Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telefon od "konsultanta"

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 40
  • 97
  • 0

Telefon od "konsultanta"

Mam pytanie dotyczące bezpieczeństwa i nie wiem gdzie mógłbym je skierować.

W dniu wczorajszym dzwoniła do mnie osoba podająca się za pracownika Orange Polska w celu "przedłużenia umowy", ale ewidentnie musiał być to scam. Chyba nie mylę się, zakładając, że ogromna korporacja dbająca o cyberbezpieczeństwo nie prosiłaby swoich klientów o podawanie danych osobowych w trakcie rozmowy telefonicznej w celu weryfikacji? Jeżeli to próba oszustwa, to jakim kanałem można zgłosić takowy incydent?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2400
  • 9940
  • 85

Telefon od "konsultanta"

Cześć @void 

Podobny temat był także na forum NO w tym linku  możliwa próba wyłudzenia danych  https://nasz.orange.pl/t5/Na-kart%C4%99/mo%C5%BCliwa-pr%C3%B3ba-wy%C5%82udzenia-danych/td-p/291432  

Możesz zgłosić na infolinii Orange *100 lub 510 100 100 lub na Orange czacie tą sprawę, Orange rozpatrzy  ją  nadając jej rangę incydentu bezpieczeństwa. Musisz dokładnie podać z jakiego numeru i kiedy dzwoniono na jaki numer.

Jeśli chce przedłużać umowę to najlepiej zamówić rozmowę z doradcą  Orange pod  tym linkiem Zamówienie połączenia z doradcą sprzedażowym lub może tez porozmawiać z doradcą  o przedłożeniu umowy po zalogowaniu się na konto Mój Orange na Orange czacie

Możesz tą sprawę także zgłosić pod CERT Orange https://cert.orange.pl/ na stronie w prawym górnym rogu  jest kafelek zgłoś incydent 🙂

Możesz także zablokować/dodać do czarnej listy ten numer w telefonie 🙂

Pozdrawiam 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

22 ODPOW. 22

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2400
  • 9940
  • 85

Telefon od "konsultanta"

Cześć @void 

Podobny temat był także na forum NO w tym linku  możliwa próba wyłudzenia danych  https://nasz.orange.pl/t5/Na-kart%C4%99/mo%C5%BCliwa-pr%C3%B3ba-wy%C5%82udzenia-danych/td-p/291432  

Możesz zgłosić na infolinii Orange *100 lub 510 100 100 lub na Orange czacie tą sprawę, Orange rozpatrzy  ją  nadając jej rangę incydentu bezpieczeństwa. Musisz dokładnie podać z jakiego numeru i kiedy dzwoniono na jaki numer.

Jeśli chce przedłużać umowę to najlepiej zamówić rozmowę z doradcą  Orange pod  tym linkiem Zamówienie połączenia z doradcą sprzedażowym lub może tez porozmawiać z doradcą  o przedłożeniu umowy po zalogowaniu się na konto Mój Orange na Orange czacie

Możesz tą sprawę także zgłosić pod CERT Orange https://cert.orange.pl/ na stronie w prawym górnym rogu  jest kafelek zgłoś incydent 🙂

Możesz także zablokować/dodać do czarnej listy ten numer w telefonie 🙂

Pozdrawiam 🙂


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3225
  • 7529
  • 137

Telefon od "konsultanta"

@void zależy jakie dane, bo konsultanci weryfikują klienta. Oczywiście lepiej samodzielnie dobierać usługi przez internet. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 40
  • 97
  • 0

Telefon od "konsultanta"

Konsultanci weryfikują klienta, ale jak klient w trakcie rozmowy ma zweryfikować czy rzeczywiście po drugiej stronie jest pracownik Orange a nie ktoś, kto podszywa się pod niego?

W tym przypadku padło pytanie o podanie adresu na jaki ma zostać wysłany kurier z umową i konieczność jego podania, pomimo, iż wskazałem aby wykorzystano dane z umowy.

 

Nie wiem jak myślą inni, ale IMHO przy obecnej skali oszustw podawanie jakichkolwiek danych osobowych w trakcie połączenia telefonicznego nawiązywanego przez drugą stronę jest wyjątkowo nierozsądne i jeśli faktycznie tak wygladają typowe rozmowy z Orange to chyba coś jest nie tak 🤔


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 3225
  • 7529
  • 137

Telefon od "konsultanta"

Po samym adresie, to nie wyłudzenie, ale jak najbardziej ostrożność zalecana 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 40
  • 97
  • 0

Telefon od "konsultanta"

Po pytaniu o adres zakończyłem połączenie, także nie wiem co byłoby dalej. Według odpowiedzi uzyskanych na chacie mogłem również usłyszeć pytanie np. o numer dowodu lub datę jego ważności. A to czy rzeczywiście rozmawiam z Orange mogę zweryfikować po numerze telefonu... 🤣

I w związku powyższym mam pytanie - jak to wszystko ma się do informacji ze strony Orange? 

Screenshot 2024-02-20 at 14.42.22.png


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1719
  • 8401
  • 64

Telefon od "konsultanta"

Powinna zostać wprowadzona możliwość weryfikacji dzwoniącego w aplikacji MO.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13069
  • 53617
  • 624

Telefon od "konsultanta"

@voidZ tego co pamiętam do niedawna była możliwość weryfikacji pracownika z linii sprzedawców/handlowców na stronie Orange. Teraz linki już nie działają i odsyła do strony ogólnej informacyjnej o kontakcie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22185
  • 181

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Telefon od "konsultanta"


@agat13napisał(-a)

Teraz linki już nie działają i odsyła do strony ogólnej informacyjnej o kontakcie.


czyli zweryfikuj agenta listem poleconym do Skierniewic 🤣