Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

Podłączam się do tematu. Mam identyczny problem. Często zrywa mi połączenie z internetem a wydaje się, że nie jest to problem zerwania połączenia wifi. Modem Funbox 6, kontrolki w normie.

 

Jakiś czas temu miałem problem z informacją o robocie w sieci, ale odpukać jak na razie się to uspokoiło.

 

Jak mogę zdiagnozować co powoduje te zaniki internetu i czy jest to problem Funboxa czy jakiegoś urządzenia? Reset do fabrycznych Funboxa wykonywałem i to samo jest. Mam 3 urządzenia:

1) Konsola PS4 połączona po skrętce,

2) Laptop z Windows 10,

3) Drugi laptop z Windows 10

 

Kiedyś miałem jeszcze starszego laptopa z systemem Linux, ale się zepsuł i sprzedałem go na części. Staram się aby nie korzystać jednocześnie z internetu na kilku urządzeniach. Wydaje się, że na każdym urządzeniu jest problem z internetem. Na konsoli tego nie zauważyłem ale może to być mylące bo na konsoli zwykle gram offline bądź oglądam filmy, które się buforują, więc jeśli zanik nastąpi i połączenie wkrótce wróci to nawet tego nie zauważę.

 

Jakieś rady? Czy zbugowany sterownik karty sieciowej ze starego laptopa z linuxem mógł coś namieszać w modemie?

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

___________________

*Post wydzielony z tematu "Zrywanie WIFI - połączono, bez dostępu do internetu." - moderator Wojciech.

19 ODPOW. 19

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

@Piotrek94 

Musiałbyś podzieli się informacjami o swojej konfiguracji.

Na razie napisałeś tylko że "wydaje Ci się że jest problem" podobny do opisnego w starym temacie zeszłorocznym. Ale tamten temat dotyczył skomplikowanej sieci LAN zbudowanej w oparciu o WiFi przy internecie z modemu ADSL. Na pierwszy rzut oka widać że Twój LAN jest prostszy i że masz FTTH a nie ADSL.

Na poczętek napisz jaką masz umowę (jaka prędkość), pokaż zrzut ekranu z parametrów połączenia FTTH FB6 (tak dla pewności), zrób (najlepiej cerytfikowany, ale na początek wystarczy jakikolwiek) speedtest na połączeniu eternetowym z modemem i wklej wyniki.

Być może że ktoś coś doradzi.

Gdybym miał zgadywać w ciemno, to masz problem nie z internetem tylko z WiFi, ale to oczywiście czysta spekulacja (i w dodatku temat rzeka) więc lepiej nie będę jej rozwijał (przynajmniej na razie). Wspomnę tylko że, zwłaszcza w przypadku FB6, pierwszą sugestią poprawy WiFi jest najczęściej zepsucie domyślnych ustawień FB w tym zakresie: wyłączenie WiFi6, rozdzielenie pasm i zabawy z każdą z utworzonych sieci osobno. Dużo na ten temat na NO już napisano, jest nawet osobny dział gdzie można się naczytać takich wskazówek do bólu. No i jest też to:

https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Modemy-i-routery/Wszystko-o-Wi-Fi-punkt-po-punkcie/ta-p/256521

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

@Piotrek94 Przede wszystkim musisz złapać to, że naprawdę są zaniki. Czasem jest to widoczne na aplikacji WifiAnalyzer w części graficznej. Miałem taki przypadek-po prostu wifi znikało. Widać to było, bo parabole (czy trapezy-zależy od wersji apki) spadały do zera. Jeśli masz taką czkawkę, zerknij na aplikacji czy to się dzieje. 

Odbiornik nie powinien mieszać w sofcie nadajnika. To raczej mało prawdopodobne...

Jeśli chodzi o sam brak netu, to windows we właściwościach połączenia pokazuje jego brak. Warto i tam zerknąć na szybko. Może jeśli te braki są na tyle długie, że możesz puścić PING, to warto i tak sprawdzić np jakąś stronę w sieci


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

@Piotrek94 Podłącz jeden laptop po kablu i obserwuj. Później powtórz to z drugim. Będziesz miał odpowiedź czy to przez WiFi czy nie.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

Laptopy nie mają wejścia na kabel niestety. Pozostaje tylko wifi. Jedynie konsolę PS4 mam połączoną kablem.

 

Wyłączyłem Wifi 6 i rozdzieliłem pasma 5 ghz i 2,4 ghz.  Myślałem, że to rozwiązało problem bo wczoraj siedziałem 3 godziny przed kompem i nic nie rozłączyło. Dzisiaj niestety na 2 minuty mnie rozłączyło, na pasku nie widniał napis brak internetu, więc sądzę, że to nie wifi. Następnym razem puszczę ping do routera i będę wiedział, dzisiaj nie zdążyłem bo jak tylko net przestał działać pobiegłem do pomieszczenia, gdzie jest router. Wszystkie kontrolki paliły się na pomarańczowo, więc to nie było chyba synchro, czyli zmiana IP co 23 godziny? Stało się to jakoś po godzinie 21-wszej. Czy jest jakiś sposób aby dowiedzieć się o której godzinie mój router robi reconnecta do zmiany IP? Dodam, że światłowód w tym momencie jest podłączony pod ONT Czy podczas zmiany ip kontrolki będą migały na biało?

 

 

Jeśli komputer jest czysty, wifi nie zrywa a czasami są braki internetu na kilka minut to jaka może być przyczyna? Czy powinienem spróbować wymienić router?

 

 

 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?


@Piotrek94napisał(-a)

Laptopy nie mają wejścia na kabel niestety. Pozostaje tylko wifi. 


 Zawsze możesz zaopatrzyć się w przejściówkę USB => ETHERNET w cenie około stówki i podłączysz kabel.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

@Piotrek94  z tego co wiem, to zmiana adresacji IP publicznego na FTTH odbywa się co 9-10 dni, więc to nie to... Jeśli jednak, to taką info uzyskasz u konsultanta na infolinii. W systemach widzą długość sesji i synchronizacji

 Skoro jednak lampki świecą się prawidłowo ,  a netu brak może to być również problem na OPP, spliterze czy wężle. Przy optyce sam tego nie sprawdzisz, chyba, że zalogujesz się natychmiast do modemu i sprawdzisz parametry optyczne i czy masz adres IP publiczny. Wejdź do menu i podaj moc optyczną odbieraną na modemie. Może jesteś na skraju parametrów i dlatego czasem rwie? Warto to sprawdzić i nauczyć się szybko to weryfikować


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

@agat13 Aby sprawdzić parametry optyczne musiałbym odłączyć światłowód od ONT i podłączyć bezpośrednio do modemu Funbox 6? Czy tylko konsultant na infolinii może sprawdzić długość sesji czy jest możliwość w jakiś sposób sprawdzić to samemu?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?

@Piotrek94 W przypadku zewnętrznego ONT diagnostyka jest skomplikowana. FB6 po podłączeniu zamiast ONT powinien pokazać poziom mocy optycznej, ale bez internetu i po zmianie źródła sygnału na pełne FTTH. To raczej skomplikowana operacja i niewprawnej osobie nie polecam...Normalnie technik by włączył miernik mocy i byłoby jasne. Skoro jest ONT to podpytam czy to jest na łączach innego Operatora? Jeśli tak, to tam może się generować problem...

Drugim aspektem jest połączenie modem-ONT. Jakim kablem jest wykonane i jakiej długości? Fabryczny, czy własnej roboty? Może i on śmiecić...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

Często zrywa połaczenie z internetem. Jakieś porady?


@Piotrek94, ponawiam prośbę:

 podziel się informacjami o swojej konfiguracji.

...

Na poczętek napisz jaką masz umowę (jaka prędkość), pokaż zrzut ekranu z parametrów połączenia FTTH FB6 (tak dla pewności), zrób (najlepiej cerytfikowany, ale na początek wystarczy jakikolwiek) speedtest na połączeniu eternetowym z modemem i wklej wyniki.

...


Skoro nie masz dostępu do strony z parametrami FTTH to chociaż napisz jaki masz typ umowy. Czy ONT wywalczyłeś na własne życzenie czy też jest konieczny? Planowałeś zakup własnego rutera. Dlaczego wobec tego używasz FB6? Nie kupiłeś własnego? Czy przy instalacji usługi wykonano testy połacznia? Wyniki były OK? Jakie? Jakie masz teraz wyniki speedtest?