Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Fifa uciążliwe opóźnienia

Anonim

Nie dotyczy

Fifa uciążliwe opóźnienia

@Piotrekk85 I nie będzie zależało na dobrym styku z niszową usługą na tle całej populacji graczy online. To dostawca - na tle całej gry będący niczym mrówka musi zapewnić dobre połączenie. I tak to działa u innych. Albo zestawiają peering w IX-ach, albo prywatny peering z inicjatywy DOSTAWCY.

Naucz się tego, proszę. 

 

Prosta zasada - kupuję FIFE 21, mam internet od Orange. Gra mi zacina - zmieniam grę na PESa czy zmieniam dostawce? Po zmianie dostawcy mi działa.

 

I jak to wyjaśnisz? 

 

Sam kiedyś pisałeś - to mniejszy musi płacić większemu. A Orange to nawet nie promil na tle wszystkich światowych dostawców. I teraz wydawca gry ma płacić za peering z jednym dostawcą, jak może usługi wstawić do openpeeringu bądź przy większym wolumenie ruchu ISP dogada się z wydawcą? 

 

Masz chore rozumowanie. Nie straci producent ani wydawca gry, bo kopia i tak zostanie sprzedana.

To dostawca straci klienta. Bo na internecie od tego dostawcy nie będzie się dało płynnie pograć. A obecnie praktycznie każdy w Polsce ma alternatywe w postaci BSA.

 

Takich gigantów jak Blizzard, Rockstar, EA, Valve nie obchodzi, że w Polsce ktoś kto ma Orange ma kiepskie połączenie. To malutki dostawca musi się peerować prywatnie i za to płacić, by jego klienci nie odchodzili do konkurencji i mogli komfortowo korzystać z internetu. 

 

 

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Fifa uciążliwe opóźnienia

@Anonim: z cały szacunkiem ale nie będę uczył się niczego z forum. Jeśli chcesz przekonać ludzkość do zmiany stanu wiedzy, to przedstaw na forum jakiś podręcznik lub podręcznik akademicki lub artykuł w czasopiśmie z impact factorem powyżej 1. Jeśli taki jesteś pewny, to poszukaj i przedstaw sformułowanie, że za peering w sieciach telekomunikacyjnych (a nie internetowych) odpowiada tylko dostawca ISP.

Ja swoje argumenty przedstawiałem nie raz. Polecam wejść na stronę politechnik w Polsce gdzie jest kierunek związany z telekomunikacją - w zależności od prowadzącego wykład są też materiały.

Problem pingów u wszystkich jest stary jak świat. Pisanie na forum niczego nie zmieniło. Zmiana dostawcy nie zawsze pomaga co widać we wpisach niektórych osób. Usługi masowe nie są skrojone na 100% działania. I trzeba się z tym pogodzić.

Z niektórymi na forum wirtualnie dyskutuję już niecałe 10 lat i naprawdę nie widzę żadnych całościowych zmian. I brutalnie mogę napisać, że zmian w naszym kraju nie będzie póki dostawcy internetu będą szli na ilość a nie na jakość w segmencie usług masowych. Co innego usługi specjalistyczne ale większości nie stać na ni nie lub nie jest w ich zasięgu.

I poza Polską wszyscy na forum hejtują operatorów, zamiast szukać rozwiązań np jako vpn lub innych.
Anonim

Nie dotyczy

Fifa uciążliwe opóźnienia

Tak, ja wiem. W Orange są inne zasady i inna wiedza dot. telekomunikacji niż u innych dostawców. 

U innych odpowiadają dostawcy i potrafią peerować się w bardzo dobry i krótki sposób, a w Orange nie odpowiada dostawca tylko to wydawca ma odpowiadać za odpowiednie łącza dla klientów. Ja to doskonale rozumiem, nawet nie chce mi się tego tłumaczyć 😄 

Nie ma w Polsce drugiego takiego dostawcy jak Orange, ale to nie dostawca odpowiada za połączenia z serwerami gier i ogólnie z internetem. Przecież to jest oczywiste, prawda? 😛 

 

Oczywistym jest, że każdy może sobie zrobić własnego AS'a i oczekiwać, że to wydawcy będą chcieli peerować się z jakimś małym dostawcą, jeszcze mniejszym niż Orange (a jak pisałem - Orange to mniej jak promil patrząc na to, ile osób gra w dane gry) - a nie na odwrót. 
Przecież to Telia płaci Orange za to, że się peeruje z wami, przecież każdy dostawca wam płaci - a te wredne i niemiłe IX-y nie chcą was do siebie przyjąć :< Bo wy byście pewnie chcieli, ale no to nie jest wasza odpowiedzialność a IX-ów, że WASI klienci będą mieli gorsze połączenia ze światem. 


To jest takie oczywiste, a my nieszczęśni użytkownicy wiecznie narzekamy na to biedne, perfekcyjne Orange - chociaż podajemy na tacy porównania że często nawet na LTE konkurencji, o światłowodzie nie wspominając pingi są o niebo lepsze. 

 

Z jednym na poważnie się zgodzę - pisanie na forum nie da żadnych realnych zmian ze strony dostawcy, jakim jest Orange. Niemniej jednak, ludzie korzystają z internetu nie tylko do grania - a też do poszukiwania opinii o różnych dostawcach i im więcej będzie się pisało o tym, że w Orange jest tragicznie i nikt nic z tym nie robi - a jednocześnie będą mieli podane jak wcześniej powiedziałem - na tacy - porównania z innymi operatorami, że jednak można tylko trzeba chcieć i nie mieć klienta w poważaniu, to poważnie zreflektują swoje zainteresowanie usługami Orange i wezmą usługi konkurencyjnych dostawców - bo na szczęście nawet na infrastrukturze Orange można korzystać z coraz to większej liczby dostawców. 

 

Ja nie wiem, na co my narzekamy: 

Tracing route to 155.133.230.36 over a maximum of 30 hops

1 <1 ms <1 ms <1 ms lan.home [192.168.1.1]
2 12 ms 100 ms 6 ms war-bng103.neo.tpnet.pl [83.1.5.111]
3 4 ms 3 ms 5 ms war-r12.tpnet.pl [80.50.146.97]
4 10 ms 10 ms 11 ms poz-r1.tpnet.pl [194.204.175.205]
5 30 ms 30 ms 25 ms hbg-b1-link.telia.net [213.248.96.144]
6 40 ms 46 ms 39 ms hbg-bb4-link.telia.net [62.115.119.86]
7 38 ms 40 ms 37 ms war-b3-link.telia.net [62.115.118.41]
8 36 ms 40 ms 37 ms war-b1-link.telia.net [62.115.116.62]
9 38 ms 43 ms 64 ms valve-ic-333070-war-b1.c.telia.net [62.115.11.23]
10 * * * Request timed out.
11 37 ms 37 ms 40 ms 155.133.230.36

Trace complete.

 

Przecież to nie Orange za to odpowiada tylko Telia - a Orange od ponad dwóch miesięcy nie jest w stanie nic z tym zrobić. Biedne Orange poszkodowane przez Telię 😕 

Szkoda, że Valve nie docenia polskiego rynku jak to kiedyś @HypsteRT pisał - a docenia innych dostawców, bo tamci peering mają albo w IX-ach, albo przez Telię - jednak zostaje to w kraju bo jest odpowiednia współpraca ISP <-> Dostawca Tranzytu. Orange powinno tupnąć nóżką 😄 

To zupełnie normalny ping w ramach jednego miasta - z Warszawy do Warszawy jest 37ms, ale do Australii może być 7ms. 

 

Tak samo do PLIX-a - Orange bardzo zależy na klientach i czeka, aż ten PLIX wyjdzie z inicjatywą i jeszcze zapłaci za to, że wielkie Orange się do niego zechce wpiąć z wielką łaską, inaczej znowu: 

 

Warszawa > Poznań > Hamburg > Warszawa: 

 

Tracing route to plix.pl [46.28.245.18]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms lan.home [192.168.1.1]
2 8 ms 10 ms 7 ms war-bng103.neo.tpnet.pl [83.1.5.111]
3 5 ms 4 ms 5 ms war-r11.tpnet.pl [80.50.147.97]
4 10 ms 6 ms 8 ms poz-r1.tpnet.pl [194.204.175.94]
5 27 ms 27 ms 30 ms hbg-b1-link.telia.net [213.248.96.144]
6 38 ms 39 ms 37 ms hbg-bb3-link.telia.net [62.115.120.70]
7 39 ms 37 ms 44 ms war-b2-link.telia.net [213.155.135.17]
8 39 ms 40 ms 41 ms equinix-svc067428-ic351144.c.telia.net [62.115.183.107]
9 * * * Request timed out.
10 * * * Request timed out.
11 39 ms 42 ms 42 ms v350.dis71.wa1.eu.equinix.net [46.28.246.111]
12 38 ms 40 ms 42 ms plix.pl [46.28.245.18]

Trace complete.

 

Przecież to nie Orange odpowiada za to, że Telia chodzi na około i nie jest w stanie zwrócić się do nich, by albo coś zrobili oni albo współpracować z nimi by ten problem wyeliminować. No straszne 🤣 Orange bardzo chce, ale nic nie może bo nie chcą im płacić za to, że będą się peerować z nic nie znaczącym w świecie dostawcą :< 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Fifa uciążliwe opóźnienia

Nie wiem po co piszesz w drugiej osoby liczby mnogiej. Dialog prowadzisz sam ze sobą, bo Ty korzystasz z usług Orange a nie ja.

 

Kłamstwo powtarzane 1000 razy nie stanie się prawdą. Rozumiem, że oczekujesz od Orange zmiany tras. Nie na to umawiałeś się z Orange podpisując umowę. Realia rynkowe w Polsce są takie a nie inne. Strategia biznesowa na dziś kończy się sukcesem, bo ciągle Orange ma najwięcej usług stacjonarnych, jeśli chodzi o usługi szerokopasmowe. Dane są m.in. tutaj https://www.orange.pl/lp/siecnr1

 

Dyskusja jest jałowa, więc na koniec życzę byś znalazł takiego dostawcę co da Ci na całą umowę takie pingi jakie sobie życzysz do wszystkich serwisów świata. I mam nadzieję, że nie wrócisz za pół roku jak niektórzy, kiedy w okresie jesienno-zimowych rośnie ruch, z narzekaniem na konkurencję 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Fifa uciążliwe opóźnienia

Tak dokładnie, to był monolog odpowiadający na Twoje wymysły zupełnie oderwane od rzeczywistości. 

To dlaczego ciągle powielasz jedno kłamstwo, że Orange nie odpowiada za trasy i u innych jest równie słabo, skoro i ja i wielu innych użytkowników dajemy dowody na to, że nie masz racji?

 

Strategia nie kończyłaby się sukcesem, gdyby nie zasięg jaki Orange posiada. A i tak patrząc na liczbę klientów podzieloną pod względem możliwych do podłączenia jeśli mówimy o usługach światłowodowych jest niska. Zdecydowana większość osób siedzi w Orange na przestarzałym xDSL, bo po prostu nie ma nic innego. A jeśli wystarczy im LTE, to po prostu przesiadają się na LTE. W większości przypadków - konkurencyjne. 


Nie chcę wszystkich serwisów świata - mi jako obywatelowi Polski, mieszkającemu w Polsce wystarczy trasa w obrębie mojego rodzinnego miasta niewychodząca przez inne polskie miasto i zagraniczny węzeł, bo Orange nie potrafi sobie z tym poradzić. I niejednokrotnie pisałem, że mi Orange wystarcza do przeglądania internetu - ale mieszkając w Warszawie, oczekuję po łączu światłowodowym pingów w granicy 3-4ms, jak do innych serwisów. 

I to osiąga się na łączach konkurencji. Bo operator nie odpowiada za to co za granicą i tu się z Tobą zgodzę w 100%, niemniej jednak w kraju trasy powinny być optymalne - jeśli nie ma IX-ów, bo czegoś się ISP boi, no to przynajmniej rozwiązać te trasy w rozsądny sposób. 

 

Dlaczego można do Cloudflare, do Netflixa, do IPLI, do YouTube i innych VoD a nie można do gier? 
Skoro Valve ma w Warszawie serwery i peeruje się z Telią, z którą peeruje się Orange - to nie można tego rozwiązać w taki sposób, aby ruch był kierowany przez węzły krajowe? 

Czemu Orange nie wyjdzie do Valve z inicjatywą współpracy i nie zepną linku w Warszawskim opentransit? Przecież to Orange ma klientów, a nie Valve - 99% ludzi zmieni dostawcę jak im coś nie działa, więc to w gestii Orange powinno wyłącznie być. 

Można, tylko trzeba chcieć. 

 

Przykład - Discord od wczoraj: 

 

 

Tracing route to cdn.discordapp.com [162.159.129.233]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms 1 ms <1 ms lan.home [192.168.1.1]
2 4 ms 5 ms 6 ms war-bng103.neo.tpnet.pl [83.1.5.111]
3 3 ms 4 ms 5 ms war-r11.tpnet.pl [80.50.147.97]
4 * * * Request timed out.
5 5 ms 7 ms 7 ms akamai.gw.opentransit.net [193.251.154.18]
6 4 ms 5 ms 5 ms 162.159.129.233

Trace complete.

 

Gdyby Orange spięło się tak z Valve, to nie miałbym już żadnego powodu by odejść z Orange do konkurencji. Tylko niech ktoś coś z tym wreszcie zrobi, bo w Polsce rośnie liczba graczy, którzy są coraz bardziej świadomi o możliwościach światłowodów i oczekują, że pingi chociaż w kraju będą porządnie rozwiązane. Coś w stylu ukraińskim - może wyjście na świat działa różnie (chociaż jest akceptowalnie) - a w kraju idzie idealnie - przez IXy. Tu w Orange IX-ów nie ma, ale jest opentransit w Warszawie i wypadałoby go wykorzystać.

 

____________

* Wpis poddany edycji – moderator Kinga


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Fifa uciążliwe opóźnienia

Pokazujesz swoją niewiedzę kolejny raz. Kolega z owocem w nicku zaraz Ci wynajdzie film na yt z niszową oglądalnością, który będzie się ciął, bo nie jest jeszcze z buforowany w content pop-ach dla Orange.

Co do innych - do tańca trzeba twoja. Orange jako grupa jest europejskim partnerem Netflixa dla przykładu.

Kierowanie tras przez kraj nic nie zmieni, bo płaci się za ruch a nie za odległość. Jeśli uważałeś w szkole na fizyce, to prędkość światła w światłowodzie jest wystarczająco duża by kilka razy okrążyć ziemię w 1ms - to nie kwestia odległości.

Czemu tego nie można rozwiązać? Zadaj te pytanie prezesom Valve i Orange Polska lub rzecznikom firm. Ja znam odpowiedź. Nawet z poprzednim prezesem OPL miałem okazję rozmawiać m.in. na ten temat. Kasa rządzi światem. Wątpię by nagle wszyscy klienci neostrady zaakceptowaliby podwyżkę o 30 zł tylko by mieć lepszy ping do niektórych serwisów z grami. Sam nie raz pisałeś, że dla Ciebie Orange jest drogie.

Problemy z pingami są u różnych ISP na całym globie. Normalnym standardem jest wtedy korzystanie z VPN czy innych usług opartych na tunelowaniu. Inna droższa opcja to usługi specjalistyczne.

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Fifa uciążliwe opóźnienia

@Anonim przez jakie miesiące nie potrafi zmienić? Jak to się ciągnie bodajże od 2015 roku.

 

@Piotrekk85  Płacę 60zł miesięcznie za 900/300 Mb/s i jakoś mam taniej niż w Orange i mam normalny routing 🙂 Więc skąd te 30zł więcej za normalny routing do gier? I o ironio, net na infrastrukturze Orange.

 

 

Anonim

Nie dotyczy

Fifa uciążliwe opóźnienia

@-brtk- Problem ciągnie się od 2015, ale ja zacząłem go odczuwać dopiero kilka miesięcy temu, dlatego taką bazę sobie przyjąłem 😛 

 

No ale widzisz... Można taniej i lepiej. Ale do niektórych to nie dociera. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Fifa uciążliwe opóźnienia

To zrób test do wszystkich stron na świecie - wtedy można porównywać.

Problem z pingami jest starszy. Zaczął się po zdjęciu z limitów z neo. To był chyba 2007 rok jeśli dobrze pamiętam.
Anonim

Nie dotyczy

Fifa uciążliwe opóźnienia

@Piotrekk85 Ale czemu uparłeś się tego całego świata? 

My mówimy tutaj o połączeniach krajowych - zarówno P2P w FIFIE i innych grach, żeby sobie z przyjacielem zagrać albo o CS:GO, które ma serwery w Warszawie. 

 

Nikt nie oczekuje pingu na poziomie 80ms do USA czy Australii, chociaż jest on osiągalny technicznie, ale w ramach jednego kraju powinno się to rozwiązać lokalnie - po to są IX-y czy peeringi prywatne, żeby z tego korzystać. A Orange ma w nosie jedno i drugie. Mnie nie obchodzi ping do Hamburga czy Frankfurtu - tylko do Warszawy. Mieszkam w tym mieście, Valve specjalnie dla polskich graczy zainstalowało serwery w Polsce i korzystają z nich WSZYSCY, poza użytkownikami internetu od Orange.

 

____________

* Wpis poddany edycji – moderator Kinga