Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

Witam, od wielu lat mam internet podłączony kablem (z tego co widziałem w domu ma 4 żyły) od słupa telefonicznego do domu. W domu jest gniazdo telefoniczne (do którego są podłączone tylko 2 żyły) i od niego idzie kabel z końcówkami RJ11 do modemu oddalonego o jakiś 6m.
Dopiero teraz zainteresowałem się prędkością jaką dysponuje. Prędkość na umowie jest do 80Mb/s, więc z tego co rozumiem prędkość pobierania powinna być max do 10MB/s lub chociaż te 6MB/s. Aktualnie pobieranie mam maksymalnie na poziomie 2,2MB/s.
Kiedyś przyjechał do rodziców technik naprawić zerwany kabel, powiedział im, że warto wymienić kabel, wtedy internet będzie szybszy. Nie znam się jakoś bardzo na tym, a rodzice tym bardziej.
Więc przychodzę z tym do Was, który kabel wymienić? I na jaki?
Lub może jest jakaś inna przyczyna i rozwiązanie problemu.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@ZouleeeModem Livebox2.0 obsługuje TYLKO technologię ADSL. Stąd ten pomiar na granicy dwóch technologii świadczy o tym, że masz krótką linię i da radę na niej podłączyć VDSL-a, bo modem zapina się na maxa (te 24Mb/sek). Ma troszkę słabszy upload, bo dla ADSL max to około 1,3Mb/sek

Koniecznie odszukaj umowę i sprawdź jaką prędkość masz w niej wpisaną. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o to na czacie z konsultantem. Wydaje mi się, że ktoś podpisując umowę wiedział, że modem Livebox nie obsłuży opcji do 80Mb/sek. Warto to wyjaśnić

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@Zouleee Zrób sobie test https://pro.speedtest.pl/  Dużo zależy od stanu linii. Jeśli w gniazdku do którego dochodzi kabel z dworu masz jeszcze przykręcone jakieś przewody to je odłącz. To samo w gniazdkach równoległych jeśli takie są. Następnie wykonaj testy. Wtedy zobaczysz ile wyciągasz. Zawsze możesz zgłosić że masz problemy z netem to może monter przełączy Cię na lepszą parę w kablu dochodzącym do Twojego domu. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@Zouleee wrzuć screena z parametrami linii. Będzie można coś więcej podpowiedzieć.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@ketrasaArtur , @marder Jak tylko wrócę do domu porobię testy i podeślę screeny.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@Zouleee Jeśli instalacja od słupa do lokalu jest wykonana podwieszką, to wymienić ją może tylko monter z Orange. To specjalny kabel z linką stalową i żelowany między żyłami To, że 2 z 4 żył są podłączone jest ok, ale warunkiem jest które z 4 są sparowane. Jeśli kolorowe lub białe, to źle. Jeśli parę stanowią żyły biała i kolorowa-dobrze (pod warunkiem, że biała jest odpowiednia od pary-przy rozszywaniu kabla układają się odpowiednio)

Warto zawsze zrobić dwa pomiary speedtestu. Jeden na obecnym 6m kablu, a drugi po krótkim, dołączonym do zestawu. Prędkość połączenia dla usług po kablu miedzianym możesz sprawdzić w menu modemu. Po zalogowaniu poszukaj w zakładce Zaawansowane parametrów DSL. Tam zobaczysz jak zapięty jest modem. To dopiero punkt wyjściowy do speedtestów...

Zwróć uwagę, że prędkość usługi podawana jest w Mb/sek, a prędkość ściągania w MB/sek


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

 

Zrobiłem testy, na screenie 1 i 2 parametry DLS i prędkości wysyłania/pobierania na długim kablu, czyli te 6m.

Na 3 test na kablu z zestawu. Prędkości wyglądają tak samo, więc to nie wina kabla idącego z gniazdka telefonicznego do modemu, również sprawdzałem na innych kablach RJ45 ale to też nic nie zmieniło.

Żyły w gniazdku są sparowane biały-zielony, czyli też jest git.

 

Short CableShort CableDSLDSLLong CableLong Cable


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@Zouleee  na smartfonie screeny są nieczytelne. Dobrze jednak widzę speedtest na poziomie 19Mb/ sek? Po uploadzie wnioskuje, że masz ADSL do 20-tu

Sprawdź w menu modemu jaki masz rodzaj uslugi;: ADSL czy VDSL? Ten pierwszy do zakres dp 20Mb/ sek  a drugi do 80Mb/ sek. Granicą jest 24Mb/ sek który osiągają obie transmisję, ale dla jednej to max, a dla drugiej min. 

Jakbyś mógł poprawić jakość i wielkość tego screena z menu modemu... 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

Chyba to wina tego, że jest to ADSL

Screenshot_1.png


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@Zouleee troszkę błędów masz na linii, jak na trzy godziny, to już jest sygnał, że linię trzeba dokładniej sprawdzić. Sama linia synchronizuje się na 24,5 Mbit/s, więc osiągane prędkości na poziomie 2,2 Mbit/s leżą w innym miejscu. Raczej bym stawiał na problem komunikacji urządzenia z routerem.

Kolejna sprawa, to przelicznik jednostek. Masz prędkość 2,2 MB/s, czy 2,2 Mbit/s?

Jeżeli 2,2 MB/s, to mnożyć razy 8 i wychodzi 17,6 Mbit/s, co już jest bliższe prędkości synchronizacji linii.

Jeżeli chodzi o zapis w umowie, że jest do 80 Mbit/s, to czy router jest aDSL, czy vDSL? 

Router aDSL obsłuży prędkość na poziomie około 20 Mbit/s, co by się zgadzało z zamieszczonym screenem, natomiast vDSL obsługuje od 20 do 80 Mbit/s, ale wszystko zależy od odległości od centrali. To mogło by też pasować, bo była by w tym przypadku maksymalna odległość od centrali, więc najniższa możliwa prędkość.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Co zrobić w tej sytuacji? Jak przyspieszyć internet?

@ketrasaArtur A możliwe jest, że to wina modemu? Mam Livebox 2.0 tak w ogóle.
Co znaczy problem komunikacji urządzenia z routerem? Komputera z modemem?