to absolutnie zastosowanie VPN wedle definicji). 

 

Trochę to naciągane, jak mówi op - bo to nie jest VPN, to po prostu połączenie z internetem mobilnym przez inne APNy, jedynie z odblokowanymi portami i "względnie" stałym adresem IP. Co mogłoby być realizowane bez tego "VPN-a". 

 

Jest to źle nazwane. Gdyż nawet na stronie Orange nie widać faktycznej definicji VPN, a jedynie informację, że jest to usługa zapewniająca dostęp do internetu z publicznym adresem IP zmiennym lub stałym. 
W żadnej - podkreślam czerwoną grubą linią - żadnej - definicji Virtual Private Network, w skrócie VPN - nie ma absolutnie zastosowania dot. odblokowywania NAT (który jest po prostu zablokowany na internecie mobilnym) oraz użycia stałego IP. To nie jest VPN. I jest to błąd w nazewnictwie. 

 

Powinno się to po prostu nazywać "Publiczny adres IP dynamiczny / stały", a nie VPN. 

Łączność po APN-ach innych niż publiczne nie oznacza, że korzystamy z VPN. 

 

No chyba że definicja VPN a Orange VPN to dwa różne pojęcia 😉

 

Abstrahując - nie atakuję nikogo, jednak jeśli pojęcie niektórych osób udzielających się tutaj jest takie samo, jak techników Orange (mam znajomą będącą technikiem Orange przez zewnętrzną firmę, która mi wyjaśniła, że żaden technik mi nie pomoże z pewnymi problemami na routerach brzegowych BAS, bo po prostu nie wiedzą co to jest 🤔, ani wiele innych podstawowych pojęć nie jest w zakresie ich wiedzy i kwalifikacji), to nic dziwnego, że tak wyglądają niektóre odpowiedzi... 


Poziom 20, Pasjonat
 • 212
 • 260
 • 2

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

Kuba napisał prawie dokładnie ale główny przekaz jest poprawny. Nie wierzę żeby w Orange ktoś nie rozumiał różnicy między VPN a innymi rozwiązaniami dlatego próbuję znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie. Chyba że w Orange faktycznie nie rozumieją...

@Piotrekk85  mam wrażenie że kolejny raz wypowiadasz się w wątku nie mając wiedzy. Proszę o poprawne (również na podstawowym poziomie) informacje.


Poziom 40, Guru *****
 • 30597
 • 24586
 • 1307

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

Wirtualna sieć prywatna, VPN (od ang. virtual private network) – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów.

By połączyć się z mobilną transmisją danych potrzebny jest skonfigurowany punkt dostępu. Orange za darmo udostępnia następujące punkty dostępu (bez archiwalnych): internet, internetipv6. Oba punkty dostępu nie są przezroczyste dla sieci.
Wykupując usługę Orange VPN zyskuje się dostęp do punktu dostępu vpn. Po jego konfiguracji na urządzeniu zyskuje się przezroczystość w sieci.

 

Jedni wierzą w płaskość Ziemi, inni zauważyli jej kulistość. Szanujmy się.

Konto usunięte

Nie dotyczy

Statyczne IP vs VPN w nazwie usługi

Dokładnie - potrzebny jest skonfigurowany punkt dostępu. Tylko tyle - a nie żadne "Orange VPN", które według technicznej definicji VPN-em nie jest. To, co świadczy Orange to po prostu wyciąganie kasy od klientów, aby Ci mogli sobie na internecie mobilnym pograć. Dodam ważną informację - na internecie od P4, T-M, + - nie ma takiego problemu. NAT jest otwarty i można swobodnie grać online. 

 

Jeśli chodzi o "VPN" Statyczny - usługa warta uwagi, ale niepełna - o tym niżej. 

 

Przezroczystość dla sieci to jest zupełnie inne pojęcie, w tej usłudze nie ma ono zastosowania. 

Ta usługa służy jedynie odblokowaniu portów (co i tak jest śmieszne, że dzisiaj jakikolwiek operator blokuje porty w internecie mobilnym) a także przypisaniu stałego adresu IP. Nie jest to tunel prywatny, nie jest to sieć prywatna - bo pakiety wędrują z internetu do hosta - nie są one szyfrowane - wedle informacji ze strony oferty.


Wiem, skąd wziąłeś swoją definicję, ale jej nie rozumiesz najwidoczniej. 

 

Wstawię tutaj co jest dalej: 

 

W praktyce VPN można określić jako prywatną sieć, która fizycznie nie istnieje, ale umożliwia komunikację między dwoma obiektami. „Poufność” można rozumieć jako ograniczenie dostępu tylko dla uwierzytelnionych osób pod warunkiem, że dostawca usług nie rejestruje ruchu. Ma to zastosowanie zarówno w życiu codziennym, gdy chcemy zwiększyć swoją anonimowość w sieci, jak i w przypadkach biznesowych, gdyż możemy np. zestawić bezpieczne połączenie między dwoma firmami (np. w przypadku klient-wykonawca usługi).

 

Czy widzisz gdzieś zastosowanie "Odblokowanie portów IN/OUT dla klienta" bądź "Przypisanie stałego adresu IP dla klienta"? 

 

Dodatkowo, na tej samej stronie widzimy niżej - "Dodatkowo umożliwia zmianę adresu IP, a to oznacza, że w sieci aktywność będzie widoczna pod adresem IP przydzielonym przez serwer." To jasno wskazuje, że adres IP, który przydzielony jest w teorii naszemu sprzętowi, do nas... nie należy, bo jest to adres IP przydzielany nie przez DHCP, a przez serwer VPN. Kto wie, czy taki adres nie jest współdzielony? To tak, jakbym zamówił kebaba ale mógł go zjeść tylko wtedy, kiedy trzymałby go w ręku sprzedawca. Mógłby zrobić z nim co chce. Co innego, gdybym ja dostał ten stały adres IP na swój sprzęt przez DHCP - wtedy byłby to tylko adres dla mnie, indywidualna podsieć /32. 

 

Wrzucę tutaj może tą stronę po prostu - a wszyscy chętni do zapoznania się z prawdą będą mogli to zrobić: https://www.cybsecurity.org/pl/o-co-chodzi-z-tym-vpn-em/

 

Jeśli coś się czyta, trzeba znać podstawy podstaw, aby wyciągać daleko idące wnioski i móc zajmować stanowisko w kwestiach dotyczących danego wątku. 

 

A z tą płaskością ziemi to poleciałeś jak.... 😜