Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Bufferbloat i drugi ruter


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

Witam ponownie, zmagam się z ciągłymi opóźnieniami w grach, zmierzyłem swój bufferbloat i wyszło mi +80-100 ms. Kupiłem więc dodatkowy ruter TP-Link z funkcją QoS i teraz pytanie: jak go podłączyć? W trybie access point QoS nie działa. Dodam, że mam Funboxa 3.

________________
* Przeniesione z działu Modemy i routery – moderator Kinga

16 ODPOW. 16

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Bufferbloat i drugi ruter

@wicz40  kaskadowo połączone routery nic nie zmenią. Musiałbyś Swój router zamienić z FB3 pod warunkiem, że masz usługę z zewnętrznym ONT i Twój router ma obsługę VLAN-ÓW. O dodatkowe ONT występujesz do operatora i kosztuje to asystę płatną. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

Eh szkoda, btw bufferbloat występuje tylko po stronie downloadu, przy uploadzie to jedynie 3-5 ms. Dlaczego tak to wygląda? Może mam zbyt dużą prędkość pobierania?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Bufferbloat i drugi ruter

@wicz40  szersze pasmo, więcej transmitowanych danych, większy ruch w sieci


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21526
  • 173

Bufferbloat i drugi ruter


@wicz40napisał(-a)

Witam ponownie, zmagam się z ciągłymi opóźnieniami w grach, zmierzyłem swój bufferbloat i wyszło mi +80-100 ms. Kupiłem więc dodatkowy ruter TP-Link z funkcją QoS i teraz pytanie: jak go podłączyć? W trybie access point QoS nie działa. Dodam, że mam Funboxa 3.

________________
* Przeniesione z działu Modemy i routery – moderator Kinga


Nie wiem o co właściwie Ci chodzi. Pokaż może jakieś konkretne dane, bez tego nie tylko trudno coś doradzić, ale w ogóle zrozumieć problem. Być może masz po prostu uszkodzone łącze i sytuacja kwalifikuje się do reklamacji. Osobiście na FTTH od Orange do 300Mbps na FB3 nie mam żadnego problemu z bufferbloat, przynajmniej tak to raportuje strona

https://www.waveform.com/tools/bufferbloat

 

j131_0-1638747738433.png

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

Mogę jedynie pozazdrościć
Bez nazwy.png


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21526
  • 173

Bufferbloat i drugi ruter


@wicz40napisał(-a)

Mogę jedynie pozazdrościć


Nie, możesz mieć tak samo. Sądząc po parametrach mamy taką samą umowę, ale zwróć uwagę że moje prędkości są odrobinę (ale tylko odrobinę) niższe. To (częściowo) dlatego, że między komputerem a FB3 jest jeszcze serwer który "steruje" ruchem. Efekt końcowy jak na załączonym obrazku.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

W jaki sposób mogę mieć taki serwer?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21526
  • 173

Bufferbloat i drugi ruter

Warunki są takie:

  • Trzeba skonfigurować cały swój LAN w podsieci połączonej do FB jednym kabelkiem. Ten kabelek musi spinać się na 1Gbps.
  • Ruter (u mnie jest to serwer pod Ubuntu), do którego podłaczony jest LAN, musi obsługiwać priorytetyzację ruchu. To się generalnie różnie nazywa ale chodzi o zapewnienie, że pakiety nie będą przez serwer przechodziły na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy", tylko według jakiegoś bardziej skomplikowanego klucza. Skonfigurowałem to w oparciu o narzędzia dostępne pod linuxem (pakiet route2 i reguły oparte o CBQ), ale sądzę że każdy ruter z obsługą QoS powinien sobie z tym poradzić. Jest istotne, żeby to ten ruter był "ciasnym gardłem" więc na nim trzeba sztucznie ograniczyć przepustowość łącza, ciut poniżej tego co jest na FB.
  • Oczywiście ustawienia adresacji obu sieci (FB i LAN) muszą być poprawne (a więc różne), trzeba też zadbać o dystrybucję odpowiednich adresów w LAN np. poprzez ustawienie serwera DHCP.
  • Ze względu na żenujący brak w FB opcji ustawienia "static route", LAN będzie za podwójnym NAT. To może być dla Ciebie problem (dla mnie nie jest), ale tak czy owak "wewnętrzny" ruter musi mieć skonfigurowany NAT z LAN do FB. Podkreślę jeszcze raz, gdyby można było do tablicy rutingu FB dopisać ścieżkę statyczną do LAN, tego problemu by nie było. Pozwolę sobie w tym miejscu odnotować fakt, że praktycznie każdy, nawet najbardziej prymitywny ruter DSL dostępny na rynku ma taką opcję (co nijak oczywiście nie pomaga ale o czymś jednak świadczy).

Gdybyś potrzebował bardziej szczegółowych wskazówek, chętnie się podzielę.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 80
  • 85
  • 0

Bufferbloat i drugi ruter

Dla mnie to bardzo skomplikowane, nie wystarczy po prostu podłączyć rutera z QoS między FB a komputer?