Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 74
  • 0

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Witam, w sierpniu wymieniłem router sagema na FunBox 2.0. Wtedy też przeszedłem z ADSL2+ (do 20Mb) na VDSL (do 80 Mb). Przez pierwsze dwa dni było ok, na ADSL było równe 20Mb, wszystko było stabilne. Potem przełączono mnie na VDSL, prędkość była ok, zazwyczaj 72-76Mb pobierania, 8 wysyłania. Na większości stron internet działa poprawnie YouTube, netflix, pobieranie gier na steam nie sprawiało praktycznie nigdy żadnego problemu. Jednak na niektórych odtwarzaczach, czy przy pobieraniu plików z niektórych stron internet po prostu się wyłącza. Po zalogowaniu się do routera wyświetla się wtedy napis linia rozłączona, po około 30 sekundach negocjacja lini i po chwili Sieć dostępna/Sesja ustanowiona. Bardzo mnie dziwi że to dzieje się dość wybiorczo, tylko na niektórych stronach/serwisach. Ostatnio przy próbie pobrania pliku ważącego 230 mb, internet wyłączył się około 15 razy, prędkość z każdym rozłączeniem spadała, aż zatrzymało się obecnie na 42.3Mb pobierania i 8 wysyłąnia. Pomyślałem że w końcu dobrana zostanie odpowiednia prędkość do lini, i internet się ustabilizuje, jednak nie. Ciągle na wybranych stronach internet się po prostu rozłącza.


Zauważyłem też że gdy obciążam bardziej router (np takim pobieraniem pliku) ten głośniej popiskuje.

 

Dodam też że z komputera tak naprawdę nigdy nie wykorzystywałem pełnych 80Mb, ponieważ mam w nim kartę wi fi 2.4ghz co pozwalało na maksymalnie 40Mb pobierania. 

 

Czy wymiana routera na coś innej firmy pomoże? Jeśli tak to jaki router wybrać?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Jeżeli masz taki okrągły kabel, a nie płaski, to raczej nic nie da wymiana. Z tego co piszesz, rozłączenia są dlatego, że stopniowo zwiększa się synchronizacja.

 

A poprawne podłączenie to powinieneś mieć takie:

 

Rozdzielacz wejście 1 -> bez filtra router

Rozdzielacz wejście 2 -> filtr -> telefon

 

Jeżeli Ci chodzi o taki filtr:

$_20

pots_adsl_03png_4004692980

 

Chyba, że masz splitter vdsl, to powinno być tak (taką opcję powinieneś mieć przy technologii VDSL i analogowym telefonie, a masz VDSL, bo masz prędkości powyżej 20Mb/s DOWN i 8Mb/s UP, wtedy nie stosujesz już tego filtra co wyżej, tylko podłączasz jak niżej:

 

pots_vdslpng_4004692819

https://www.orange.pl/kid,4002234835,id,4004772607,title,Jak-podlaczyc-firmowy-telefon-stacjonarny,h...

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Zgłoś te rozłączenia na infolinii. Jeżeli to jest coś z linią albo routerem, to powinni to widzieć u siebie. Opisz dokładnie sytuację jak to się dzieje, tak samo jak to tu opisałeś.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Może dochodzić też długość linii od centrali do routera. Kiedyś znajomy miał taką sytuację. Po podwyższeniu prędkości linia przestała się synchronizować i nawet pomoc technika nic nie pomogła. Dopiero powrót do poprzedniej prędkości przywrócił poprawną synchronizację łącza, jak również bezawaryjne działanie internetu.

Miałem jeszcze epizod, gdzie na linii telefonicznej była jedna żyła zerwana. O dziwo, internet zadziałał, ale też zrywało połączenia. Tylko przy VDSL nie powinno nastąpić żadne połączenie, przy ADSL i routerze Livebox 1.0 udało się połączyć.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 74
  • 0

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Witam, zanim miałam zamiar coś zgłaszać do Orange, jeszcze raz sprawdziłam połączenie routera i telefonów stacjonarnych w domu. Okazało się że przy jednym z telefonów dołożony jest dodatkowy filtr. Usunęłam go z sieci i stabilność internetu mocno się polepszyła. Wcześniej uruchomienie wideo na niektórych stronach (np. CDA) powodowało zerwanie połączenia. Teraz praktycznie się to nie zdarza, nastąpiło tylko jedno zerwanie podczas pobierania plików. Więc jest jakaś poprawa. 

 

Z dodatkowym (niepotrzebnym) filtrem internet zazwyczaj synchronizował się na 40 pobierania 8 wysyłania.
Wczoraj było to już 54 pobierania na 8.1 wysyłania. W chwili obecnej jest to 64.2 pobierania na 8.3 wysyłania. 

 

Mam jeszcze dwa pytania, czy dodatkowy telefon ma wpływ na stabilność internetu? Mam obecnie podłączony filtr do gniazda telefonicznego, do niego podłączony jest router, a do drugiego złącza (poprzez rozdzielacz) standardowy telefon stacjonarny i jeden telefon stacjonarny bezprzewodowy.

Czy zmiana kabla prowadzącego do routera może poprawić stabilność internetu? Ten dodawany do zestawu ma około 1.5 metra, podczas gdy w moim przypadku wystarczyłby taki o długości około 30 centymetrów.  


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Jeżeli masz taki okrągły kabel, a nie płaski, to raczej nic nie da wymiana. Z tego co piszesz, rozłączenia są dlatego, że stopniowo zwiększa się synchronizacja.

 

A poprawne podłączenie to powinieneś mieć takie:

 

Rozdzielacz wejście 1 -> bez filtra router

Rozdzielacz wejście 2 -> filtr -> telefon

 

Jeżeli Ci chodzi o taki filtr:

$_20

pots_adsl_03png_4004692980

 

Chyba, że masz splitter vdsl, to powinno być tak (taką opcję powinieneś mieć przy technologii VDSL i analogowym telefonie, a masz VDSL, bo masz prędkości powyżej 20Mb/s DOWN i 8Mb/s UP, wtedy nie stosujesz już tego filtra co wyżej, tylko podłączasz jak niżej:

 

pots_vdslpng_4004692819

https://www.orange.pl/kid,4002234835,id,4004772607,title,Jak-podlaczyc-firmowy-telefon-stacjonarny,h...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

@-brtk-  bardzo fajne wyjaśnienie. Dodam jeszcze, że przewód do routera powinien być w miarę najkrótszy. 

Swego czasu jak miałem Neostradę, to ze względu na wygodę, router był połączony przewodem o długości 50m. Były kłopoty z synchronizacją linij. Po umieszczeniu routera blisko gniazdka abonenckiego, problemy ustały.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 74
  • 0

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Z tego co rozumiem (i przeczytałem w innych postach) po wybraniu opcji do 80Mb (VDSL), technik powinien zainstalować mi Spliter VDSL jak na zdjęciu powyżej. Jednak nic takiego nie mam. Jedyny spliter jaki mam to ten dostarczony z FunBoxem 2.0.4398585100_1365003756.jpeg

I jeśli dobrze rozumiem przy użyciu VDSL nie powinienem podłączać modemu/routera poprzez taki spliter. 

 

Spróbuję zrobić to w taki sposób:dad.PNG

Elementy mam w domu, jeszcze od poprzedniego dostawcy, więc spróbuję i zobaczę czy w taki sposób będzie to działało lepiej. 

 

Edit: Czy powinienem nabyć taki spliter VDSL? Widzę że można go kupić dosłownie za kilka złotych.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Powinien. Podłącz tak jak na zdjęciu z mikrofiltrem i poobserwuj jak to działa.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 32
  • 74
  • 0

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

Witam, problem z stabilnością i prędkością internetu został rozwiązany. Próbowałem podłączyć tak jak na tym zdjęciu: dad.PNG

jednak ten sposób nadal powodował rozłączenia. Bardzo prostym testem w moim przypadku było pobranie pliku (testowałem na 2GB pliku iso z Ubuntu). Sposobem ze zdjęcia powyżej pobrało się około 400MB i następowało rozłączenie lini.

Postanowiłem zakupić Spliter VDSL (kosztował 5zł + przesyłka więc szkoda było nie spróbować. VDSL.PNG

Podłączyłem go więc w ten sposób. Router synchronizował się na 81.4 Mb/s pobierania i 8.2Mb/s wysyłania. Router nie pokazuje za dużo informacji, ale margines szumu w dół spadł z 21dB na 12 dB.

Ponowiłem próbę pobrania pliku (2GB iso z Ubuntu). Nie nastąpiło żadne zerwanie. Plik pobrał się. Wszystko teraz działa stabilnie. Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc. 


Zespół Nasz Orange
  • 2831
  • 10854
  • 150

Czy wymiana FunBox 2.0 na inny router pomoże w stabilności internetu?

@izacie333 - super że dotarłeś do rozwiązania 🙂

Jeżeli uważasz, że któryś z wpisów szczególnie zasłużył na wyróżnienie (bo np. stanowił istotną wskazówkę), to, śmiało, oznacz go. Skorzystaliby na tym również pozostali użytkownicy forum 🙂