Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ICU100 / jaki system operacyjny

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

ICU100 / jaki system operacyjny

Dołączę do pytania w trochę innym kontekście. Czy jest to dekoder oparty na Androidzie, czy na bardziej klasycznym Linuksie? Chodzi o to, że na androidzie jestem w stanie zainstalować/uruchomić program odczytujący treść interfejsu systemu i aplikacji, a z zamkniętym, linuksowym systemem jest to praktycznie niemożliwe i dla osoby niewidomej to gorszy wybór.

Pozdrawiam.

 

________________

* Wpis wydzielony jako nowy temat - Bartłomiej

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53386
  • 620

ICU100 / jaki system operacyjny

@pyrlandczyk  ICU100 jest na linuxie. 

Pomysł z odczytywaniem tego co komunikuje nam sprzęt jest dobry... To dodatkową opcja dla niedowidzących i ciekawe czy do zainstalowania jako dodatkowe oprogramowanie na 4KStream? 

Jeśli nie, to załóż pomysł na forum. Zagłosujemy

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53386
  • 620

ICU100 / jaki system operacyjny

@pyrlandczyk  ICU100 jest na linuxie. 

Pomysł z odczytywaniem tego co komunikuje nam sprzęt jest dobry... To dodatkową opcja dla niedowidzących i ciekawe czy do zainstalowania jako dodatkowe oprogramowanie na 4KStream? 

Jeśli nie, to załóż pomysł na forum. Zagłosujemy


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

ICU100 / jaki system operacyjny

Androidowe dekodery Orange mają możliwość instalacji czytników np. Talkback i wiem, że część moich znajomych korzysta z tych udźwiękowionych dekoderów. Główną zaletą DVBC, na którym obecnie siedzę jest fakt, że mam Modół CAM CI+ od konkurencji, a resztę robi telewizor z przewodnikiem głosowym np. Samsung UE50RU7472, LG 32LM6300, więc nie zostaję na lodzie, jeżeli chodzi o udźwiękowienie takich obszarów jak lista kanałów i program tv, harmonogram nagrywania na dysku, planowania oglądania itp. W przypadku dekodera z bliżej nieokreśloną dystrybucją linuksa, w dodatku zamkniętą na instalację aplikacji zewnętrznych taki niewidomy użytkownik jak ja zostaje z niczym, jedyna możliwość to uczenie się opcji urządzenia, liczby naciśnięć przycisków na pilocie na pamięć, jak w czasach Nokii 3310, Siemensa a52 i innych tego typu tworów.

Jeżeli pojawi się w ofercie Orange dekoder oparty na androidzie z możliwością instalacji aplikacji zewnętrznych, w tym nie tylko z Google Play Store i z możliwością nagrywania programów na własnym dysku podłączanym przy pomocy USB, to ja w ciemno taką ofertę konwergentną przyjmę, bo w tej chwili, żeby mieć to, co mi potrzebne, przepłacam i korzystam z usług dwóch operatorów, bo ten drugi oferuje tylko HFC (FTTB), a nie FTTH, za to TV lepiej ogarnięta.

Sam telewizor, nawet, jeżeli jest stosownie wyposażony w soft do odczytu zawartości ekranu, przy nieudźwiękowionym dekoderze nic nie może, bo wszystkimi opcjami steruje się w dekoderze, a nie przy pomocy telewizora. Ten jest tylko odbiornikiem sygnału przez HDMI. Co do wyposażenia dekoderów Orange umożliwiających nagrywanie na dysku w czytnik ekranu, to obawiam się,że to raczej w gestii Samsunga leży bardziej niż operatora.

Nie ma z resztą sensu wyważać otwartych już drzwi, skoro android ma stosowny pakiet aplikacji ułatwiających dostęp niepełnosprawnym wbudowanych w system, a do tego istnieją też czytniki zewnętrzne, możliwe do zainstalowania.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53386
  • 620

ICU100 / jaki system operacyjny

@pyrlandczyk  dopowiem, że tendencja nagrywania w chmurze jest preferowana przez Orange. Kolejne po ICU nie mają możliwości nagrywania na dysku zewnętrznym. Zobaczymy jak będzie dalej...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

ICU100 / jaki system operacyjny


@pyrlandczyknapisał(-a)

...

W przypadku dekodera z bliżej nieokreśloną dystrybucją linuksa, w dodatku zamkniętą na instalację aplikacji zewnętrznych taki niewidomy użytkownik jak ja zostaje z niczym, jedyna możliwość to uczenie się opcji urządzenia, liczby naciśnięć przycisków na pilocie na pamięć, jak w czasach Nokii 3310, Siemensa a52 i innych tego typu tworów.

Jeżeli pojawi się w ofercie Orange dekoder oparty na androidzie z możliwością instalacji aplikacji zewnętrznych, w tym nie tylko z Google Play Store i z możliwością nagrywania programów na własnym dysku podłączanym przy pomocy USB

...


Moje cztery grosze:

1). Nie ma żadnej oficjalnej dokumentacji do ICU100. Nie wiadomo co ma w środku. Wiadomo tylko że jest to oprogramowanie zamknięte i użytkownik nie może w nie ingerować, w żadnym stopniu. Nie ma kontroli nawet nad tym czy i kiedy instalowane są ewentualne aktualizacje. Nie ma też wsparcia (absolutnie żadnego) dla osób niedowidzących.

2). Nauczenie się przyciskologii w przypadku ICU100 mogłoby być potężnym wyzwaniem, bo praktycznie wszystkie opcje są interaktywne - zawartość ekranu dla tych samych sekwencji przycisków może się zmieniać w zależności od okoliczności takich jak pora dnia czy stan łącza. Nawet po restarcie nie musi być identycznie.

3). Jedyny dekoder oparty na Androidzie w ofercie Orange nie umożliwia instalacji aplikacji spoza sklepu i ma wyłączony dostęp do wszystkich znanych obejść. Da się zainstalować tylko to, co uzgodni Orange z Google. Przez dłuższy czas nie dało się na przykład zainstalować na nim aplikacji Netflix. Dekoder ten ma co prawda port USB 3,0 więc teoretycznie mógłby bez problemu nagrywać materiał, ale taka funkcjonalność nie jest zaimplementowana w aplikacji telewizyjnej od Orange. Inne aplikacje ze sklepu mogą taką funkcjonalnością dysponować. Jeśli miałbym wróżyć z fusów, to aplikacja TV Orange na Androida nigdy takiej funkcjonalności nie będzie miała i nie będzie też możliwości instalacji aplikacji spoza sklepu na tym sprzęcie. Poza wszystkim innym port eternetowy jest tylko 100MBps więc istniałoby ryzyko przycinania się nagrań, gdyby ktoś chciał kilka strumieni wysokiej rozdzielczości ciągnąć jednocześnie (w końcu to dekoder 4k).

4). TalkBack i "multinagrywarka" na Stream 4k (ten dekoder na Androidzie tak jest nazywany przez Orange, naprawdę to Shenzhen DV8555), to wszytko na co możesz liczyć w dającej się przewidzieć przyszłości.

 

PS. Jedyne na co ewentualnie liczyłbym, choć nie wiem czy słusznie, to że aplikacja Orange TV będzie dostawała sygnał dźwięku wielokanałowego, tak jak dzieje się to na ICU100 i innych nie-androidowych dekoderach. W tej chwili dla dekodera androidowego Orange dostarcza tylko spreparowane stereo, nawet jeśli nadawca dostarcza bogatszy sygnał. Nie jest to ograniczenie sprzętowe dekodera, bo inne aplikacje (np. Netflix czy Disney+) dostają pełen zakres opcji dźwięku przestrzennego.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 118
  • 1

ICU100 / jaki system operacyjny

Tak właśnie myślałem, że tylko ten 4k Stream. Puki co z oferty TV na kablu koncentrycznym jestem zadowolony, ale jak skończy mi się umowa i przedłużenie będzie już na warunkach sieci, która przejęła dobrego wcześniej operatora, to wtedy będę musiał się zdecydować na zmianę.

Multiroom HD też sprawdza się dobrze, bo mam 1 pilot, 1 kabel antenowy, 1 zasilający i 1 telewizor w każdym pokoju, plus oczywiście dysk do każdego TV podłączony i jakoś to jest.