Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód Orange do gier

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 5
  • 0

Światłowód Orange do gier

1. Jak wygląda kwestia Światłowodu Orange w grach online?

2. Jak wyglądają pingi, routing i peering na chwilę obecną?

3. Czy wysokie pingi lub słaba jakość pingu spowodowana wysyłaniem pakietów przez inne kraje jest uzależniona od miejsca w którym korzysta się z danej usługi Orange?

4. Czy obecność problemu z punktu nr.3 zauważył bym również korzystając z internetu LTE?

 

Obecnie posiadam Internet Domowy 4G i nie mam żadnych problemów z internetem od Orange w grach. Ping na poziomie 60-80, ale najwidoczniej jakość pingu jest całkiem dobra ponieważ nie odczuwam, żadnych lagów nawet w szybkich shooterach online. W momencie gdy wykorzystam 250 GB i prędkość internetu spada mi do 1mb nadal mogę grać bez lagów. Czy mogę założyć, że ze względu na lokalizację, korzystając ze Światłowodu Orange będę mógł oczekiwać równie dobrych warunków do grania po sieci?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Światłowód Orange do gier

1. Musisz wziąć aby się przekonać, do tego właśnie masz umowy bezterminowe, po miesiącu/dwóch/trzech możesz wypowiedzieć i z następnym dniem okresu rozliczeniowego odłączają ci usługę. Nie jesteś na kagańcu umowy. Żadnych dodatkowych kosztów wtedy nie ponosisz.

2. Peering jest na pewno ze zmianami, bo doszło parę bezpośrednich styków jak np. z Blizzardem czy google, google już nie idzie przez zagranicę. Ale większość tras w PL idzie przeważnie przez zagranicę, więc większe opóźnienia odczujesz grając na polskich serwerach, bo ten jest przykładowo 2x większy od pingu do niemieckiego serwera, bo pakiety muszą dojść za granicę i jeszcze wrócić do PL, dlatego trasa jest 2x dłuższą, stąd ping ok. 2x większy, a dlaczego około 2x większy? Bo nie zawsze trasa powrotna jest taka sama jak ta co ty widzisz w teście MTR. Jak mają zapas przepustowości, to pograsz dosyć komfortowo w tym momencie, bo do zagranicznych serwerów aż tak bardzo nie odstają od konkurencji.

3. Orange posiada dużo routerów w wielu miastach Polski, dlatego z każdego miasta trasa będzie się różniła ale nie ma to wpływu na routing krajowy, ten dalej będzie szedł przez zagranicę w większości przypadków, tylko w jednym mieście krótszą a w innym dłuższą trasą.

4. Przy LTE również trasy są przez zagranicę ale chodzi to innym szkieletem.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12696
  • 52252
  • 596

Światłowód Orange do gier

@Langar Tak, a nawet nie.. Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poczytaj wątki na Forum o tej tematyce. Zakładam, że skoro jest ok na LTE, to będzie  i na FTTH


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 5
  • 0

Światłowód Orange do gier

Czytałem różne wątki, ale większość jest z tamtego roku lub starsza. Myślałem, że może od tamtego czasu coś się zmieniło.

Mam możliwość wzięcia światłowodu na umowę bezterminową poprzez aplikację Mój Orange lub internet/infolinię i chyba skorzystam z tej opcji aby przetestować światłowód w mojej miejscowości i jeśli będzie dobrze to zrezygnować i przedłużyć obecną umowę (która przeszła na umowę na czas nieokreślony), ale zamiast internetu 4G wybrac światłowód, tylko nurtuje mnie pewne pytanie. Mianowicie, czy biorąc umowę bezterminową, Orange nie będzie robiło mi problemów jeśli będę chciał zrezygnować z niej po 1-2 miesiącach. I czy obowiązują mnie jakieś koszty za tak krótki okres użytkowania, czy jedyne co będę musiał zrobić to oddać im router i resztę sprzętu?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7196
  • 29444
  • 270

Światłowód Orange do gier


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Światłowód Orange do gier

Czym jest "jakość pingu"? 🤔
Anonim

Nie dotyczy

Światłowód Orange do gier

@Langar umowę możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Liczony od daty złożenia. Wcześniej był to pełen rozliczeniowy więc obecne warunki są dużym udogodnieniem. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5320
  • 21246
  • 170

Światłowód Orange do gier


@Langarnapisał(-a)

Czytałem różne wątki, ale większość jest z tamtego roku lub starsza. Myślałem, że może od tamtego czasu coś się zmieniło.

Mam możliwość wzięcia światłowodu na umowę bezterminową poprzez aplikację Mój Orange lub internet/infolinię i chyba skorzystam z tej opcji aby przetestować światłowód w mojej miejscowości i jeśli będzie dobrze to zrezygnować i przedłużyć obecną umowę (która przeszła na umowę na czas nieokreślony), ale zamiast internetu 4G wybrac światłowód, tylko nurtuje mnie pewne pytanie. Mianowicie, czy biorąc umowę bezterminową, Orange nie będzie robiło mi problemów jeśli będę chciał zrezygnować z niej po 1-2 miesiącach. I czy obowiązują mnie jakieś koszty za tak krótki okres użytkowania, czy jedyne co będę musiał zrobić to oddać im router i resztę sprzętu?


Skoro to Cię nurtuje, to wejdź przez swój MO na czat i zadaj te pytania na infolinii. Zapisz odpowiedzi. Będziesz miał namacalne dowody gdyby coś poszło inaczej i gdyby konieczna była reklamacja. Posty na NO nie mają takiej mocy i nikt, łącznie z pracownikami operatora, nie może Ci tu niczego zagwarantować. Co najwyżej doradzi.

 

PS.Co do meritum, to IMHO nie ma takiej możliwości żeby internet mobilny był lepszy od światłowodowego, w dowolnym zastosowaniu. Ale oczywiście mogę się mylić.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Światłowód Orange do gier

1. Musisz wziąć aby się przekonać, do tego właśnie masz umowy bezterminowe, po miesiącu/dwóch/trzech możesz wypowiedzieć i z następnym dniem okresu rozliczeniowego odłączają ci usługę. Nie jesteś na kagańcu umowy. Żadnych dodatkowych kosztów wtedy nie ponosisz.

2. Peering jest na pewno ze zmianami, bo doszło parę bezpośrednich styków jak np. z Blizzardem czy google, google już nie idzie przez zagranicę. Ale większość tras w PL idzie przeważnie przez zagranicę, więc większe opóźnienia odczujesz grając na polskich serwerach, bo ten jest przykładowo 2x większy od pingu do niemieckiego serwera, bo pakiety muszą dojść za granicę i jeszcze wrócić do PL, dlatego trasa jest 2x dłuższą, stąd ping ok. 2x większy, a dlaczego około 2x większy? Bo nie zawsze trasa powrotna jest taka sama jak ta co ty widzisz w teście MTR. Jak mają zapas przepustowości, to pograsz dosyć komfortowo w tym momencie, bo do zagranicznych serwerów aż tak bardzo nie odstają od konkurencji.

3. Orange posiada dużo routerów w wielu miastach Polski, dlatego z każdego miasta trasa będzie się różniła ale nie ma to wpływu na routing krajowy, ten dalej będzie szedł przez zagranicę w większości przypadków, tylko w jednym mieście krótszą a w innym dłuższą trasą.

4. Przy LTE również trasy są przez zagranicę ale chodzi to innym szkieletem.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Światłowód Orange do gier

Do polskich serwerów z pingami jest słabo - będziesz miał ping dwa razy wyższy niż do zagranicznych serwerów. Najlepiej weź Internet bez lojalki i potestuj sam. Jak będzie Ci odpowiadał to weźmiesz sobie lojalkę.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 425
  • 1443
  • 13

Światłowód Orange do gier

@Langarpisałem już o tym kiedyś :
po przejściu z UPC ping w:

- WoW spadł o ponad połowę
- ESO utrzymał się na podobnym poziomie
- GW2 - spadł odczuwalnie
- EvEOnline - spadł odczuwalnie
- ping'i na serwery EA - rzędu 8 - 10 ms (zależy od serwerów), na niemieckie - też rzędu 10-18 ms. 
- STO - tu był zawsze problem niezależnie od dostawcy ponieważ serwery są w LA
- SWtOR - spadł ale o nie wielki zakres.

Z usług obu sieci korzystałem w tym samym miejscu równolegle - Mokotów, Warszawa i na podstawie testów przeprowadzonych na tym samym sprzęcie, w tej samej lokalizacji wybrałem Orange.